

Autor: Pavel Frček
14.03.2024
Ako vybrať kŕmidlá pre vtáctvo
Kŕmidlo pre vtáctvo nie je iba doplnkom do záhrady. Správne zvolené kŕmidlo môže prilákať rôzne druhy vtákov a pomôcť im prečkať zimu. Avšak ťažké môže byť práve rozhodnutie, aké kŕmidlo zvoliť.
Výber kŕmidla
Predtým, než nejaké kŕmidlo kúpite, porozmýšľajte nad tým, aké druhy vtákov sa vo Vašej oblasti pohybujú. Každý druh totiž preferuje iný typ kŕmidla a kŕmenia. Napríklad sýkorky majú radšej menšie kŕmidlá s otvorenými otvormi, zatiaľ čo vrabce uprednostňujú väčšie kŕmidlá s rovnými plochami na pristávanie. Pri výbere sa zamerajte na typ kŕmidla, materiál a rozmery.
Typy kŕmidiel pre vtáky
Najčastejšie sa stretávame s klasickým modelom – kŕmidlo so strieškou, ktoré môže byť buď zavesené, alebo pripevnené do zeme. Na toto kŕmidlo nalákate skoro všetky druhy vtákov. Naproti tomu existujú kŕmidlá otvorené, ktoré síce poskytujú vtáctvu ľahký prístup k potrave, ale krmivo nie je chránené pred prírodnými javmi. Dobrým riešením sú zásobníky, z ktorých postupne krmivo vypadáva na plochu, z ktorej ho vtáky zobú. Takto je strava veľmi dobre chránená pred vetrom a vodou. Nalákate na nich napríklad sýkorky, vrabce, škorce, ďatle a ďalšie. Na podobnom princípe fungujú aj zásobníky na orechy. Jedná sa o kŕmidlá s drôtenou stenou, cez ktorú ich vtáky ozobávajú. Orechom neodolá napríklad stehlík či červienka.
Ďalej je možné vyberať z kŕmidiel násypných, ktoré sú položené na zemi. Pokiaľ je toto kŕmidlo zastrešené, nie je sa čoho obávať, avšak obyčajné kŕmenie zo zeme je riskantné vzhľadom na rýchle vlhnutie. Takto si pochutí škovránok, strnad či pinka. V prípade, že nemáte záhradu, prídu Vám vhod kŕmidlá, ktoré sa dajú pripevniť pomocou prísaviek na okno.
Materiál
Vtáčie kŕmidlo je vyrábané z rôznych materiálov. Drevené lepšie zapadne do prírodného prostredia, dlho vydrží, avšak údržba je náročnejšia. Kovové a plastové sú často odolnejšie, avšak pôsobia neprirodzeným vzhľadom.
Veľkosť kŕmidla
Veľkosť kŕmidla závisí od počtu vtákov, ktoré očakávate, a tiež od množstva umiestneného krmiva. Do menšieho kŕmidla Vám priletia skôr vrabce či sýkorky, do väčšieho kavky a sokol myšiar.
Umiestnenie kŕmidla
Kŕmidlo umiestnite na bezpečné a viditeľné miesto, ktoré bude ľahko dostupné. V prípade záhrady je ideálne miesto na strome alebo blízko kríkov, ktoré poskytnú úkryt. V byte potom môžete krmítko umiestniť na parapet alebo na balkón.
Čo dať vtákom do kŕmidla?
Kŕmidlo začnite plniť už v priebehu októbra. Vtáčiky si na toto miesto zvyknú a počas zimy ho budú hojne navštevovať. V zime potrebujú predovšetkým stravu s vysokým podielom tukov (rastlinného aj živočíšneho pôvodu). Najčastejšie sa stretávame so slnečnicovými semienkami, obilninami, orechmi, jablkami a hovädzím lojom. Vedľa rozhodne nešliapnete ani s náustkom s čerstvou vodou.
Vybrať správne krmítko nie je žiadna veda. Iba sa treba zamyslieť, akí vtáčiky Vás svojou návštevou najskôr poctia a aké máte možnosti umiestnenia. S ohľadom na potreby vtákov vo Vašej oblasti a správnu starostlivosť o kŕmidlo môžete pomôcť vtákom prekonať náročné zimné obdobie. Pokiaľ by Vás zaujímalo, ako vtáčiky trávia zimu, neváhajte si prečítať článok „Ako vtáky prežívajú zimu: tajomstvo ich prežitia“.
Ďalšie články

29.04.2025
Je pre psa lepší obojok alebo postroj?
Na trhu nájdete množstvo rôznych typov postrojov a obojkov. Ako však spoznať, ktorý z nich je ten pravý práve pre vášho miláčika? Poďme sa na to spoločne pozrieť.
Prečítať článok
29.04.2025
Ako vyzerá včelársky rok?
Práca včelára sa odvíja od prírody – od počasia, teplôt a predovšetkým od dostupnosti prirodzených zdrojov včelej potravy. Preto je zásadné sledovať ročný cyklus, ktorý zahŕňa kvitnutie tzv. vodiacich rastlín. Každé obdobie má svoje špecifické požiadavky na starostlivosť o včelstvo. Včelársky rok možno rozdeliť do siedmich základných období, pričom každé z nich vyžaduje konkrétne postupy a opatrenia. Poďme sa na ne spoločne pozrieť.
Prečítať článok
27.04.2025
Chov činčíl
Chov činčíl si získava stále väčšiu obľubu vďaka ich roztomilej podobe, priateľskej povahe a mimoriadne hebkej srsti. Tieto malé hlodavce, pôvodom z juhoamerických And, boli v prírode takmer vyhubené kvôli lovu na kožešinu. Dnes sa činčily chovajú prevażne ako domáci miláčikovia. Sú to nočné zvieratá, ktoré väčšinu dňa prespia a aktívne sú až po zotmení. Sú veľmi spoločenské, preto sa odporúa chovať ich aspoň v páre. Priemerná dĺžka života činčíl je 10–15 rokov, pričom výnimočne sa môžu dožiť až 20 rokov.
Prečítať článok