Čo je to cékotrofia?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

20.03.2025

Čo je to cékotrofia?

Počuli ste už niekedy o tom, že králik požiera svoj trus? Ak nie a táto informácia vás vydesila, nemusíte sa báť. Ide o úplne bežnú aktivitu, ktorá je veľmi dôležitou súčasťou procesu trávenia u králika. Prečo je to tak, sa pokúsime vysvetliť v tomto článku.

Špecifické trávenie králikov

Dôležitou súčasťou trávenia králika je tvorba dvojakého trusu – tvrdého a mäkkého. Tvrdé, okrúhle výkaly obsahujú nestráviteľné zvyšky potravy a sú produkované cez deň. V nočných hodinách dochádza k vylučovaniu mäkkých výkalov obalených hlienom. Nazývame ich cékotrofy a králik ich požiera priamo od análneho otvoru. Cékotrofy sú produktom nedokonalého trávenia v slepom čreve. Obsahujú veľké množstvo živín, prevažne bielkoviny a vitamíny B a K, ktoré by inak boli vylúčené z tela bez možnosti vstrebania do organizmu. Cékotrofia je teda proces, ktorý pomáha maximálne využiť všetky prijaté živiny.


Na rozdiel od tvrdých výkalov, s ktorými sa chovateľ bežne stretáva pri čistení, cékotrofy by za normálnych okolností nemali zostávať v klietke. Ak by sa stalo, že dospelý králik cékotrofy nepožiera, niečo nie je v poriadku a môže to znamenať zdravotný problém, ktorý je potrebné riešiť. Príčinou môže byť napríklad infekčné ochorenie alebo aj obezita, ktorá spôsobuje, že sa králik nedokáže ohnúť k análnej oblasti.

Záver

Cékotrofia je dôkazom toho, ako dôvtipne si príroda poradila s trávením u králikov. Vzhľadom na dôležitosť tohto procesu je pre chovateľa dôležité vedieť, že ide o prirodzené správanie, ktoré prebieha u každého jedinca. Akékoľvek odchýlky môžu naznačovať zdravotné problémy a mali by sa riešiť včas. Starostlivosť o králika totiž nespočíva len v pravidelnom kŕmení, ale aj v sledovaní jeho zdravia a potrieb.

Ďalšie články

Druhy dojenia a typy dojární

14.05.2025

Druhy dojenia a typy dojární

Dojenie je každodennou súčasťou chovu dojníc – spôsoby jeho vykonávania sa však môžu výrazne líšiť. Od tradičného ručného dojenia až po moderné robotické systémy, každá farma si vyberá riešenie, ktoré vyhovuje jej potrebám a možnostiam. Líšia sa aj samotné dojárne – priestory, kde sa dojenie vykonáva. V tomto článku si prejdeme základné typy dojenia a typy dnes používaných dojární.

Prečítať článok
Ako si vyrobiť domáce jerky?

13.05.2025

Ako si vyrobiť domáce jerky?

V poslednom čase sa jerky stáva čoraz obľúbenejšou pochúťkou – a niet sa čomu čudovať. Je chutné, výživné a najmä plné bielkovín. Skvelo sa hodí nielen na túry či výlety, ale aj ako zdravšia alternatíva čipsov k večernému filmu. Ako si túto delikatesu pripraviť doma?

Prečítať článok
Čím kŕmiť psa: BARF, granule alebo konzervy?

13.05.2025

Čím kŕmiť psa: BARF, granule alebo konzervy?

V súčasnosti máme veľa možností, ako a čím kŕmiť svojho psa. Všetko má však svoje výhody aj nevýhody. Poďme sa na to spolu pozrieť.

Prečítať článok