Warning: unlink(/www/hosting/lihne-inkubatory.cz/www/oc-storage/cache/cache.catalog.language.1721904849): No such file or directory in /www/hosting/lihne-inkubatory.cz/www/system/library/cache/file.php on line 68 Kam umiestniť kŕmidlo pre vtáky

SEZÓNA 2024: NAVÝŠILI SME KAPACITU SKLADU A EXPEDÍCIE. VAŠE OBJEDNÁVKY NA TOVAR SKLADOM EXPEDUJEME DO 48 HODÍN.

Kam umiestniť kŕmidlo pre vtáky
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

27.06.2024

Kam umiestniť kŕmidlo pre vtáky

S príchodom zimy majú vtáky často sťažený prístup k potrave, preto sú kŕmidlá pre vtáky v našich záhradách a okolí veľmi dôležité. Poskytnú vtákom nevyhnutnú potravu a my môžeme pozorovať širokú škálu druhov, ktoré sa rozhodnú navštíviť vtáčie kŕmidlá. Ak Vás zaujíma, ako vtáky prežívajú zimu, prečítajte si náš článok "Ako vtáky prežívajú zimu: tajomstvo ich prežitia".

Krmítko pre vtáky - umiestnenie

Pri umiestňovaní kŕmidla pre vtáky myslite strategicky. Krmidlo pre vtáky musí byť na bezpečnom mieste, kde bude chránené pred predátormi, ako sú napríklad mačky. Tie sú schopné vyliezť po kmeni stromu, aby sa dostali ku kŕmidlu. Preto vyberte vyvýšené miesto, aspoň jeden a pol metra nad zemou, čo najďalej od kmeňa, aby boli vtáky pri kŕmidle v čo najväčšom bezpečí a mali dobrý výhľad, ak by sa priblížilo nebezpečenstvo. Dbajte aj na to, aby bol priestor okolo kŕmidla voľný a aby cesta ku kŕmidlu nebola prehradená konármi alebo inými predmetmi, aby vtáky mali v kŕmidle a jeho okolí pohodlné prostredie.  

Ak je to možné, umiestnite kŕmidlo v blízkosti kríkov, stromov alebo iných úkrytov, kde sa vtáky môžu ukryť pred nepriaznivým počasím alebo spomínanými predátormi. Ideálnym úkrytom je vtáčia búdka, ktorá je odolná voči každému počasiu a vykrádačom hniezd.  

Krmidlo neumiestňujte príliš blízko okien, aby ste zabránili nárazu vtákov do sklenených plôch. Takéto nehody môžu byť pre vtáky smrteľné. Ak teda umiestnite kŕmidlo na balkón alebo parapet, sústreďte sa na umiestnenie kŕmidla v blízkosti okna, na ktorom máte záclony a závesy.  

No a nakoniec, miesto by malo byť tiché, nie v blízkosti rušných ciest a prehľadné, aby vtáky vždy vedeli, čo sa okolo nich deje.  


Kŕmenie vtákov

Ak máte vhodné miesto, nastáva otázka, čo dať do kŕmidla pre vtáky. Vtákom ponúknite rôzne druhy potravy, napríklad semená, najlepšie slnečnicové, orechy, sušené ovocie alebo guľôčky zo sadla. Hrdličky a vrabce uvítajú aj obilné zrná. Dajú sa kúpiť aj vopred pripravené kŕmne zmesi, ktoré obsahujú všetko, čo potrebujú na prežitie. Rôznorodé krmivo priláka rôzne druhy vtákov, preto je dôležité vybrať správne krmivo pre vonkajšie vtáky. To však neznamená, že im budete dávať zvyšky z večere. Potrava nesmie byť korenistá, prepečená a už vôbec nie pokazená. A odkedy kŕmiť? Začnite v priebehu októbra, aby si vtáky zvykli na miesto a vedeli, kam majú v zime chodiť.  

Starostlivosť o kŕmidlo a vtáky

Vtáčie kŕmidlo pravidelne čistite od zvyškov potravy a odstraňujte nečistoty. Čisté kŕmidlo nielenže priláka viac vtákov, ale zabráni aj šíreniu chorôb.  

A ako vtáky kŕmiť? Nezabúdajte na priebežné dopĺňanie potravy, najmä počas mrazov, keď majú vtáky zvýšené energetické nároky na udržanie telesnej teploty.  

Kŕmidlo pre vtáky je vynikajúci spôsob, ako pomôcť chrániť vtáky a starať sa o ne počas zimných mesiacov. Vytvorte vtákom priestor, v ktorom sa budú cítiť bezpečne, a pomôžte im prežiť niekoľko náročných mesiacov.  

Ďalšie články

Ako sa zbaviť klieštikovcov u sliepok?

24.07.2024

Ako sa zbaviť klieštikovcov u sliepok?

Klieštikovec kurí je drobný parazit, ktorý napáda hydinu, ale tiež holuby a ďalšie vtáctvo. Jeho prítomnosť v chove môže spôsobovať značné problémy, dá sa s nimi však účinne bojovať. Pozrite sa s nami na niekoľko praktických rád, ako sa zbaviť klieštikovcov v kurníku a ako predchádzať ich opätovnému výskytu.

Prečítať článok
Koľko vajec znesie sliepka za rok?

22.07.2024

Koľko vajec znesie sliepka za rok?

Vajíčka sú neodmysliteľnou súčasťou našich jedálníčkov. Nie je tak divu, že sú sliepočky jedným z najčastejšie chovaných druhov domácich zvierat. Dokážete si však predstaviť, ako také vajce vzniká a čo všetko to obnáša? Ako prebieha znáška pri sliepkach a koľko takých vajíčok nám je za rok schopná dať sa dozviete nižšie. Pokiaľ Vás vývoj kuraťa vo vajci neláka, môžete sliepku chovať aj bez kohúta, avšak kohút zohráva veľmi dôležitú ochranársku a oblodzovaciu funkciu.

Prečítať článok
Čo v sebe skrýva prepeličie vajíčko?

18.07.2024

Čo v sebe skrýva prepeličie vajíčko?

Viete, čo sa skrýva pod malou škrupinkou s jemnými škvrnami? Malý zázrak. Prepeličie vajíčka sú síce na pohľad menších rozmerov, za to ale obsahujú vitamíny a plno výživy. Navyše si svoje miesto, vďaka ich výbornej chuti, vybojovali dokonca aj v svetovej gastronómii a kultúre.

Prečítať článok

Odoberajte náš newsletter

... a buďte informovaný o super akcích