Ako vtáky prežívajú zimu: tajomstvo ich prežitia

Autor: Juraj Korim

20.12.2023

Ako vtáky prežívajú zimu: tajomstvo ich prežitia

Zima môže byť pre vtáky tvrdou skúškou. Teploty klesajú a potrava sa stáva čoraz vzácnejšou. Napriek tomu sa mnoho operencov dokáže úspešne vyrovnať s týmito nepriaznivými podmienkami. Ako presne to dokážu? To vám teraz priblížime.

Migrácia

Veľa vtákov, ako napríklad lastovičky, škorce alebo kormoráni, opúšťajú miesta s chladným zimným počasím a migrujú do teplých krajín. Toto cestovanie na dlhé vzdialenosti umožňuje vtákom uniknúť drsným zimným podmienkam a zaisťuje im tak prístup k potrave aj vode.

Adaptačná stratégia

Mnoho vtákov, ktorí zostávajú, vyvinulo účinné adaptačné stratégie pre zimné obdobie. Napríklad zväčšujú svoju tukovú vrstvu, ktorá im slúži ako izolácia a zároveň ako zásoba energie. Tuková vrstva je totiž kľúčová na udržanie tepelnej rovnováhy aj v nepriaznivých podmienkach. Vtáky tiež môžu spomaliť svoj metabolizmus – torpor, čo im pomáha efektívne šetriť energiu. Avšak spoločne s tým sa spomaľuje schopnosť vtákov reagovať, čo ich robí zraniteľnejších voči predátorom.

Cirkulácia krvi v nohách

Veľkým mrazom sú prispôsobené aj nohy, ktoré sú pokryté šupinami. Vďaka nim sú znižované tepelné straty. To ale nie je všetko. Vtáky majú vyvinutú špeciálnu cirkuláciu krvi. To znamená, že teplá krv tepnami postupuje smerom k nohám, kde sa ochladzuje o krv chladnejšiu, stúpajúca žilami k srdcu. Vďaka tomu majú ich prsty teplotu okolo 0 ° C, teda im ani na ľade nie je zima.

Hľadanie potravy

Aj keď je potrava počas zimy obmedzená, vtáky sú schopní nájsť spôsoby, ako ju získať. Napríklad sýkorky alebo červienky sa môžu kŕmiť semenami, ktoré ostali na stromoch, dravci môžu loviť menšie cicavce a vtáky. Niektorí operenci tiež využívajú pomoc ľudí, ktorí kŕmia vtáky na záhradách a balkónoch. A tak, ak máte možnosť, umiestnite von krmítko s niečím dobrým na jedenie, vtáčiky Vám budú vďační.

Spoločenstvo

Vytváranie spoločenstva je ďalšou stratégiou, ktorú niektorí operenci používajú na zvýšenie svojich šancí na prežitie v zime. Zostávajú v tesnom kontakte s ostatnými rovnakého druhu a spoločne si pomáhajú v hľadaní potravy. Toto sociálne správanie im umožňuje zdieľať informácie o nájdených zdrojoch potravy a udržiavať si teplo vďaka telesnej blízkosti.

Úkryty

Okrem tukovej vrstvy vtáky hľadajú aj úkryty, kde sa môžu schovať pred nepriaznivým počasím. To môže zahŕňať dutiny v stromoch, husté kríky, alebo vtáčie búdky. Tieto miesta im poskytujú ochranu pred vetrom a chladom.


Celkovo vzaté, vtáky majú niekoľko fascinujúcich spôsobov, ako prežiť zimu. Či už migrujú, upravujú svoj metabolizmus alebo spolupracujú s ostatnými, všetky tieto stratégie im pomáhajú zostať životaschopnými aj v najťažších zimných mesiacoch.

Ďalšie články

Čo je stereotypné správanie u zvierat?

23.04.2025

Čo je stereotypné správanie u zvierat?

Stereotypné správanie u zvierat, známe aj ako stereotypia, sa vyznačuje opakovanými, zdanlivo bezúčelnými alebo zritualizovanými pohybmi či prejavmi správania, ktoré zvieratá vykonávajú často v prostredí, ktoré nezodpovedá ich prirodzeným potrebám. V nasledujúcom článku si túto problematiku priblížime.


Prečítať článok
Destruktívne škrabanie u mačiek

22.04.2025

Destruktívne škrabanie u mačiek

Destruktívne škrabanie je častým problémom, s ktorým sa stretáva mnoho chovateľov mačiek. Môže viesť k poškodeniu nábytku, tapiet či iných predmetov v domácnosti, čo môže značne znepríjemniť život. V tomto článku sa spoločne pozrieme na príčiny, riešenia a prevenciu tohto správania.

Prečítať článok
Ako založiť akvárium?

15.04.2025

Ako založiť akvárium?

Vlastné akvárium nie je len krásna dekorácia, ale skutočný kúsok prírody, ktorý prinesie do nášho domova pokoj a harmóniu. Pozorovanie farebných rybičiek, jemné vlnenie rastlín a tiché špliechanie vody majú preukázateľne upokojujúce účinky na myseľ. Ak ťa tiež láka vytvoriť si svoj vlastný vodný svet, pripravili sme jednoduchý návod, ako na to.

Prečítať článok