Ako označiť hospodárske zvieratá?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

29.11.2024

Ako označiť hospodárske zvieratá?

Ak sa chcete stať chovateľom hospodárskych zvierat, je dôležité vedieť, ktoré zvieratá treba označovať a akým spôsobom. Túto problematiku podrobnejšie popisuje plemenársky zákon a jeho vykonávací predpis - vyhláška o označovaní zvierat.


Stanovuje sa v nej, že označovať sa musia všetky tury, kone, ošípané, ovce, kozy, bežci, jelene, ťavy a zver vo farmárskom chove. Poďte sa s nami bližšie pozrieť na označovanie kategórií najčastejšie chovaných hospodárskych zvierat.

Tury

Tury sa označujú dvoma konvenčnými ušnými známkami - po jednej v každom uchu. Každé teľa musí byť označené do 20 dní od narodenia. Ak opustí hospodárstvo, v ktorom sa narodilo, pred dovŕšením veku 20 dní, musí byť označené pred opustením hospodárstva.

Ošípané

Ošípané sa označujú tetovaním alebo ušnou známkou. Tetovanie musí byť buď na ľavom uchu, alebo na ľavej strane tela. Ušné známky ošípaných sa umiestňujú do ľavého ucha. Prasnica by mala byť označená pred odstavom. V prípade premiestnenia prasnice s prasiatkami do iného hospodárstva sa prasnica označí pred opustením hospodárstva, kde sa narodila.

Ovce a kozy

Každá ovca alebo koza musí byť označená dvoma identifikačnými prostriedkami najneskôr 9 mesiacov po narodení (ale vždy pred opustením hospodárstva, v ktorom sa narodila). Tieto identifikačné prostriedky sa líšia podľa toho, či je zviera určené na obchodovanie v rámci Európskej únie či nie je. Jahňatá alebo kozliatka určené na porážku do veku 12 mesiacov, ktoré nie sú určené na presun do iných krajín, musia byť označené aspoň jednou konvenčnou známkou. Ušné známky pre ovce sa rovnako ako pre ošípané umiestňujú na ľavé ucho.

Kone

Kone sa označujú spôsobmi uvedenými v rôznych sériách plemenných kníh. Ak nie sú registrované v plemennej knihe, označujú sa slovným a grafickým popisom a elektronickým identifikátorom. Každé žriebä sa musí označiť pred opustením hospodárstva, v ktorom sa narodilo, v každom prípade však najneskôr do 12 mesiacov od dátumu narodenia.


Ak dôjde k strate identifikačného prostriedku, chovateľ je povinný do dvoch pracovných dní označiť zviera náhradným spôsobom tak, aby ho bolo možné identifikovať. Strata sa musí bezodkladne nahlásiť poverenej osobe a od tejto osoby sa musí vyžiadať duplikát identifikačného prostriedku. Po obdržaní duplikátu by sa ním mali zvieratá bezodkladne označiť.

Ďalšie články

Terapia so zvieratami

09.12.2024

Terapia so zvieratami

Zvieratá môžeme chovať nielen za účelom hospodárskeho využitia alebo jednoducho ako domácich miláčikov,. Mnohé z nich sa dnes využívajú aj na terapeutické účely. Existuje veľa výskumov, ktoré dokázali pozitívny vplyv prítomnosti zvieraťa na ľudské psychické aj fyzické zdravie. Účinky zooterapie alebo animoterapie sú veľmi rôznorodé a záleží na tom, aký druh zvieraťa nám pomáha cítiť sa lepšie.

Prečítať článok
Aký vplyv majú ohňostroje na zvieratá?

04.12.2024

Aký vplyv majú ohňostroje na zvieratá?

Každoročné oslavy spojené s ohňostrojmi prinášajú radosť mnohým ľuďom, ale to isté sa nedá povedať o našich maznáčikoch. Zvuky, svetlá a chemikálie obsiahnuté v pyrotechnike na ne môžu mať nepriaznivý vplyv, čo je menej známou realitou, ktorá sa skrýva za čarom osláv.

Prečítať článok
Ako chovať ryby?

03.12.2024

Ako chovať ryby?

Aby sme mohli začať chovať ryby, musíme najprv poznať ich základnú anatómiu. Tvar tela majú pretiahnutý, vretenovitý alebo kužeľovitý (v prípade úhorov hadovitý). Kostru tvorí hlava, trup a chvost. Rybám chýba krk, takže hlava je pevne spojená s trupom a pohyb zabezpečujú plutvy (prsné, chrbtové, brušné a chvostové plutvy). Bočná čiara je zmyslový orgán rýb, ktorým reagujú na smer prúdenia a vlnenia vody a zároveň ich informuje o prekážkach vo vode.

Prečítať článok

Odoberajte náš newsletter

... a buďte informovaný o super akcích