Terapia so zvieratami
Zvieratá môžeme chovať nielen za účelom hospodárskeho využitia alebo jednoducho ako domácich miláčikov,. Mnohé z nich sa dnes využívajú aj na terapeutické účely. Existuje veľa výskumov, ktoré dokázali pozitívny vplyv prítomnosti zvieraťa na ľudské psychické aj fyzické zdravie. Účinky zooterapie alebo animoterapie sú veľmi rôznorodé a záleží na tom, aký druh zvieraťa nám pomáha cítiť sa lepšie.
Terapia so psom
Asi najčastejším a najznámejším oborom zooterapie je canisterapia, alebo terapia so psom, ktorá využíva pozitívny vplyv psa na ľudské zdravie a pohodu. Jej najjednoduchšou formou je vlastne aj to, keď psíka chováme doma. Majitelia psov majú lepšiu fyzickú kondíciu vďaka prechádzkam, ktoré so svojím psím priateľom pravidelne absolvujú. Pohyb na čerstvom vzduchu prispieva k zníženiu rizika obezity, infarktu, cukrovky aj ďalších civilizačných ochorení, ktoré s nedostatkom pohybu úzko súvisia. Ďalej sa ukázalo, že prítomnosť psieho spoločníka znižuje hladinu stresových hormónov, a naopak zvyšuje hladinu endorfínov, oxytocínu a dopamínu.
Špeciálne vycvičené canisterapeutické psy majú veľmi široký rozsah využitia – hodia sa do materských škôl, aby pomáhali deťom pochopiť psie správanie a vyvarovať sa riziku napadnutiu neznámym psom, pomáhajú deťom aj dospelým s mentálnymi alebo zmyslovými postihnutiami, dokážu výrazne zlepšiť psychické zdravie ľudí trpiacich depresiami a robia radosť starším ľuďom, ktorí môžu pociťovať opustenosť, samotu alebo stratu zmyslu života. Väčšie plemená psov dokážu svojou prítomnosťou a telesnou teplotou pôsobiť aj podporne pri rehabilitácii pri pacientoch s problémami pohybového aparátu.
Terapia s mačkou
Nie až tak rozšírená, ale napriek tomu rovnako veľmi užitočná je felinoterapia - alebo terapia pomocou mačiek. Pri využití mačiek, a teda mačacej terapie, je veľmi dôležité odhadnúť, ktorá mačka je svojím povahovým nastavením na túto činnosť vhodná. Mačky môžu mať problém s nadväzovaním kontaktu s cudzím človekom, často nemajú rady cestovanie a zmeny prostredia a môžu reagovať nepredvídateľne, ak sa boja a sú v strese. Ak však nájdeme mačku, ktorá si túto činnosť, naopak, užíva a páči sa jej, potom je mačacia terapia nesmierne príjemná i prínosná. Prítomnosť terapeutickej mačky zmierňuje stres, navodzuje uvoľnenie a relaxáciu, znižuje krvný tlak, prehrieva postihnuté miesta a mačacie pradenie svojimi vibráciami dokonca pomáha naštartovať hojivé procesy v mäkkých tkanivách aj v kostiach (to mačky využívajú, pokiaľ sú ony samé zranené alebo choré). Mačacia terapia sa s úspechom využíva pri chorých deťoch aj starších ľuďoch v domácnostiach či ústavnej starostlivosti.
Terapia s koňom
Najmä pri rehabilitácii pohybového aparátu pri deťoch narodených s rôznymi typmi postihnutí, ale napríklad aj po úrazoch chrbtice sa nielen u nás, ale aj v zahraničí s úspechom využíva hipoterapia (nejde iba o zvezenie sa na koni ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať). V skutočnosti sa pri tomto druhu terapie so zvieratami pracuje s pohybom celého konského tela. Pri hipoterapii sa využívajú špeciálne vycvičené kone alebo poníky, ktoré musia mať absolútne pokojnú povahu, musia byť ľahko ovládateľné a nesmú vykazovať akékoľvek prvky agresivity alebo impulzívnosti. Pri splnení týchto podmienok je tento druh zooterapie bezpečný, veľmi účinný a jeho výsledky bývajú až prekvapivé. Kone sa využívajú aj pri deťoch alebo dospelých ľuďoch s depresiou, fóbiami nebo poruchami správania. Iba ich prítomnosť pomáha týmto ľuďom s ich psychickými problémami a zahraničné štúdia dokonca dokázali porovnateľnú účinnosť tejto zvieracej terapie s farmakoterapiou (liečbou pomocou liekov).
Ďalšie zvieratá a terapia?
Pomerne menej sú rozšírené terapie za pomoci iných zvierat, či už kôz, hlodavcov, fretiek alebo vtákov. Tieto terapie zatiaľ nemajú vypracovanú ucelenú metodiku, ale zdá sa, že prítomnosť takmer akéhokoľvek zvieratka, ktorého sa klient nebojí, prináša svoje benefity po stránke fyzickej aj psychickej. Chovatelia domácich maznáčikov všetkých druhuovmôžu túto skúsenosť určite mnohonásobne potvrdiť a naši zvierací priatelia nám lásku a starostlivosť vynahrádzajú mierou viac než vrchovatou!
Ďalšie články
09.12.2024
Terapia so zvieratami
Zvieratá môžeme chovať nielen za účelom hospodárskeho využitia alebo jednoducho ako domácich miláčikov,. Mnohé z nich sa dnes využívajú aj na terapeutické účely. Existuje veľa výskumov, ktoré dokázali pozitívny vplyv prítomnosti zvieraťa na ľudské psychické aj fyzické zdravie. Účinky zooterapie alebo animoterapie sú veľmi rôznorodé a záleží na tom, aký druh zvieraťa nám pomáha cítiť sa lepšie.
Prečítať článok04.12.2024
Aký vplyv majú ohňostroje na zvieratá?
Každoročné oslavy spojené s ohňostrojmi prinášajú radosť mnohým ľuďom, ale to isté sa nedá povedať o našich maznáčikoch. Zvuky, svetlá a chemikálie obsiahnuté v pyrotechnike na ne môžu mať nepriaznivý vplyv, čo je menej známou realitou, ktorá sa skrýva za čarom osláv.
Prečítať článok03.12.2024
Ako chovať ryby?
Aby sme mohli začať chovať ryby, musíme najprv poznať ich základnú anatómiu. Tvar tela majú pretiahnutý, vretenovitý alebo kužeľovitý (v prípade úhorov hadovitý). Kostru tvorí hlava, trup a chvost. Rybám chýba krk, takže hlava je pevne spojená s trupom a pohyb zabezpečujú plutvy (prsné, chrbtové, brušné a chvostové plutvy). Bočná čiara je zmyslový orgán rýb, ktorým reagujú na smer prúdenia a vlnenia vody a zároveň ich informuje o prekážkach vo vode.