Prebudenie jarnej záhrady - ako na to?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

20.03.2024

Prebudenie jarnej záhrady - ako na to?

Práce na záhrade nie je nikdy dosť, a to predovšetkým v tejto chvíli, keď prichádza jar. Po dlhej zime, počas ktorej sa príroda upokojuje a odpočíva, je čas prebudiť našu záhradku k životu a pripraviť ju na novú sezónu. V minulom článku „Ako pripraviť záhradu na jar“ sme sa zamerali na tieto úkony: upratovanie záhrady, príprava pôdy, príprava trávnika, hnojenie záhrady, sadenie rastlín a prípravu stromov a kríkov. Tým však jarné prípravy na záhrade nekončia. Poďte sa s nami pozrieť na ďalšie dôležité práce, ktorými prebudíme naše záhradky k jarnému životu.


Prebudenie trávnika

Jar je ideálny čas na prvé kosenie trávnika. Akonáhle tráva dosiahne výšku 5-7 centimetrov, prichádza rad na kosačku. Pri prvom kosení by mala byť výška pokosenej trávy vyššia, cca 3-4 centimetre, pri ďalšom kosení 2 centimetre. Je to tak z dôvodu, aby sa trávnik postupne prispôsobil a nebol príliš oslabený. Dôležité je aj prevzdušnenie - odstránia sa staré rastlinné zvyšky a korene trávy budú mať lepší prístup k vode a vzduchu.


Polievanie

S príchodom jari treba začať pravidelne zalievať záhradu. Závlahu prispôsobte potrebám jednotlivých druhov rastlín, aby ste sa vyhli prelivu, ktorý by spôsobil hnilobu koreňov alebo naopak vyschnutie.


Výsadba byliniek

Na bylinkových záhonoch sa najskôr pustíme do upratovania – zoberieme zvyšky listov, odumretých rastlín a buriny. Krovité byliny zostriháme do požadovaného tvaru a odstránime suché výhonky. Ak sa chystáte na výsadbu bylín zo semien, je najvyšší čas ich zasadiť. Klíčiace semená potrebujú dostatok vlhkosti, preto ich zakryte vekom alebo fóliou a urobte pár vetracích otvorov. Bylinky potom presaďte na záhon až v priebehu mája.


Pokiaľ sa chystáte na priamy výsev, začnite s petržlenom (v priebehu apríla) a pokračujte s ďalšími. Vyberajte slnečné miesto, kde nefúka.

Ochrana pred škodcami a chorobami

Na jar sa opäť začínajú objavovať rôzni škodcovia a choroby. Prekontrolujte preto pravidelne rastliny a venujte im pozornosť, pokiaľ sa niektoré z príznakov objavia. Vďaka prevencii či včasnému zakročeniu môžete zabrániť mnohým problémom v podobe šírenia choroby.


Príprava skleníka a fóliovníka

Na sezónu treba pripraviť aj skleník či fóliovník. V prípade skleníka by sme mali skontrolovať všetky sklenené časti, ale aj samotnú konštrukciu. Ak ste na jeseň neodstránili burinu a zvyšky rastlín, nezryli a nepohnojili pôdu, je ten najvyšší čas. Pred zasadením nových rastlín venujte pár síl aj dezinfekcii skleníka, aby boli zneškodnení prezimujúci škodcovia. Vykonať to môžete pomocou dezinfekčnej dymovnice alebo sírnej sviece.


Fóliovník po zime znova zostavíme a tiež skontrolujeme, či nedošlo k nejakému poškodeniu.

Sprevádzkovanie jazierka

Pokiaľ máte na záhrade jazierko, vrhnite sa na sprevádzkovanie. Najprv jazierko vyčistite od zimného odpadu a zvyškov rastlín. V tejto chvíli môžete okolo vysádzať rastliny. Nakoniec napustíme čistú vodu.


Pokiaľ v jazierku chováte ryby, postup bude iný. Musíte totiž počkať, až teplota vody stúpne na 12 ° C a až následne môžete ryby prebrať zo zimného spánku a započať práce.

Úpravy a novinky

Jar je ideálny čas na úpravy záhrady alebo pridanie nových prvkov. Môžete zvážiť nové kvetináče, kamienky, sochy či záhradnú lavičku. Pokiaľ premýšľate o nejakom kútiku pre deti, rozhodne nesmie chýbať pieskovisko a detský domček. Tiež nové kvety na záhrade a mulčovacia kôra vnáša do priestoru nový nádych.


Jarnej práce na záhrade je veľa, ale je krásne pozorovať, ako sa znova príroda prebúdza a my jej v tom pomáhame. Pokiaľ sa o záhradu budete pravidelne starať, čoskoro sa Vám odmení svojou krásou, ktorú si budete môcť užívať po celú jar a leto.

Ďalšie články

Je pre psa lepší obojok alebo postroj?

29.04.2025

Je pre psa lepší obojok alebo postroj?

Na trhu nájdete množstvo rôznych typov postrojov a obojkov. Ako však spoznať, ktorý z nich je ten pravý práve pre vášho miláčika? Poďme sa na to spoločne pozrieť.

Prečítať článok
Ako vyzerá včelársky rok?

29.04.2025

Ako vyzerá včelársky rok?

Práca včelára sa odvíja od prírody – od počasia, teplôt a predovšetkým od dostupnosti prirodzených zdrojov včelej potravy. Preto je zásadné sledovať ročný cyklus, ktorý zahŕňa kvitnutie tzv. vodiacich rastlín. Každé obdobie má svoje špecifické požiadavky na starostlivosť o včelstvo. Včelársky rok možno rozdeliť do siedmich základných období, pričom každé z nich vyžaduje konkrétne postupy a opatrenia. Poďme sa na ne spoločne pozrieť.

Prečítať článok
Chov činčíl

27.04.2025

Chov činčíl

Chov činčíl si získava stále väčšiu obľubu vďaka ich roztomilej podobe, priateľskej povahe a mimoriadne hebkej srsti. Tieto malé hlodavce, pôvodom z juhoamerických And, boli v prírode takmer vyhubené kvôli lovu na kožešinu. Dnes sa činčily chovajú prevażne ako domáci miláčikovia. Sú to nočné zvieratá, ktoré väčšinu dňa prespia a aktívne sú až po zotmení. Sú veľmi spoločenské, preto sa odporúa chovať ich aspoň v páre. Priemerná dĺžka života činčíl je 10–15 rokov, pričom výnimočne sa môžu dožiť až 20 rokov.

Prečítať článok