

Autor: Pavel Frček
15.05.2025
Aký druh vlny si vybrať? Porovnanie alpaky, kašmíru, merino vlny a ďalších
O tom, že existujú rôzne plemená oviec, už asi počul každý. Ale vedeli ste, že aj vlna môže mať viacero druhov? Nezískavame ju len z oviec, ale aj z lám či dokonca z králikov.
Vlna patrí medzi najstaršie textilné materiály – ľudstvo ju využíva už viac ako 12 000 rokov. Získava sa rôznymi spôsobmi – strihaním, česaním a kedysi aj zbieraním z kameňov, o ktoré sa zvieratá šúchali. V tomto článku si predstavíme niekoľko vybraných druhov vlny, ktoré sa líšia pôvodom, vlastnosťami aj využitím.
Merino vlna
Merino vlna je považovaná za jeden z najuniverzálnejších typov vlny. Je jemnejšia než mohér, pevnejšia než angora a dostupnejšia než kašmír. Pochádza z oviec plemena merino, ktoré sa najčastejšie chovajú v Austrálii a na Novom Zélande – v oblastiach s veľmi premenlivým podnebím.
Práve vďaka týmto podmienkam má táto vlna výnimočné vlastnosti. Jej vlákna sú veľmi tenké, duté a členité. V zime skvelo izoluje a udržiava teplo, zatiaľ čo v lete umožňuje pokožke dýchať. Dokáže absorbovať veľké množstvo vlhkosti bez pocitu mokra a zároveň dobre odvádza pot.
Merino vlna sa používa na výrobu kabátov, svetrov, šálov, oblekov, sák či vreckoviek. Obľúbená je aj v športovom a funkčnom oblečení, najmä vďaka svojej prirodzenej regulácii teploty.
Kašmírová vlna
Kašmír je synonymom luxusu. Táto vzácna vlna sa získava ručným vyčesávaním jemnej podsady kašmírskych kôz, ktoré žijú v náročných podmienkach oblastí ako Mongolsko, Čína alebo India. Každá koza poskytne len malé množstvo vlny ročne, čo robí z kašmíru jeden z najvzácnejších a najdrahších prírodných materiálov.
Kašmírová vlna je mimoriadne jemná, ľahká a pritom pevná. Skvelo drží tvar, nebledne a aj po rokoch vyzerá oblečenie z kašmíru ako nové – ak sa oň, samozrejme, správne staráme. Môže byť náchylná na žmolkovanie, preto ju treba pravidelne česať a skladovať s opatrnosťou.
Používa sa na elegantné svetre, šály, kabáty, saká aj luxusné doplnky. V zimných kabátoch nielen krásne hreje, ale dodáva aj noblesný vzhľad celému outfitu.
Angorská vlna
Angorská vlna pochádza z angorských králikov, ktorí majú mimoriadne jemnú a nadýchanú srsť. Vlákna tejto vlny sú naplnené vzduchom, čo zaručuje výbornú hrejivosť a neuveriteľnú ľahkosť. Vďaka tomu je angora veľmi príjemná na dotyk a oblečenie z nej pôsobí ako pohladenie.
Na druhej strane je angorská vlna pomerne náročná na údržbu – ľahko sa zráža, plstnatie, elektrizuje a často púšťa chĺpky. Aj preto sa väčšinou kombinuje s inými materiálmi, ako sú merino alebo bavlna, aby sa zvýšila jej odolnosť a predĺžila životnosť výrobku.
Angora sa najčastejšie používa pri ručnom pletení alebo na výrobu teplých doplnkov, ako sú rukavice, ponožky, šály či čiapky. Nájdeme ju však aj v kabátoch alebo mäkkých dekách, kde vynikne jej hebkosť a izolačná schopnosť.
Mohérová vlna
Mohér sa získava zo srsti angorských kôz – áno, aj kozy nám dávajú vlnu, nielen ovce! Táto vlna je známa svojou výbornou hrejivosťou, vysokou odolnosťou a charakteristickým leskom. Oblečenie z mohéru sa nemačká, nenaťahuje a len tak neplstnatie, čo z neho robí obľúbený materiál na zimné a cestovné oblečenie.
Jedinou slabinou mohéru je jeho vzťah k vode – rýchlo ju nasaje a po vysušení sa môže zraziť. Pre citlivejších ľudí môže byť jeho štruktúra mierne „kúsavá“, preto sa často mieša s jemnejšími vláknami pre vyšší komfort.
Mohérová vlna sa využíva najmä na výrobu kabátov, svetrov, sák, rukavíc, ponožiek či mäkkých prikrývok. Vďaka svojej elegancii a praktickosti je obľúbená nielen u návrhárov, ale aj v bežnom šatníku.
Vlna z alpaky
Vlna z alpaky pochádza zo srsti lamy alpaky, ktorá žije najmä v juhoamerických Andách. Patrí medzi najkvalitnejšie prírodné vlákna na svete – je jemná takmer ako kašmír, no pevnejšia a odolnejšia. Jej krátke duté vlákna výborne zadržiavajú teplo, pričom zostávajú ľahké a priedušné.
Na rozdiel od ovčej vlny neobsahuje lanolín, čo z nej robí ideálnu voľbu pre alergikov. Taktiež takmer nežmolkuje a výborne drží tvar. Jej spracovanie je náročnejšie, čo sa odráža v cene, ale výsledný produkt za to rozhodne stojí.
Z alpaky sa vyrábajú luxusné svetre, kabáty, šály, rukavice, ponožky, ale aj deky alebo koberce. Vďaka kombinácii funkčnosti a elegancie si našla svoje miesto v každodennom šatníku aj vo svete módy.
Vlna je poklad prírody – nadčasová, funkčná a krásna. Či už siahnete po merine, kašmíre alebo napríklad alpake, každý druh má svoje čaro. Stačí si vybrať ten, ktorý vám najviac sedí.
Ďalšie články

15.05.2025
Aký druh vlny si vybrať? Porovnanie alpaky, kašmíru, merino vlny a ďalších
O tom, že existujú rôzne plemená oviec, už asi počul každý. Ale vedeli ste, že aj vlna môže mať viacero druhov? Nezískavame ju len z oviec, ale aj z lám či dokonca z králikov.
Prečítať článok
14.05.2025
Druhy dojenia a typy dojární
Dojenie je každodennou súčasťou chovu dojníc – spôsoby jeho vykonávania sa však môžu výrazne líšiť. Od tradičného ručného dojenia až po moderné robotické systémy, každá farma si vyberá riešenie, ktoré vyhovuje jej potrebám a možnostiam. Líšia sa aj samotné dojárne – priestory, kde sa dojenie vykonáva. V tomto článku si prejdeme základné typy dojenia a typy dnes používaných dojární.
Prečítať článok
13.05.2025
Ako si vyrobiť domáce jerky?
V poslednom čase sa jerky stáva čoraz obľúbenejšou pochúťkou – a niet sa čomu čudovať. Je chutné, výživné a najmä plné bielkovín. Skvelo sa hodí nielen na túry či výlety, ale aj ako zdravšia alternatíva čipsov k večernému filmu. Ako si túto delikatesu pripraviť doma?
Prečítať článok