Ako označiť hospodárske zvieratá?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

29.11.2024

Ako označiť hospodárske zvieratá?

Ak sa chcete stať chovateľom hospodárskych zvierat, je dôležité vedieť, ktoré zvieratá treba označovať a akým spôsobom. Túto problematiku podrobnejšie popisuje plemenársky zákon a jeho vykonávací predpis - vyhláška o označovaní zvierat.


Stanovuje sa v nej, že označovať sa musia všetky tury, kone, ošípané, ovce, kozy, bežci, jelene, ťavy a zver vo farmárskom chove. Poďte sa s nami bližšie pozrieť na označovanie kategórií najčastejšie chovaných hospodárskych zvierat.

Tury

Tury sa označujú dvoma konvenčnými ušnými známkami - po jednej v každom uchu. Každé teľa musí byť označené do 20 dní od narodenia. Ak opustí hospodárstvo, v ktorom sa narodilo, pred dovŕšením veku 20 dní, musí byť označené pred opustením hospodárstva.

Ošípané

Ošípané sa označujú tetovaním alebo ušnou známkou. Tetovanie musí byť buď na ľavom uchu, alebo na ľavej strane tela. Ušné známky ošípaných sa umiestňujú do ľavého ucha. Prasnica by mala byť označená pred odstavom. V prípade premiestnenia prasnice s prasiatkami do iného hospodárstva sa prasnica označí pred opustením hospodárstva, kde sa narodila.

Ovce a kozy

Každá ovca alebo koza musí byť označená dvoma identifikačnými prostriedkami najneskôr 9 mesiacov po narodení (ale vždy pred opustením hospodárstva, v ktorom sa narodila). Tieto identifikačné prostriedky sa líšia podľa toho, či je zviera určené na obchodovanie v rámci Európskej únie či nie je. Jahňatá alebo kozliatka určené na porážku do veku 12 mesiacov, ktoré nie sú určené na presun do iných krajín, musia byť označené aspoň jednou konvenčnou známkou. Ušné známky pre ovce sa rovnako ako pre ošípané umiestňujú na ľavé ucho.

Kone

Kone sa označujú spôsobmi uvedenými v rôznych sériách plemenných kníh. Ak nie sú registrované v plemennej knihe, označujú sa slovným a grafickým popisom a elektronickým identifikátorom. Každé žriebä sa musí označiť pred opustením hospodárstva, v ktorom sa narodilo, v každom prípade však najneskôr do 12 mesiacov od dátumu narodenia.


Ak dôjde k strate identifikačného prostriedku, chovateľ je povinný do dvoch pracovných dní označiť zviera náhradným spôsobom tak, aby ho bolo možné identifikovať. Strata sa musí bezodkladne nahlásiť poverenej osobe a od tejto osoby sa musí vyžiadať duplikát identifikačného prostriedku. Po obdržaní duplikátu by sa ním mali zvieratá bezodkladne označiť.

Ďalšie články

Prečo krava stále prežúva a pes hltá? Trávenie zvierat pod lupou

16.05.2025

Prečo krava stále prežúva a pes hltá? Trávenie zvierat pod lupou

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo dobytok trávi hodiny prežúvaním a pes naopak potravu takmer ani nežuje? Je to kvôli rozdielnemu typu trávenia. Zatiaľ čo niektoré živočíchy majú jednoduchý žalúdok, iné si evolúcia vybavila viacerými oddielmi, mikrobiálnym trávením alebo dokonca pomocou kamienkov. Aké sú hlavné rozdiely medzi jednotlivými skupinami zvierat?

Prečítať článok
Aký druh vlny si vybrať? Porovnanie alpaky, kašmíru, merino vlny a ďalších

15.05.2025

Aký druh vlny si vybrať? Porovnanie alpaky, kašmíru, merino vlny a ďalších

O tom, že existujú rôzne plemená oviec, už asi počul každý. Ale vedeli ste, že aj vlna môže mať viacero druhov? Nezískavame ju len z oviec, ale aj z lám či dokonca z králikov.

Prečítať článok
Druhy dojenia a typy dojární

14.05.2025

Druhy dojenia a typy dojární

Dojenie je každodennou súčasťou chovu dojníc – spôsoby jeho vykonávania sa však môžu výrazne líšiť. Od tradičného ručného dojenia až po moderné robotické systémy, každá farma si vyberá riešenie, ktoré vyhovuje jej potrebám a možnostiam. Líšia sa aj samotné dojárne – priestory, kde sa dojenie vykonáva. V tomto článku si prejdeme základné typy dojenia a typy dnes používaných dojární.

Prečítať článok