

Autor: Pavel Frček
24.01.2025
Čo je to welfare zvierat?
Termín "welfare" sa v posledných rokoch stal veľmi dôležitým pojmom, ktorý sa často spomína nielen v poľnohospodárstve, ale aj v zoologických záhradách, pri chove domácich miláčikov alebo vo výskume. Čo teda tento pojem vlastne znamená?
Definícia welfare
Slovo welfare pochádza zo staronórskeho slova "Velferth", ktoré je odvodené od slova "dobré" (val) a "cesta" (fara). Tento termín môžeme teda definovať ako pohodu zvieraťa, teda ako stav prežívania života na úrovni spokojnosti – na úrovni napĺňania jeho prirodzených potrieb. Môže sa tiež popísať ako psychický stav zvierat.
Zásady welfare
Hlavné zásady sú zakotvené v koncepte piatich slobôd:
- Sloboda od hladu a smädu – prístup k čerstvej vode a krmivu, ktoré zaručia plné zdravie a telesnú zdatnosť.
- Sloboda od nepohodlia – poskytnutím vhodného prostredia, vrátane úkrytu a pohodlného miesta na odpočinok.
- Sloboda od bolesti, zranenia a ochorenia – prevenciou alebo rýchlou diagnózou a liečbou.
- Sloboda od strachu a stresu – zabezpečením takého prostredia a zaobchádzania, ktoré vylučuje psychické strádanie.
- Sloboda prejaviť prirodzené správanie – poskytnutím dostatočného priestoru, vhodného prostredia a spoločnosti zvierat toho istého druhu.
V mnohých krajinách existujú právne predpisy, ktoré určujú minimálne požiadavky na welfare zvierat. Tieto regulácie pomáhajú chrániť zvieratá a zabezpečujú, že ich potreby budú brané do úvahy.
Faktory ovplyvňujúce úroveň welfare
Welfare zvierat môže byť ovplyvnený mnohými faktormi, ktoré môžu na každé zviera pôsobiť rôzne. Môže ísť napríklad o fyzikálne faktory (faktory prostredia – teplota, vlhkosť, hluk...), chemické faktory (koncentrácie látok v ovzduší – kyslík, odpadové a toxické plyny) či biologické faktory (výskyt mikroorganizmov). Dôležitú úlohu zohráva aj výživa, napájanie, spôsob ustajnenia, možnosť sociálneho kontaktu a pod. Vždy je potrebné rešpektovať etológiu daného druhu zvieraťa.
Význam welfare
Welfare zvierat je kľúčovým faktorom nielen pre etiku ich chovu, ale aj pre ekonomiku a udržateľnosť. Zvieratá, ktoré žijú v dobrých podmienkach, sú zvyčajne zdravšie a produktívnejšie. To má pozitívny dopad na kvalitu potravín a prináša vyšší zisk chovateľom. Stále viac ľudí sa zaujíma o pôvod svojich potravín a životné podmienky zvierat, čo znamená, že chovy, ktoré dodržiavajú tieto vysoké štandardy, môžu získať lepšiu povesť.
Ďalšie články

14.05.2025
Druhy dojenia a typy dojární
Dojenie je každodennou súčasťou chovu dojníc – spôsoby jeho vykonávania sa však môžu výrazne líšiť. Od tradičného ručného dojenia až po moderné robotické systémy, každá farma si vyberá riešenie, ktoré vyhovuje jej potrebám a možnostiam. Líšia sa aj samotné dojárne – priestory, kde sa dojenie vykonáva. V tomto článku si prejdeme základné typy dojenia a typy dnes používaných dojární.
Prečítať článok
13.05.2025
Ako si vyrobiť domáce jerky?
V poslednom čase sa jerky stáva čoraz obľúbenejšou pochúťkou – a niet sa čomu čudovať. Je chutné, výživné a najmä plné bielkovín. Skvelo sa hodí nielen na túry či výlety, ale aj ako zdravšia alternatíva čipsov k večernému filmu. Ako si túto delikatesu pripraviť doma?
Prečítať článok
13.05.2025
Čím kŕmiť psa: BARF, granule alebo konzervy?
V súčasnosti máme veľa možností, ako a čím kŕmiť svojho psa. Všetko má však svoje výhody aj nevýhody. Poďme sa na to spolu pozrieť.
Prečítať článok