
Ako chovať ryby?
Aby sme mohli začať chovať ryby, musíme najprv poznať ich základnú anatómiu. Tvar tela majú pretiahnutý, vretenovitý alebo kužeľovitý (v prípade úhorov hadovitý). Kostru tvorí hlava, trup a chvost. Rybám chýba krk, takže hlava je pevne spojená s trupom a pohyb zabezpečujú plutvy (prsné, chrbtové, brušné a chvostové plutvy). Bočná čiara je zmyslový orgán rýb, ktorým reagujú na smer prúdenia a vlnenia vody a zároveň ich informuje o prekážkach vo vode.
Čo všetko je potrebné?
Na domáci chov rýb potrebujete vytvoriť dostatočne veľkú vodnú plochu. Vykopeme teda jamu podľa toho, ako veľký chov rýb plánujeme. Čím hlbšia vodná plocha, tým lepšie, pretože ryby budú v hĺbke zimovať a v lete sa nebudú prehrievať. Potom ju vyložíme fóliou proti úniku vody a dno vysypeme materiálom (napr. štrk o zrnitosti 4-8 mm s pieskom - pomer je cca 2:1). Ďalej sem môžeme vložiť čistiace rastliny do jazierka. Jazierko napustíme vodou a pridáme filtráciu, ktorá je veľmi dôležitá pre okysličenie vody. Ak ho chceme skrášliť, môžeme pridať vodopádik, kamene okolo brehu alebo iné dekorácie.
Ak potrebujeme chovať mláďatá a dospelé jedince oddelene, vytvoríme aj škôlku (menšiu nádrž).
Jazierko necháme bez rýb asi 2-3 týždne s pustenou filtráciou. Počas tejto doby sa v ňom vytvoria prospešné baktérie a rovnováha sa ustáli.
Kŕmenie pre jazierkové ryby
Najčastejšie chované druhy
Kapor obyčajný
o Nenáročný chov
o Veľmi dobré a kvalitné mäso - nízky obsah tuku, zdroj ľahko stráviteľných bielkovín a cenných omega 3 nenasýtených mastných kyselín
o Dĺžka do 120 cm, váha až 40 kg
o Najstarší exemplár mal 38 rokov
Tolstolobik biely
o Robustná bylinožravá ryba
o Mäso - tučnejšie, vhodné na údenie, jemné snehobiele mäso
o Menším rybám nie je potrebné sťahovať kožu
o Dĺžka 127 cm, váha až 40 kg
o Dožívajú sa okolo 20 rokov
Amur biely
o Bylinožravá ryba
o Mäso - chutné biele, šťavnaté a s nízkym obsahom tuku, obsahuje ľahko stráviteľné bielkoviny, vitamíny (A, D, B6, B12), vápnik, jód, fosfor a draslík
o Dĺžka 150 cm, hmotnosť 50 kg (v ČR cca 100 cm, 15-20 kg)
o Dožíva sa 15-20 rokov
Lieň sliznatý
o hospodársky významná ryba
o Mäso - ľahko stráviteľné, plnohodnotné bielkoviny a žiaduce tuky
o Šupiny pri varení mäknú a neprekážajú pri konzumácii - neškrabú sa, niekedy sa scvrkávajú
o Dĺžka 70 cm, hmotnosť 7,5 kg (priemerná dĺžka 20 cm)
o Žije až 20 rokov
Pstruh dúhový
o V súčasnosti jedna z najvýznamnejších umelo chovaných rýb
o Citlivý na obsah kyslíka
o Dĺžka 20-90 cm, najväčšia potvrdená váha okolo 8 kg
o Využíva sa ako indikátor znečistenia vody
o Dožívajú sa až 10 rokov
Na čo si dať pozor?
Pred tým, ako ryby nasadíme do jazierka, musíme ich dobre aklimatizovať. Vrecká s rybami položíme na hladinu a po 20-30 minútach ich vypustíme. Týmto procesom zabránime teplotnému šoku. Pri výbere rýb si musíme dať pozor na choroby, je dôležité sledovať stav šupín, plutiev, očí, pohyb, trusu a či nie sú „nafúknuté“ (=vodnateľnosť, neliečiteľné, vysoko nákazlivé ochorenie). Dôležité je odstraňovať odpad z vody a voda samotná nesmie peniť ani zapáchať. Zároveň nesmieme opomenúť pravidelnú kontrolu zdravotného stavu rýb.
Ďalšie články

16.05.2025
Prečo krava stále prežúva a pes hltá? Trávenie zvierat pod lupou
Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo dobytok trávi hodiny prežúvaním a pes naopak potravu takmer ani nežuje? Je to kvôli rozdielnemu typu trávenia. Zatiaľ čo niektoré živočíchy majú jednoduchý žalúdok, iné si evolúcia vybavila viacerými oddielmi, mikrobiálnym trávením alebo dokonca pomocou kamienkov. Aké sú hlavné rozdiely medzi jednotlivými skupinami zvierat?
Prečítať článok
15.05.2025
Aký druh vlny si vybrať? Porovnanie alpaky, kašmíru, merino vlny a ďalších
O tom, že existujú rôzne plemená oviec, už asi počul každý. Ale vedeli ste, že aj vlna môže mať viacero druhov? Nezískavame ju len z oviec, ale aj z lám či dokonca z králikov.
Prečítať článok
14.05.2025
Druhy dojenia a typy dojární
Dojenie je každodennou súčasťou chovu dojníc – spôsoby jeho vykonávania sa však môžu výrazne líšiť. Od tradičného ručného dojenia až po moderné robotické systémy, každá farma si vyberá riešenie, ktoré vyhovuje jej potrebám a možnostiam. Líšia sa aj samotné dojárne – priestory, kde sa dojenie vykonáva. V tomto článku si prejdeme základné typy dojenia a typy dnes používaných dojární.
Prečítať článok