Prečo sliepky znášajú malé vajcia?

Autor: Juraj Korim

31.01.2024

Prečo sliepky znášajú malé vajcia?

Jedným z hlavných dôvodov, prečo si zaobstarať sliepku, sú práve čerstvé domáce vajíčka. Niektoré nosnice však mávajú komplikácie pri ich znášaní. Jednou z najčastejších je znášanie príliš malých vajíčok. Existuje niekoľko príčin tejto negatívnej skutočnosti a nie všetky sme schopní ovplyvniť.

Kľúčovým aspektom je výživa pre sliepky

Znášanie vajec u sliepok je úzko spojené s jej stravovaním a nevhodné kŕmenie pre sliepky tak môže spôsobiť nielen menšie slepačie vajcia, ale aj negatívne ovplyvniť kvalitu znášky.


Potrava sliepok by mala obsahovať predovšetkým bielkoviny, ako jednu zo základných zložiek. V prípade, že ich sliepka nemá zaistený dostatok, môže sa stať, že sa nielen zmení veľkosť vajec, ale aj hrúbka škrupiny. V tej chvíli odporúčame do stravy pridať rybiu múčku, múčne červy či slnečnicové semienka.


V momente, keď je sprievodným javom atypického vajca mäkká škrupina, chýba vašej malej kamarátke s veľkou pravdepodobnosťou vápnik.


Sliepky však nepotrebujú iba bielkoviny a vápnik, ale aj minerály, živiny a vitamíny, ktoré majú tiež veľký vplyv na veľkosť, kvalitu aj samotnú produkciu slepačích vajec.


Pohodlie sliepky je základom

Rovnako ako ľuďom, ani nosniciam sa nepracuje dobre v strese. Sliepky vyžadujú vlastný priestor ako v kurníku, tak aj mimo neho. Dbajte preto na to, aby ste v slepačom obydlí nechovali viac nosníc, než sa odporúča. Napätie v kurníku môže zapríčiniť aj predátor ktorý sa motá okolo vašich sliepočiek. Nosnice môžu pod vplyvom stresu produkovať malé vajíčka alebo úplne prestať znášať.


Okrem nepozvaných hostí môže stres u sliepok vyvolať aj šikanovanie. Kľud pri znáške je prvoradý. Rozpory bývajú medzi dámami bežné, občas je však nutné zasiahnuť a oddeliť neprispôsobivé sliepočky od ostatných. Najväčším výtržníkmi v kurníku sú ale kohúty. Fakt, že by sa mali oddeliť kohúty od nosníc, pre Vás však určite nie je žiadnou novinkou.


Samozrejme nesmieme zabudnúť na svetlo a teplo. Svetlo sliepkam stimuluje reprodukčný systém, bez ktorého by ste sa vajíčok nedočkali. Porozmýšľajte nad osvetlením kurníka, najmä počas tmavých zimných dní. Podobne ako svetlo, má na sliepky vplyv aj zima. Optimálna teplota v kurníku je od 11 do 25 °C. V prípade, že je teplota príliš nízka, dokáže to ovplyvniť výsledný počet aj kvalitu vajíčok. Tento problém má však veľmi jednoduché riešenie, a to v podobe keramických či infra žiaroviek.


Príliš malá sliepka

Ak ste si zaobstarali novú sliepočku, ktorá ešte len začína znášať, je úplne bežné, že vajíčka nie sú také veľké ako od jej starších sestier. Väčšina sliepok začína znášať už vo veku 6 mesiacov a nemôžeme sa tak čudovať, prečo sú vajcia také malé. Nemusíte sa ale báť, štandardné vajíčka vám bude znášať už po mesiaci.


Problém, ktorý nevyriešite

Všetky spomínané problémy sa dajú vyriešiť, je tu ale jeden faktor, ktorý neovplyvníte - genetika. Pri nákupe sliepky si treba dávať pozor, aký druh kury si pustíte do kurníka. Je to práve genetika, ktorá určuje veľkosť vajec, aké môže nosnica zniesť. Niektoré plemená znášajú väčšie vajcia, iné zase malinké.


Medzi druhy sliepok, ktoré vám prinesú bohatú nádielku vajec, patrí Leghorn, Golden Comets alebo Lohmann Browns. Naopak, maličké vajíčka dostanete od Bantamiek, ktoré kvôli svojmu nižšiemu vzrastu majú aj menší reprodukčný systém, čo sa podpisuje na výsledných malých vajciach.

Ďalšie články

Je pre psa lepší obojok alebo postroj?

29.04.2025

Je pre psa lepší obojok alebo postroj?

Na trhu nájdete množstvo rôznych typov postrojov a obojkov. Ako však spoznať, ktorý z nich je ten pravý práve pre vášho miláčika? Poďme sa na to spoločne pozrieť.

Prečítať článok
Ako vyzerá včelársky rok?

29.04.2025

Ako vyzerá včelársky rok?

Práca včelára sa odvíja od prírody – od počasia, teplôt a predovšetkým od dostupnosti prirodzených zdrojov včelej potravy. Preto je zásadné sledovať ročný cyklus, ktorý zahŕňa kvitnutie tzv. vodiacich rastlín. Každé obdobie má svoje špecifické požiadavky na starostlivosť o včelstvo. Včelársky rok možno rozdeliť do siedmich základných období, pričom každé z nich vyžaduje konkrétne postupy a opatrenia. Poďme sa na ne spoločne pozrieť.

Prečítať článok
Chov činčíl

27.04.2025

Chov činčíl

Chov činčíl si získava stále väčšiu obľubu vďaka ich roztomilej podobe, priateľskej povahe a mimoriadne hebkej srsti. Tieto malé hlodavce, pôvodom z juhoamerických And, boli v prírode takmer vyhubené kvôli lovu na kožešinu. Dnes sa činčily chovajú prevażne ako domáci miláčikovia. Sú to nočné zvieratá, ktoré väčšinu dňa prespia a aktívne sú až po zotmení. Sú veľmi spoločenské, preto sa odporúa chovať ich aspoň v páre. Priemerná dĺžka života činčíl je 10–15 rokov, pričom výnimočne sa môžu dožiť až 20 rokov.

Prečítať článok