-800x800.png)

Autor: Pavel Frček
13.12.2024
Prečo mačka značkuje?
Chovatelia mačiek sa často stretávajú s problémom tzv. “značkovanie”. Poďme sa spoločne pozrieť na to, o čo ide a ako môžeme tento problém riešiť.
Mačka najčastejšie značkuje svojím močom, ale z rovnakého dôvodu aj škriabe. Oba typy správania v prírode slúžia najmä na označenie teritória, odradenia “votrelcov”, ktorí by do tohto teritória chceli vstúpiť a samozrejme súvisí s rozmnožovacím pudom, kedy mačka počas ruje značkuje územie a týmto spôsobom dáva najavo svoju pripravenosť na párenie.
Majiteľom mačiek, najmä tým žijúcim v bytoch, toto správanie oprávnene vadí. Niektorí ho dokonca považujú za “schválnosť” a podozrievajú mačku, že to robí naschvál alebo s nejakým zlým úmyslom. Tak to ale nie je - ak kocúr značkuje v byte, vždy nám svojím správaním niečo naznačuje a je na nás, aby sme vypátrali príčinu a pracovali s ňou.
Skontrolujte zdravotný stav
Pri značkovaní močom je zo všetkého najdôležitejšie zistiť, či príčina nespočíva v nejakom zdravotnom probléme. Mačky veľmi často trpia problémami s močovými cestami, hlavne ak sú kŕmené menej kvalitnými granulami, majú nedostatok pohybu, menej pijú alebo sú vystavené stresu. Prvým krokom teda musí byť vyšetrenie moču i celkového zdravotného stavu mačky u veterinára. Ak je v tejto oblasti všetko v poriadku, môžeme pátrať ďalej.
Príčinou môžu byť hormóny
Najčastejšou fyziologickou príčinou značkovania mačiek močom je obdobie mačacej ruje. Problém je v tom, že toto obdobie býva pomerne dlhé, objavuje sa na jar, na jeseň, ale niekedy aj úplne nečakane – mačka je skrátka zviera, ktoré sa môže rozmnožovať takmer kedykoľvek. Obzvlášť pri kocúroch je tento pud veľmi silný a po dosiahnutí pohlavnej dospelosti, čo môže byť už v 6. mesiaci veku, je ich značkovanie skôr pravidlom než výnimkou. Najjednoduchším riešením je teda kastrácia mačiek aj kocúrov ak ich nechceme ďalej množiť. Týmto zdanlivo “neprirodzeným” spôsobom doprajeme svojej mačke dlhší a pokojnejší život a zabránime nežiadúcemu rodeniu mačiatok, ktoré nie vždy nájdu nový domov.
Skontrolujte toaletu
Ak máme doma chovnú stanicu mačiek a kastrácia teda nepripadá do úvahy, musíme premýšľať o ďalších možných príčinách nežiaduceho správania. Mačky sú veľmi čistotné zvieratá a značkovaním nám môžu “naznačovať”, že s ich mačacou toaletou nie je všetko v poriadku. Väčšina mačiek je citlivá na použitú podstielku a jej zmenu môže veľmi zle znášať. Ak chováme viac mačiek v jednej domácnosti, musíme pre ne mať dostatočný počet mačacích toaliet. Väčšinou sa uvádza počet toaliet aspoň o jeden vyšší než počet mačiek, ale nie je to pravidlo. Veľmi záleží na tom ako spolu naše mačky vychádzajú a aká medzi nimi panuje pohoda a hierarchia.
Zabráňte stresu
Tým sa dostávame k ďalšej možnej príčine, a tou je stres – ten môže byť vyvolaný akoukoľvek zmenou, či už zmenou prostredia (sťahovanie), ľudským alebo zvieracím prírastkom do domácnosti, zmenou kŕmnej dávky a množstvom ďalších vplyvov, ktoré my ľudia nemusíme v danej chvíli považovať za dôležité. Ak chceme našej mačke (mačkám) pomôcť stres zvládnuť rýchlejšie, môžeme vyskúšať umelé feromóny (možno dostať vo forme spreja u veterinára) alebo niektorou z bylín, ktoré sú pre mnoho mačiek neodolateľné – môže to byť šanta mačacia (catnip), valeriána lekárska, majorán, medovka nebo levanduľa.
Čo so škriabaním?
Čo sa týka škriabania, opäť je to prirodzené mačacie správanie, ktoré môžeme pozorovať v prírode pri veľkých aj malých mačkách. Neslúži na brúsenie pazúrikov, mačacie pazúry brúsiť naozaj netreba, pretože sú bezpečne schované vo svojich puzdrách, pripravené na okamžité použitie a mačky si ich občas maximálne obhrýzajú zubami. Škriabanie je typickým teritoriálnym správaním a hlavným (a často jediným) spôsobom ako tomu môžeme zabrániť je to, že vypozorujeme, na akých miestach sa mačka najčastejšie pokúša škriabať a potom na tieto miesta umiestnime škrabadlá, ktorá môže voľne používať. Opäť ich musíme mať doma viac a rozmiestniť ich na rôzne miesta, jedno našej domácej šelme stačiť nebude.
Ďalšie články

27.05.2025
Agresivita u psov
Každý z nás sa určite aspoň raz v živote stretol s agresívnym správaním u psa. Toto správanie môže mať mnoho príčin a prejavov. Je dôležité pochopiť, prečo k takémuto správaniu dochádza, ako ho môžeme riešiť a ako mu predchádzať. Tento článok slúži práve na to.

26.05.2025
Ako ochrániť ovce a kozy pred vlkmi
Určite sa už aj k vám dostala správa, že sa k nám vracajú vlci. Ochranári to považujú za pozitívnu správu – ale čo chovatelia oviec a kôz? Tí už z toho takí nadšení nie sú. Vlci sa usádzajú v našej krajine a nedostatočne zabezpečené stádo je pre nich ľahkou nočnou večerou.
Prečítať článok
16.05.2025
Prečo krava stále prežúva a pes hltá? Trávenie zvierat pod lupou
Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo dobytok trávi hodiny prežúvaním a pes naopak potravu takmer ani nežuje? Je to kvôli rozdielnemu typu trávenia. Zatiaľ čo niektoré živočíchy majú jednoduchý žalúdok, iné si evolúcia vybavila viacerými oddielmi, mikrobiálnym trávením alebo dokonca pomocou kamienkov. Aké sú hlavné rozdiely medzi jednotlivými skupinami zvierat?
Prečítať článok