

Autor: Pavel Frček
27.06.2024
Kam umiestniť kŕmidlo pre vtáky
S príchodom zimy majú vtáky často sťažený prístup k potrave, preto sú kŕmidlá pre vtáky v našich záhradách a okolí veľmi dôležité. Poskytnú vtákom nevyhnutnú potravu a my môžeme pozorovať širokú škálu druhov, ktoré sa rozhodnú navštíviť vtáčie kŕmidlá. Ak Vás zaujíma, ako vtáky prežívajú zimu, prečítajte si náš článok "Ako vtáky prežívajú zimu: tajomstvo ich prežitia".
Krmítko pre vtáky - umiestnenie
Pri umiestňovaní kŕmidla pre vtáky myslite strategicky. Krmidlo pre vtáky musí byť na bezpečnom mieste, kde bude chránené pred predátormi, ako sú napríklad mačky. Tie sú schopné vyliezť po kmeni stromu, aby sa dostali ku kŕmidlu. Preto vyberte vyvýšené miesto, aspoň jeden a pol metra nad zemou, čo najďalej od kmeňa, aby boli vtáky pri kŕmidle v čo najväčšom bezpečí a mali dobrý výhľad, ak by sa priblížilo nebezpečenstvo. Dbajte aj na to, aby bol priestor okolo kŕmidla voľný a aby cesta ku kŕmidlu nebola prehradená konármi alebo inými predmetmi, aby vtáky mali v kŕmidle a jeho okolí pohodlné prostredie.
Ak je to možné, umiestnite kŕmidlo v blízkosti kríkov, stromov alebo iných úkrytov, kde sa vtáky môžu ukryť pred nepriaznivým počasím alebo spomínanými predátormi. Ideálnym úkrytom je vtáčia búdka, ktorá je odolná voči každému počasiu a vykrádačom hniezd.
Krmidlo neumiestňujte príliš blízko okien, aby ste zabránili nárazu vtákov do sklenených plôch. Takéto nehody môžu byť pre vtáky smrteľné. Ak teda umiestnite kŕmidlo na balkón alebo parapet, sústreďte sa na umiestnenie kŕmidla v blízkosti okna, na ktorom máte záclony a závesy.
No a nakoniec, miesto by malo byť tiché, nie v blízkosti rušných ciest a prehľadné, aby vtáky vždy vedeli, čo sa okolo nich deje.
Kŕmenie vtákov
Ak máte vhodné miesto, nastáva otázka, čo dať do kŕmidla pre vtáky. Vtákom ponúknite rôzne druhy potravy, napríklad semená, najlepšie slnečnicové, orechy, sušené ovocie alebo guľôčky zo sadla. Hrdličky a vrabce uvítajú aj obilné zrná. Dajú sa kúpiť aj vopred pripravené kŕmne zmesi, ktoré obsahujú všetko, čo potrebujú na prežitie. Rôznorodé krmivo priláka rôzne druhy vtákov, preto je dôležité vybrať správne krmivo pre vonkajšie vtáky. To však neznamená, že im budete dávať zvyšky z večere. Potrava nesmie byť korenistá, prepečená a už vôbec nie pokazená. A odkedy kŕmiť? Začnite v priebehu októbra, aby si vtáky zvykli na miesto a vedeli, kam majú v zime chodiť.
Starostlivosť o kŕmidlo a vtáky
Vtáčie kŕmidlo pravidelne čistite od zvyškov potravy a odstraňujte nečistoty. Čisté kŕmidlo nielenže priláka viac vtákov, ale zabráni aj šíreniu chorôb.
A ako vtáky kŕmiť? Nezabúdajte na priebežné dopĺňanie potravy, najmä počas mrazov, keď majú vtáky zvýšené energetické nároky na udržanie telesnej teploty.
Kŕmidlo pre vtáky je vynikajúci spôsob, ako pomôcť chrániť vtáky a starať sa o ne počas zimných mesiacov. Vytvorte vtákom priestor, v ktorom sa budú cítiť bezpečne, a pomôžte im prežiť niekoľko náročných mesiacov.
Ďalšie články

12.03.2025
Mačky a mlieko
Keď sa povie mačka, určite si ju mnohí z Vás predstavia s miskou mlieka. Tieto dve veci sú odnepamäti spájané dokopy, má to však svoje úskalia. Ako to teda v skutočnosti je?
Prečítať článok
10.03.2025
Senáž vs. Siláž
Fermentované krmivá pre hospodárske zvieratá hrajú kľúčovú úlohu v ich výžive a zdraví. Sú plné prospešných látok a ich kvalita sa pozorne sleduje – od konzistencie a vône až po DM či pH. Stretnúť sa môžeme s dvomi pojmami, ktoré sú si na prvý pohľad podobné, avšak rozdiel medzi nimi v skutočnosti je. Poďme sa na to pozrieť.
Prečítať článok
04.03.2025
Prvá pomoc u zvierat
Naši domáci miláčikovia sú pre nás ako rodina, a preto chceme, aby boli v bezpečí za každých okolností. Niekedy sa však môžeme ocitnúť v situácii, keď budú potrebovať našu okamžitú pomoc – a práve my budeme rozhodujúcim faktorom medzi životom a smrťou. V takých chvíľach je kľúčové zachovať pokoj, nepanikáriť a byť pripravení konať.
Prečítať článok