Autor: Luboš Burda
24.01.2024
Čím kŕmiť zakrslého králika
V momente, keď si zaobstarávate chlpatého spoločníka, je potrebné zvážiť hneď niekoľko aspektov. Patrí k nim aj kŕmenie trpasličieho králika. Nejde o nič extra náročné, ale aj tak je dobré sa držať osvedčených pravidiel, ktoré pomôžu udržať vášho maznáčika v perfektnej kondícii. Prečítajte si náš najnovší článok, v ktorom sa dozviete o úskaliach odporúčanej stravy pre vášho domáceho králika.
Strava vlákniou zasľúbená
Základným stavebným kameňom králičej stravy by malo byť seno. Slúži ako zdroj hrubej vlákniny a pomáha udržiavať črevný mikrobióm v rovnováhe. Chlpáčovi plní funkciu upokojujúceho prežúvadla, vďaka ktorému si môže obrúsiť svoje neustále rastúce stoličky.
Ak si pestujete vlastné seno, nechajte pokosenú trávu schnúť aspoň po dobu 6 týždňov. Platí, Úroda z mája až júna, teda prvá kosba, je výživnejšia než otava.
2 v 1
Ak chcete "zabiť dve muchy jednou ranou", lúčne seno s bylinkami vám umožní podstlať králikovi v jeho obydlí a navyše mu počas dňa poslúži ako krmivo. Čo s cenou? Nijak závratná, 50 l balenie si zaobstaráte aj za 3 EUR. Hlodavce budú mať zabezpečené príjemný komfort v aj vtedy, keď nemáte po ruke lúku na sušenie trávy.
Granule ako doplnok
Áno. Často sa granuliam pripisuje väčší význam, než aký v skutočnosti majú. V súvislosti so senom zohrávajú sú skôr druhoradé. Avšak kvalitné a výživné krmivo môže byť dokonalým doplnkom.
Nezabudnite na vodu
Kŕmenie, kŕmenie a ešte raz kŕmenie... Doteraz sme sa venovali dobrotám, ktoré konzumuje zakrslý králik. Nezabudli sme na niečo? Pitný režim je nesmierne dôležitý aj u domácich miláčikov. Chlpáči by mali mať po celý deň prístup k čistej vode, snažte sa ju ráno aj večer meniť. A pokiaľ narazíte na odpor králika voči napájačke, jednoducho maznáčika so zásobou vody zoznámte.
Čomu sa oblúkom vyhnúť
Je namieste vyhýbať sa vlhkému alebo dokonca plesnivému senu, čo rozhodne nespadá medzi pochúťky, ktoré môže králik jesť. Nejedlá senáž môže spôsobiť tráviace ťažkosti. Na druhej strane, príliš staré seno už neobsahuje dostatok živín, a hlodavcom tak spravidla nechutí.
Prevencia pred nutnou diétou
Chcete pre svojho domáceho miláčika to najlepšie. Hoci môže maznáčik pôsobiť pri napchávaní sa spokojne, nemusí to nutne znamenať, že je to pre neho dobré. Prekrmovanie zakrslého králika môže viesť až k nadváhe a obezite,pri ktorej dochádza k nútenej diéte. Radšej preto králikovi kŕmenie poctivo dávkujte.
Prajeme im dobrú chuť
Nezostáva nám nič iné, len popriať nie len vám, ale aj vašim králičím kamarátom dobrú chuť na nadchádzajúcej hostine!
Ďalšie články
19.11.2024
Ako pripraviť králiky na zimu?
Hoci sú králiky pomerne odolné zvieratá, zima prináša určité výzvy pre králiky aj pre nás, ich chovateľov. Aby zimu prežili v zdraví a pohode, je dôležité pripraviť im vhodné prostredie a vyhnúť sa tomu, čo králikom prekáža. V dnešnom článku sa pozrieme na to, ako sa starať o králika a ako by mala takáto príprava na zimu alebo starostlivosť v chladnom počasí vyzerať.
15.11.2024
Môže pes kosti?
Určite ste už niekedy počuli o tom, že psy by nemali konzumovať kosti. Na druhú stranu, niektorí ľudia veria, že kosti psom nijako neškodia. Pravda je niekde uprostred, preto sa poďme spoločne pozrieť na to, aké kosti môžu psy bezpečne konzumovať.
13.11.2024
Ako chrániť psie labky v zime?
Zimné radovánky milujú nielen deti, ale aj naši štvornohí priatelia. Chladné a mrazivé počasie však zároveň prináša nepríjemnosti, ktoré sa týkajú aj psích labiek. Starostlivosť o ne je preto nevyhnutnou súčasťou týchto mrazivých dní. Sneh, posypová soľ a teploty pod bodom mrazu môžu spôsobiť nemalé ťažkosti, ako je podráždenie, praskanie alebo bolestivosť. Ako teda v zime psie labky čo najlepšie chrániť?
Prečítať článok