Ako často meniť podstielku králikom?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

27.02.2024

Ako často meniť podstielku králikom?

Podstielka je dôležitou súčasťou starostlivosti o králika, ktorá má veľký vplyv na jeho zdravie a celkovú pohodu. Správna údržba je zásadná pre zachovanie čistoty prostredia a prevenciu zdravotných problémov. Ale ako často by ste ju mali meniť?


Prečo podstielku?

Podstielka pre zakrpatené králiky je dôležitou súčasťou každej klietky. Či už je súčasťou toalety, na ktorú učíte králika chodiť, alebo je voľne rozprestretá po klietke. V tom prípade tvorí formu zábavy a kráti tak ušiakovi dlhé chvíle a napomáha vytvoriť väčšie pohodlie. Preto je dôležité venovať pozornosť správnemu materiálu, ktorý bude vhodný z hľadiska absorpcie zápachu, ale bude aj šetrný k labkám. Králiky v klietke trávia celý deň, tak vyberajte kvalitné stelivo.


Výber vhodnej podstielky

Existujú rôzne typy podstielky a na Vás je výber tej ideálnej. Vyskúšajte viac druhov a vyberte ten, ktorý Vášmu zajačikovi vyhovuje najviac. Môžeme ich deliť podľa rôznych vlastností. Existuje variant, ktorý neutralizuje pach zvieraťa. Bezprašné sú bezpečnou voľbou, pretože nehrozí vdýchnutie malých častí. Ekologické sú rozložiteľné v prírode a sú výbornou voľbou pre alergikov. Antimikrobiálne majú antibakteriálne a antiseptické vlastnosti, zároveň účinne pohlcujú pachy a sajú vlhkosť. Rozmyslite si teda, aké výhody podstielky uprednostníte.


Vhodný materiál

Niektoré typy podstielky sú schopné absorbovať vlhkosť lepšie ako iné. Najobľúbenejšie bývajú hobliny, ktoré dobre sajú, na druhú stranu nemajú takú schopnosť pohlcovať pachy. To potom podnecuje k častejšej výmene. Ďalšou skupinkou sú podstielky hrudkujúce (napr. mačkolit), ktoré po absorpcii tekutiny vytvoria hrudku, ktorú jednoducho odstránite. Tiež sú podstielky nehrudkujúce, ktoré môžu byť kukuričné, z lisovaných pilín či z prírodnej buničiny. Tieto druhy veľmi dobre sajú, a tak vydržia aj niekoľko dní. Poslednou skupinkou je seno, ktoré je vhodné ako podstielka na odpočinok, nie do toalety. Nemá totiž dobré savé vlastnosti a skoro zapácha. Myslite na to, že by seno malo byť skôr potravou. Pokiaľ stále váhate v otázke potravy u králikov, prečítajte si článok „Čím kŕmiť zakrpateného králika“ a „Ako často kŕmiť zakrpateného králika“ kde sa touto problematikou zaoberáme.


Pozor na zdravotné problémy

Pokiaľ má Váš králiček nejaké zdravotné problémy, je pravdepodobné, že bude nutné podstielku meniť častejšie.


Ako často teda meniť?

Všeobecne platí, že podstielku by ste mali meniť minimálne raz týždenne. Avšak záleží na použitom materiáli, jeho vlastnostiach a na individualite zajačika. Je dôležité skúšať a sledovať potreby Vášho maznáčika a zaistiť, aby mal vždy čisté a hygienické prostredie. Pravidelnou údržbou zaistíte pevné zdravie zakrpateného králika.

Ďalšie články

7 tipov na jarnú údržbu pasienkov

30.04.2025

7 tipov na jarnú údržbu pasienkov

Správna jarná starostlivosť o pasienky je kľúčová pre zabezpečenie kvalitnej a výživnej pastvy počas celej sezóny. V tomto článku sa pozrieme na hlavné kroky, ktoré by mal každý chovateľ pred začiatkom pastevného obdobia urobiť.

Prečítať článok
Je pre psa lepší obojok alebo postroj?

29.04.2025

Je pre psa lepší obojok alebo postroj?

Na trhu nájdete množstvo rôznych typov postrojov a obojkov. Ako však spoznať, ktorý z nich je ten pravý práve pre vášho miláčika? Poďme sa na to spoločne pozrieť.

Prečítať článok
Ako vyzerá včelársky rok?

29.04.2025

Ako vyzerá včelársky rok?

Práca včelára sa odvíja od prírody – od počasia, teplôt a predovšetkým od dostupnosti prirodzených zdrojov včelej potravy. Preto je zásadné sledovať ročný cyklus, ktorý zahŕňa kvitnutie tzv. vodiacich rastlín. Každé obdobie má svoje špecifické požiadavky na starostlivosť o včelstvo. Včelársky rok možno rozdeliť do siedmich základných období, pričom každé z nich vyžaduje konkrétne postupy a opatrenia. Poďme sa na ne spoločne pozrieť.

Prečítať článok