Ako vtáky prežívajú zimu: tajomstvo ich prežitia

Autor: Juraj Korim

20.12.2023

Ako vtáky prežívajú zimu: tajomstvo ich prežitia

Zima môže byť pre vtáky tvrdou skúškou. Teploty klesajú a potrava sa stáva čoraz vzácnejšou. Napriek tomu sa mnoho operencov dokáže úspešne vyrovnať s týmito nepriaznivými podmienkami. Ako presne to dokážu? To vám teraz priblížime.

Migrácia

Veľa vtákov, ako napríklad lastovičky, škorce alebo kormoráni, opúšťajú miesta s chladným zimným počasím a migrujú do teplých krajín. Toto cestovanie na dlhé vzdialenosti umožňuje vtákom uniknúť drsným zimným podmienkam a zaisťuje im tak prístup k potrave aj vode.

Adaptačná stratégia

Mnoho vtákov, ktorí zostávajú, vyvinulo účinné adaptačné stratégie pre zimné obdobie. Napríklad zväčšujú svoju tukovú vrstvu, ktorá im slúži ako izolácia a zároveň ako zásoba energie. Tuková vrstva je totiž kľúčová na udržanie tepelnej rovnováhy aj v nepriaznivých podmienkach. Vtáky tiež môžu spomaliť svoj metabolizmus – torpor, čo im pomáha efektívne šetriť energiu. Avšak spoločne s tým sa spomaľuje schopnosť vtákov reagovať, čo ich robí zraniteľnejších voči predátorom.

Cirkulácia krvi v nohách

Veľkým mrazom sú prispôsobené aj nohy, ktoré sú pokryté šupinami. Vďaka nim sú znižované tepelné straty. To ale nie je všetko. Vtáky majú vyvinutú špeciálnu cirkuláciu krvi. To znamená, že teplá krv tepnami postupuje smerom k nohám, kde sa ochladzuje o krv chladnejšiu, stúpajúca žilami k srdcu. Vďaka tomu majú ich prsty teplotu okolo 0 ° C, teda im ani na ľade nie je zima.

Hľadanie potravy

Aj keď je potrava počas zimy obmedzená, vtáky sú schopní nájsť spôsoby, ako ju získať. Napríklad sýkorky alebo červienky sa môžu kŕmiť semenami, ktoré ostali na stromoch, dravci môžu loviť menšie cicavce a vtáky. Niektorí operenci tiež využívajú pomoc ľudí, ktorí kŕmia vtáky na záhradách a balkónoch. A tak, ak máte možnosť, umiestnite von krmítko s niečím dobrým na jedenie, vtáčiky Vám budú vďační.

Spoločenstvo

Vytváranie spoločenstva je ďalšou stratégiou, ktorú niektorí operenci používajú na zvýšenie svojich šancí na prežitie v zime. Zostávajú v tesnom kontakte s ostatnými rovnakého druhu a spoločne si pomáhajú v hľadaní potravy. Toto sociálne správanie im umožňuje zdieľať informácie o nájdených zdrojoch potravy a udržiavať si teplo vďaka telesnej blízkosti.

Úkryty

Okrem tukovej vrstvy vtáky hľadajú aj úkryty, kde sa môžu schovať pred nepriaznivým počasím. To môže zahŕňať dutiny v stromoch, husté kríky, alebo vtáčie búdky. Tieto miesta im poskytujú ochranu pred vetrom a chladom.


Celkovo vzaté, vtáky majú niekoľko fascinujúcich spôsobov, ako prežiť zimu. Či už migrujú, upravujú svoj metabolizmus alebo spolupracujú s ostatnými, všetky tieto stratégie im pomáhajú zostať životaschopnými aj v najťažších zimných mesiacoch.

Ďalšie články

Prečo krava stále prežúva a pes hltá? Trávenie zvierat pod lupou

16.05.2025

Prečo krava stále prežúva a pes hltá? Trávenie zvierat pod lupou

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo dobytok trávi hodiny prežúvaním a pes naopak potravu takmer ani nežuje? Je to kvôli rozdielnemu typu trávenia. Zatiaľ čo niektoré živočíchy majú jednoduchý žalúdok, iné si evolúcia vybavila viacerými oddielmi, mikrobiálnym trávením alebo dokonca pomocou kamienkov. Aké sú hlavné rozdiely medzi jednotlivými skupinami zvierat?

Prečítať článok
Aký druh vlny si vybrať? Porovnanie alpaky, kašmíru, merino vlny a ďalších

15.05.2025

Aký druh vlny si vybrať? Porovnanie alpaky, kašmíru, merino vlny a ďalších

O tom, že existujú rôzne plemená oviec, už asi počul každý. Ale vedeli ste, že aj vlna môže mať viacero druhov? Nezískavame ju len z oviec, ale aj z lám či dokonca z králikov.

Prečítať článok
Druhy dojenia a typy dojární

14.05.2025

Druhy dojenia a typy dojární

Dojenie je každodennou súčasťou chovu dojníc – spôsoby jeho vykonávania sa však môžu výrazne líšiť. Od tradičného ručného dojenia až po moderné robotické systémy, každá farma si vyberá riešenie, ktoré vyhovuje jej potrebám a možnostiam. Líšia sa aj samotné dojárne – priestory, kde sa dojenie vykonáva. V tomto článku si prejdeme základné typy dojenia a typy dnes používaných dojární.

Prečítať článok