

Autor: Pavel Frček
20.06.2024
Ako vyrobiť med
Med, lahodná a zdravá potravina, ktorá sa používa ako prírodné sladidlo a nielen to. Obsahuje veľa vitamínov, minerálov a aminokyselín a navyše má antibakteriálne vlastnosti. Je výborným pomocníkom napríklad pri ochoreniach dýchacích ciest. Proces výroby medu si však vyžaduje starostlivosť, znalosti a pochopenie prírodných cyklov. Kým sa teda dostane na Váš stôl, čaká ho dlhá cesta.
Umiestnenie
Kľúčom k úspešnej produkcii medu je výber vhodného miesta na umiestnenie úľov. Prostredie by sa malo vyberať podľa dostupnosti kvetov, mimo priemyselného znečistenia a pesticídov. Správne umiestnenie ovplyvňuje chuť a kvalitu.
Proces výroby medu
Na začiatku sú usilovné včielky, ktoré prinášajú do úľov nektár zozbieraný z kvetov alebo medovicu, sladkú šťavu produkovanú drobným hmyzom. Tieto šťavy sa potom obohacujú vlastnými enzýmami a ukladajú do vrecúšok, v ktorých sa prepravujú do svojho domova. Tu nektár preberajú iné včielky a ukladajú ho do plástov. Potom sa začne proces vytvárania včelieho medu. V dôsledku vysokej teploty v úli sa z nektáru odparuje voda, ktorú včely vynášajú z úľa pomocou prúdu, ktorý vzniká mávaním ich krídel. Keď med dosiahne požadovanú konzistenciu (obsahuje približne 18 % vody), včely ho zakonzervujú voskovým viečkom. Takto je chránený a pripravený na vytočenie.
Zber a spracovanie medu
Kľúčovým momentom je zber medu, ktorý si vyžaduje opatrné zaobchádzanie s úľmi a rámikmi. Včelár odstráni plásty, ktoré potom odvíja vidličkou. Následne sa plásty vložia do medometu, ktorý odstredivou silou vytiahne med z plástov. Med potom tečie do spodného kohútika, kde sa prelieva a filtruje od nečistôt pomocou dvojitého sita do vopred pripravených čistých nádob.
Skladovanie medu
Med skladujte starostlivo zabalený, aby sa zabránilo prístupu vlhkosti. Vyšší obsah vody by mohol spôsobiť kvasenie. Med by mal byť uložený v suchej a tmavej miestnosti s maximálnou teplotou 18 °C. Tým sa predĺži trvanlivosť bez straty kvality.
Testovanie a kontrola kvality
Kvalita medu je pre včelárov a spotrebiteľov kľúčovou vlastnosťou. Preto je dôležité pravidelne ho testovať na čistotu, obsah peľu a ďalšie parametre. Kvalitný med spĺňa prísne normy a je označený príslušnými certifikátmi.
Med - vitamíny a zdravotné výhody
Med je nielen chutným sladidlom, ale aj zdrojom mnohých zdraviu prospešných látok. Obsahuje širokú škálu vitamínov vrátane vitamínov skupiny B a vitamínu C, ktoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie metabolizmu a imunitného systému. Konzumácia medu podporuje hojenie rán a zlepšuje činnosť svalov a srdca. Vitamíny a minerály obsiahnuté v mede môžu tiež pomôcť udržať zdravú pokožku, vlasy a nechty.
Výroba medu je fascinujúci proces. Hoci moderné technológie uľahčili včelárom prácu, základom tohto podnikania zostáva starostlivá starostlivosť o včely. Tá sa však vypláca, pretože výsledkom je vysokokvalitný med.
Ďalšie články

30.04.2025
7 tipov na jarnú údržbu pasienkov
Správna jarná starostlivosť o pasienky je kľúčová pre zabezpečenie kvalitnej a výživnej pastvy počas celej sezóny. V tomto článku sa pozrieme na hlavné kroky, ktoré by mal každý chovateľ pred začiatkom pastevného obdobia urobiť.
Prečítať článok
29.04.2025
Je pre psa lepší obojok alebo postroj?
Na trhu nájdete množstvo rôznych typov postrojov a obojkov. Ako však spoznať, ktorý z nich je ten pravý práve pre vášho miláčika? Poďme sa na to spoločne pozrieť.
Prečítať článok
29.04.2025
Ako vyzerá včelársky rok?
Práca včelára sa odvíja od prírody – od počasia, teplôt a predovšetkým od dostupnosti prirodzených zdrojov včelej potravy. Preto je zásadné sledovať ročný cyklus, ktorý zahŕňa kvitnutie tzv. vodiacich rastlín. Každé obdobie má svoje špecifické požiadavky na starostlivosť o včelstvo. Včelársky rok možno rozdeliť do siedmich základných období, pričom každé z nich vyžaduje konkrétne postupy a opatrenia. Poďme sa na ne spoločne pozrieť.
Prečítať článok