

Autor: Pavel Frček
09.10.2024
Ako spoznať, že je sliepka chorá?
Zdravie sliepok je kľúčové pre každého správneho chovateľa a preto je dôležité vedieť, ako rozpoznať príznaky ochorení sliepok a ako zabezpečiť, aby boli Vaše sliepky zdravé. V tomto článku sa pozrieme na to, ako identifikovať choré sliepky, aké sú najčastejšie choroby a ako správne pristupovať k prevencii a liečbe.
Ako spoznať zdravú sliepku
Najprv sa pozrime, ako vyzerá zdravá a spokojná sliepka. Jej perie je krásne, lesklé a priliehavé, bez známok poškodenia alebo rozstrapatenia. Ich hrebienok a laloky sú pevné a červené, obvykle majú fyziologickú teplotu, bez akýchkoľvek opuchov alebo útvarov. Zdravé oči sliepok sa vyznačujú lesklým vzhľadom, bez výtokov alebo slzenia. Slepačí zobák by mal byť čistý a tiež bez výtoku. Zdravú hydinu spoznáte podľa zvedavého a živého správania a zároveň by mala mať vzpriamený postoj v spojení s ich špecifickou stavbou tela.
Aké najčastejšie choroby môžu naše sliepky postihnúť?
Rôzne choroby sliepok možno rozdeliť na infekčné a neinfekčné. Medzi neinfekčné patria napríklad edémová choroba, nutričná myopatia, stresová myopatia a dokonca aj kanibalizmus. Vírusové ochorenia zahŕňajú napríklad aviárnu influenzu, Newcastleskú chorobu a infekčnú bronchitídu. Bakteriálne choroby zahŕňajú kolicibacilózu, salmonelózu a nekrotickú enteritídu. Parazitárne ochorenia, ako je dermanisióza (čmelíkovitosť) alebo kokcidióza, sú časté u chovaných sliepok a môžu viesť k vážnym zdravotným problémom.
Ako vyzerá chorá sliepka?
Chorú sliepku spoznáte podľa matného, rozstrapateného alebo dokonca až žiadneho peria. Hrebienok a laloky môžu byť opuchnuté, sfarbené (napríklad sčernenie znamená nekrózu) a môžu sa na nich tvoriť rany. Oči chorej sliepky sú matné, zakalené alebo zlepené výtokom. Zobák je často špinavý a sliepka dýcha s otvoreným zobákom. Správanie chorej sliepky je apatickejšie, môže prestať znášať vajcia, posedávať a lapá po dychu. Jej postoj je skleslý, telo ochabnuté a často vykazuje známky podvýživy.
Ako zabrániť šíreniu chorôb medzi sliepkami
Ak zistíte, že je niektorá sliepka chorá, je nevyhnutné ju okamžite izolovať od zvyšku hejna, aby sa zabránilo šíreniu nákazy. Veterinár zvyčajne odporučí podávanie liekov alebo antibiotík pre sliepky, ktoré sa predpisujú na základe konkrétneho ochorenia. Okrem toho je nutné kurník a dôkladne vydezinfokovať kurník a výbeh, pretože choré sliepky sa nedajú vyliečiť, ak sa stále nachádzajú v kontaminovanom prostredí. Dôležitým opatrením je aj opatrné a pomalé zavádzanie nových sliepok k starým, ideálne po absolvovaní karantény.
Ako ochorenia liečiť
Hygiena je kľúčom k prevencii chorôb. Pravidelné čistenie kurníkov, napájačiek a kŕmidiel je preto nevyhnutnosťou. Je dôležité zabrániť vniknutiu iných vtákov do výbehu, pretože môžu prenášať choroby. Aj nové sliepky by mali byť prejsť minimálne 14-dňovou karanténou, aby sa predišlo šíreniu infekcií. Sliepky sa zároveň musia tiež pravidelne odčervovať a očkovať. V nepriaznivých klimatických podmienkach im zaistite suchý, čistý a vetraný prístrešok s dostatkom svetla a čerstvého vzduchu. Na ochranu pred smrteľnými chorobami sliepok je dôležité tiež dodržiavať pravidelnú DDD - dezinfekciu, dezinsekciu a deratizáciu, aby sa eliminovala prítomnosť škodcov a patogénov, ktoré môžu spôsobiť závažné zdravotné problémy.
Dôsledným dodržiavaním týchto opatrení môžete zabezpečiť, že Vaše sliepky budú nielen zdravé, ale aj spokojné a šťastné.
Ďalšie články

16.05.2025
Prečo krava stále prežúva a pes hltá? Trávenie zvierat pod lupou
Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo dobytok trávi hodiny prežúvaním a pes naopak potravu takmer ani nežuje? Je to kvôli rozdielnemu typu trávenia. Zatiaľ čo niektoré živočíchy majú jednoduchý žalúdok, iné si evolúcia vybavila viacerými oddielmi, mikrobiálnym trávením alebo dokonca pomocou kamienkov. Aké sú hlavné rozdiely medzi jednotlivými skupinami zvierat?
Prečítať článok
15.05.2025
Aký druh vlny si vybrať? Porovnanie alpaky, kašmíru, merino vlny a ďalších
O tom, že existujú rôzne plemená oviec, už asi počul každý. Ale vedeli ste, že aj vlna môže mať viacero druhov? Nezískavame ju len z oviec, ale aj z lám či dokonca z králikov.
Prečítať článok
14.05.2025
Druhy dojenia a typy dojární
Dojenie je každodennou súčasťou chovu dojníc – spôsoby jeho vykonávania sa však môžu výrazne líšiť. Od tradičného ručného dojenia až po moderné robotické systémy, každá farma si vyberá riešenie, ktoré vyhovuje jej potrebám a možnostiam. Líšia sa aj samotné dojárne – priestory, kde sa dojenie vykonáva. V tomto článku si prejdeme základné typy dojenia a typy dnes používaných dojární.
Prečítať článok