%20(1)-800x800.png)

Autor: Pavel Frček
27.08.2024
Ako nalákať vtáčiky na kŕmidlo?
Zima je obodbím, kedy vtáky hľadajú potravu horšie než v teplejších mesiacoch. Avšak pokiaľ chceme vítať vtáčiky na záhrade tiež v lete, môžeme im aj tak dopriať nejakú tú pochúťku. Je ale treba to s prikrmovaním nepreháňať a premýšľať nad tým, čo do kŕmidla dávame, aby sme vtáctvu nijak neublížili. Čo dať vtáčikom do kŕmidla, aby sme pre ne vytvorili ideálne prostredie a dopriali im vhodnú stravu
Výber správneho kŕmidla
Vtáčie kŕmidla sú základným prvkom, ktorý priláka vtáky na Vašu záhradku. Existuje mnoho typov kŕmidiel, od zásobnikov po tie, ktoré sa dajú zavesiť, alebo naopak pripevniť do zeme. Pri výbere hľadte na veľkosť a typ kŕmidla. Menšie kŕmidlo je vhodné pre malé druhy vtákov, ako sú sýkorky, vrabci alebo červienky, zatiaľ čo väčšie kŕmidla môžu prilákať aj hrdličky a drozdy. Ďalej hľadte na materiál. Väčšinou sú k dostaniu kŕmidla drevené a plastové. Drevené skvelo zapadnú do prírodného prostredia, avšak údržba je zložitejšia. Plastové sú odolnejšie a ľahšie sa čistia. Viac informácii k výberu kŕmidla sa dozviete v našom článku: "Ako vybrať kŕmidlá pre vtáctvo".
Čo do kŕmidla?
Rôzne druhy vtákov ocení rôzne druhy potravy. Rozhodne sa však vyhnite tvrdému pečivu či piškótom, ktoré majú minimum živín, a naviac by mohli spôsobiť zdravotné problémy. Čo teda vtáci na kŕmidle ocenia?
Slnečnicové semená sú obľúbenou pochúťkou mnohých rôznych druhov vtákov. Nalákate na ne sýkorky, vrabce, stehlíky či pinky. Loje a tukové zmesy sú výborným zdrojom energie, predovšetkým potom v zimných mesiacoch. Je možné ich zavesiř na kŕmidlo alebo pripevniť na konáre stromov. Ďalšou pochúťkou sú orechy a sušené ovocie, ktoré potešia napríklad drozdov. V špecializovaných obchodoch sa dajú tiež zakúpiť zmesy pre vtáky, ktoré obsahujú mnoho druhov semien a orechov, na ktorých si pochutná široké spektrum vtákov. Každý si tam totiž nájde to, čo má rád.
V letných mesiacoch doporučujeme k prikrmovaniu, ako sme už zmienili, pristupovať ohľaduplno. V tomto období je vhodné vtáčie kŕmidlo naplniť slnečnicovými semienkami, orechmi, obocím a zmesou obilnín.
Umiestnenie kŕmidla
Správne umiestnenie a pravidelná údržba sú dôležitými aspektmi pre úspešné nalákanie vtáčikov. Kŕmidlo by malo byť umiestnené na ľahko prístupnom mieste, ktoré je však chránené pred predátormi. Ideálne teda je ho umiestniť do výšky. Miesto by tiež malo byť pokojne s dobrým rozhľadom, aby vtáky včas spozorovali nebezpečenstvo. Posledným dôležitým aspektom je pravidelné čistenie, vďaka ktorému zabránime šíreniu ochorení medzi vtákmi.
Nalákať vtáky na Vašu záhradu vyžaduje dávku trpezlivosti. Aby si totiž na nové prostredie zvykli, potrebujú dostatok času. Avšak po nejakej dobe ho začnú pravidelne navštevovať. Stačí len vybrať správne kŕmidlo pre vtáky, zaistiť pestrú stravu a udržovať čistotu.
Ďalšie články

29.04.2025
Je pre psa lepší obojok alebo postroj?
Na trhu nájdete množstvo rôznych typov postrojov a obojkov. Ako však spoznať, ktorý z nich je ten pravý práve pre vášho miláčika? Poďme sa na to spoločne pozrieť.
Prečítať článok
29.04.2025
Ako vyzerá včelársky rok?
Práca včelára sa odvíja od prírody – od počasia, teplôt a predovšetkým od dostupnosti prirodzených zdrojov včelej potravy. Preto je zásadné sledovať ročný cyklus, ktorý zahŕňa kvitnutie tzv. vodiacich rastlín. Každé obdobie má svoje špecifické požiadavky na starostlivosť o včelstvo. Včelársky rok možno rozdeliť do siedmich základných období, pričom každé z nich vyžaduje konkrétne postupy a opatrenia. Poďme sa na ne spoločne pozrieť.
Prečítať článok
27.04.2025
Chov činčíl
Chov činčíl si získava stále väčšiu obľubu vďaka ich roztomilej podobe, priateľskej povahe a mimoriadne hebkej srsti. Tieto malé hlodavce, pôvodom z juhoamerických And, boli v prírode takmer vyhubené kvôli lovu na kožešinu. Dnes sa činčily chovajú prevażne ako domáci miláčikovia. Sú to nočné zvieratá, ktoré väčšinu dňa prespia a aktívne sú až po zotmení. Sú veľmi spoločenské, preto sa odporúa chovať ich aspoň v páre. Priemerná dĺžka života činčíl je 10–15 rokov, pričom výnimočne sa môžu dožiť až 20 rokov.
Prečítať článok