Šklbanie hydiny pre začiatočníkov: Diel 1
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

14.07.2020

Šklbanie hydiny pre začiatočníkov: Diel 1

Nikdy ste nešklbali? Nevadí! Prinášame Vám článok o základoch šklbanie. Naučíme Vás základy o hydine a pridáme veľa rád, tipov a trikov ohľadom šklbanie hydiny.


Ak by ste tápali s výberom vhodnej škubačky na šklbanie hydiny, kontaktujte našich kolegov na telefóne +421 022/ 22 05 171 a všetko s Vami ochotne preberieme.

Šklbanie na mokro (po sparenie)

Najrýchlejší a najľahší spôsob šklbanie je šklbanie na mokro - po sparenie hydiny. Hydina po zabití a vykrvácaní chytíme za pazúry, nakrátko ponoríme do ľadovej vody a potom sparíme vo vode s teplotou cca 62-72 ° C po dobu cca 2-3 minút. Kuraťom vo vode pohybujeme, aby sa sparenia prebehlo rovnomerne. Hrabavá hydina sa sparuje na 63 ° C, vodná hydina sa sparuje na 73 ° C.

Pri nízkej teplote hydina nepôjde dobre šklbať, pri príliš vysokej sa potrhá kože hydiny.

Šklbanie vo škubačce:
Sparenú hydinu vhoďte priamo do bubna šklbačky a šklbačku zapnite. Ošklbaní trvá cca. 60-90 sekúnd. Počas šklbanie do šklbačky přilívejte vodu, alebo zapnite hadicu s vodou priamo do šklbačky. Všetky šklbačky od nás majú už integrované napojenie na vodu.

Šklbanie ručne:
To nemusíme popisovať. To všetci poznáme, a vieme že to nie je nič príjemné. Preto odporúčame naše bubnové šklbačky :-)

A čo kačice?

Zle ošklbané kačice ponoriť na sekundu do vosku, vytiahnuť a ihneď schladiť v nádobe so studenou vodou. Opakovať cca 5x, potom vosk so zvyškami peria olúpať z tela kačky. Po ukončení porážky sa vosk s perím opäť rozpustí a precedí cez sito, odporúčame ihneď stlačiť nejakú nádobou a vosk vylisovať a zabrániť maximálne stratám. Pozor, vosk veľmi rýchlo tuhne, preto sa to musí vykonávať rýchlo. Pri práci sú nutné ochranné pomôcky - okuliare, gumové rukavice a zástera!

Ďalšie články

Prečo krava stále prežúva a pes hltá? Trávenie zvierat pod lupou

16.05.2025

Prečo krava stále prežúva a pes hltá? Trávenie zvierat pod lupou

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo dobytok trávi hodiny prežúvaním a pes naopak potravu takmer ani nežuje? Je to kvôli rozdielnemu typu trávenia. Zatiaľ čo niektoré živočíchy majú jednoduchý žalúdok, iné si evolúcia vybavila viacerými oddielmi, mikrobiálnym trávením alebo dokonca pomocou kamienkov. Aké sú hlavné rozdiely medzi jednotlivými skupinami zvierat?

Prečítať článok
Aký druh vlny si vybrať? Porovnanie alpaky, kašmíru, merino vlny a ďalších

15.05.2025

Aký druh vlny si vybrať? Porovnanie alpaky, kašmíru, merino vlny a ďalších

O tom, že existujú rôzne plemená oviec, už asi počul každý. Ale vedeli ste, že aj vlna môže mať viacero druhov? Nezískavame ju len z oviec, ale aj z lám či dokonca z králikov.

Prečítať článok
Druhy dojenia a typy dojární

14.05.2025

Druhy dojenia a typy dojární

Dojenie je každodennou súčasťou chovu dojníc – spôsoby jeho vykonávania sa však môžu výrazne líšiť. Od tradičného ručného dojenia až po moderné robotické systémy, každá farma si vyberá riešenie, ktoré vyhovuje jej potrebám a možnostiam. Líšia sa aj samotné dojárne – priestory, kde sa dojenie vykonáva. V tomto článku si prejdeme základné typy dojenia a typy dnes používaných dojární.

Prečítať článok