

Autor: Pavel Frček
15.04.2025
Ako založiť akvárium?
Vlastné akvárium nie je len krásna dekorácia, ale skutočný kúsok prírody, ktorý prinesie do nášho domova pokoj a harmóniu. Pozorovanie farebných rybičiek, jemné vlnenie rastlín a tiché špliechanie vody majú preukázateľne upokojujúce účinky na myseľ. Ak ťa tiež láka vytvoriť si svoj vlastný vodný svet, pripravili sme jednoduchý návod, ako na to.
Čo budeme potrebovať?
Na založenie akvária budeme potrebovať samotné akvárium, štrk, filtračný systém, osvetlenie, sieťku, rastlinky, rybičky a zodpovedajúce krmivo.
Akú veľkosť akvária vybrať?
Veľkosť akvária závisí predovšetkým od toho, aké ryby plánujeme chovať, pretože každá rybka má iné nároky na priestor. Tak sa vyhneme problémom s preplnením a zabezpečíme rybkám komfort. Minimálny odporúčaný objem akvária je spravidla 30 litrov.
Zakladanie akvária
Akonáhle máme vhodné akvárium, môžeme začať s jeho prípravou. Na dno umiestnime kremičitý štrk so zrnitosťou 4–8 mm, ktorý je ideálny pre rast rastlín – jemnejší piesok by rastlinám neposkytol dostatočnú oporu, hrubší štrk by ich zas mohol poškodiť. Štrk dôkladne prepláchneme, aby sme odstránili nečistoty a prach, ktorý by inak zakalil vodu. Akvárium naplníme približne do štvrtiny vodou, ktorá odstála aspoň 24 hodín, a zasadíme rastliny. Potom dolievame akvárium odstátou vodou takmer po okraj, pričom ponecháme voľný priestor zhruba 5 cm. Teraz vložíme a zapneme filtráciu a osvetlenie. Filtráciu nikdy nevypíname, osvetlenie používame pravidelne v intervaloch. Takto pripravené akvárium necháme 14 dní bez rybičiek, aby sa ustálila biologická rovnováha vody.
Vkladanie rybičiek do akvária
Keď si prinesieme rybičky domov, necháme ich najprv v sáčku plávať asi 20 minút v našom akváriu. Tým sa vyrovnajú teploty vody a rybičky si zvyknú na nové prostredie. Po tejto aklimatizácii môžeme rybičky opatrne vypustiť. Predídeme tak teplotnému šoku, ktorý by im mohol vážne uškodiť alebo ich aj usmrtiť.
Na čo si dať pozor?
Pri výbere druhov rybičiek dávame pozor na ich kompatibilitu. Niektoré druhy sú totiž veľmi teritoriálne a mohli by ostatné rybky napádať, čo by viedlo k stresu alebo úhynu. Taktiež sa dôkladne zamerajme na zdravotný stav rybičiek. Ryby v obchode by mali byť v čistej, nezakalenej vode, bez známok poškodenia – oči by mali byť jasné, plutvy nepoškodené a šupiny zdravé a priliehajúce k telu.
Ďalšie články

16.05.2025
Prečo krava stále prežúva a pes hltá? Trávenie zvierat pod lupou
Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo dobytok trávi hodiny prežúvaním a pes naopak potravu takmer ani nežuje? Je to kvôli rozdielnemu typu trávenia. Zatiaľ čo niektoré živočíchy majú jednoduchý žalúdok, iné si evolúcia vybavila viacerými oddielmi, mikrobiálnym trávením alebo dokonca pomocou kamienkov. Aké sú hlavné rozdiely medzi jednotlivými skupinami zvierat?
Prečítať článok
15.05.2025
Aký druh vlny si vybrať? Porovnanie alpaky, kašmíru, merino vlny a ďalších
O tom, že existujú rôzne plemená oviec, už asi počul každý. Ale vedeli ste, že aj vlna môže mať viacero druhov? Nezískavame ju len z oviec, ale aj z lám či dokonca z králikov.
Prečítať článok
14.05.2025
Druhy dojenia a typy dojární
Dojenie je každodennou súčasťou chovu dojníc – spôsoby jeho vykonávania sa však môžu výrazne líšiť. Od tradičného ručného dojenia až po moderné robotické systémy, každá farma si vyberá riešenie, ktoré vyhovuje jej potrebám a možnostiam. Líšia sa aj samotné dojárne – priestory, kde sa dojenie vykonáva. V tomto článku si prejdeme základné typy dojenia a typy dnes používaných dojární.
Prečítať článok