Ako vybrať kŕmidlá pre vtáctvo
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

14.03.2024

Ako vybrať kŕmidlá pre vtáctvo

Kŕmidlo pre vtáctvo nie je iba doplnkom do záhrady. Správne zvolené kŕmidlo môže prilákať rôzne druhy vtákov a pomôcť im prečkať zimu. Avšak ťažké môže byť práve rozhodnutie, aké kŕmidlo zvoliť.


Výber kŕmidla

Predtým, než nejaké kŕmidlo kúpite, porozmýšľajte nad tým, aké druhy vtákov sa vo Vašej oblasti pohybujú. Každý druh totiž preferuje iný typ kŕmidla a kŕmenia. Napríklad sýkorky majú radšej menšie kŕmidlá s otvorenými otvormi, zatiaľ čo vrabce uprednostňujú väčšie kŕmidlá s rovnými plochami na pristávanie. Pri výbere sa zamerajte na typ kŕmidla, materiál a rozmery.


Typy kŕmidiel pre vtáky

Najčastejšie sa stretávame s klasickým modelom – kŕmidlo so strieškou, ktoré môže byť buď zavesené, alebo pripevnené do zeme. Na toto kŕmidlo nalákate skoro všetky druhy vtákov. Naproti tomu existujú kŕmidlá otvorené, ktoré síce poskytujú vtáctvu ľahký prístup k potrave, ale krmivo nie je chránené pred prírodnými javmi. Dobrým riešením sú zásobníky, z ktorých postupne krmivo vypadáva na plochu, z ktorej ho vtáky zobú. Takto je strava veľmi dobre chránená pred vetrom a vodou. Nalákate na nich napríklad sýkorky, vrabce, škorce, ďatle a ďalšie. Na podobnom princípe fungujú aj zásobníky na orechy. Jedná sa o kŕmidlá s drôtenou stenou, cez ktorú ich vtáky ozobávajú. Orechom neodolá napríklad stehlík či červienka.


Ďalej je možné vyberať z kŕmidiel násypných, ktoré sú položené na zemi. Pokiaľ je toto kŕmidlo zastrešené, nie je sa čoho obávať, avšak obyčajné kŕmenie zo zeme je riskantné vzhľadom na rýchle vlhnutie. Takto si pochutí škovránok, strnad či pinka. V prípade, že nemáte záhradu, prídu Vám vhod kŕmidlá, ktoré sa dajú pripevniť pomocou prísaviek na okno.

Materiál

Vtáčie kŕmidlo je vyrábané z rôznych materiálov. Drevené lepšie zapadne do prírodného prostredia, dlho vydrží, avšak údržba je náročnejšia. Kovové a plastové sú často odolnejšie, avšak pôsobia neprirodzeným vzhľadom.


Veľkosť kŕmidla

Veľkosť kŕmidla závisí od počtu vtákov, ktoré očakávate, a tiež od množstva umiestneného krmiva. Do menšieho kŕmidla Vám priletia skôr vrabce či sýkorky, do väčšieho kavky a sokol myšiar.


Umiestnenie kŕmidla

Kŕmidlo umiestnite na bezpečné a viditeľné miesto, ktoré bude ľahko dostupné. V prípade záhrady je ideálne miesto na strome alebo blízko kríkov, ktoré poskytnú úkryt. V byte potom môžete krmítko umiestniť na parapet alebo na balkón.


Čo dať vtákom do kŕmidla?

Kŕmidlo začnite plniť už v priebehu októbra. Vtáčiky si na toto miesto zvyknú a počas zimy ho budú hojne navštevovať. V zime potrebujú predovšetkým stravu s vysokým podielom tukov (rastlinného aj živočíšneho pôvodu). Najčastejšie sa stretávame so slnečnicovými semienkami, obilninami, orechmi, jablkami a hovädzím lojom. Vedľa rozhodne nešliapnete ani s náustkom s čerstvou vodou.


Vybrať správne krmítko nie je žiadna veda. Iba sa treba zamyslieť, akí vtáčiky Vás svojou návštevou najskôr poctia a aké máte možnosti umiestnenia. S ohľadom na potreby vtákov vo Vašej oblasti a správnu starostlivosť o kŕmidlo môžete pomôcť vtákom prekonať náročné zimné obdobie. Pokiaľ by Vás zaujímalo, ako vtáčiky trávia zimu, neváhajte si prečítať článok „Ako vtáky prežívajú zimu: tajomstvo ich prežitia“.

Ďalšie články

Ako pripraviť králiky na zimu?

19.11.2024

Ako pripraviť králiky na zimu?

Hoci sú králiky pomerne odolné zvieratá, zima prináša určité výzvy pre králiky aj pre nás, ich chovateľov. Aby zimu prežili v zdraví a pohode, je dôležité pripraviť im vhodné prostredie a vyhnúť sa tomu, čo králikom prekáža. V dnešnom článku sa pozrieme na to, ako sa starať o králika a ako by mala takáto príprava na zimu alebo starostlivosť v chladnom počasí vyzerať.

Prečítať článok
Môže pes kosti?

15.11.2024

Môže pes kosti?

Určite ste už niekedy počuli o tom, že psy by nemali konzumovať kosti. Na druhú stranu, niektorí ľudia veria, že kosti psom nijako neškodia. Pravda je niekde uprostred, preto sa poďme spoločne pozrieť na to, aké kosti môžu psy bezpečne konzumovať.

Prečítať článok
Ako chrániť psie labky v zime?

13.11.2024

Ako chrániť psie labky v zime?

Zimné radovánky milujú nielen deti, ale aj naši štvornohí priatelia. Chladné a mrazivé počasie však zároveň prináša nepríjemnosti, ktoré sa týkajú aj psích labiek. Starostlivosť o ne je preto nevyhnutnou súčasťou týchto mrazivých dní. Sneh, posypová soľ a teploty pod bodom mrazu môžu spôsobiť nemalé ťažkosti, ako je podráždenie, praskanie alebo bolestivosť. Ako teda v zime psie labky čo najlepšie chrániť?

Prečítať článok

Odoberajte náš newsletter

... a buďte informovaný o super akcích