

Autor: Pavel Frček
13.03.2024
Potrebujú sliepky na jar zmenu jedálnička?
Jar je obdobím, kedy sa príroda prebúdza k životu. S tým prichádza množstvo zmien, ktoré ovplyvňujú aj našich zvieracích spoločníkov, sliepky. Často sa u chovateľov objavujú otázky, či je nutné meniť ich jedálniček s príchodom jari. Čo potrebujú sliepky, aby pre nich prechod medzi ročnými obdobiami bol jednoduchší?
Kŕmenie
Základ stravy pre sliepky tvorí predovšetkým kŕmna zmes, ktorá sa skladá z pšenice (50 %), kukuričného šrotu (25 %), rastlinných bielkovín (20 %), vitamínov a minerálov (5 %). Po zime môže byť použitie kukuričného šrotu v menšom pomere. Sliepka by denne mala dostať 120-150 gramov kŕmenia. Otázka je, kedy kŕmiť sliepky? Kŕmenie by malo prebiehať dvakrát denne, pričom ráno je vhodné poskytnúť vlhký šrot, večer potom môže byť podané krmivo vo forme celého zrna. Nezabúdajte na dostatočný pitný režim, sliepka vypije 250-500 ml vody denne.
Zmeny v jedálničku
S príchodom jari sa odohrávajú zmeny v prostredí, ktoré ovplyvňujú dostupnosť potravy pre sliepky. Po zime sa všetko prebúdza a vďaka tomu sa v prírode objavuje prirodzená strava, ako sú chrobáky, červy, larvy, ale aj zelená tráva či púpavy. Táto potrava je dôležitou súčasťou každého jedálnička, pretože obsahuje veľké množstvo bielkovín. Sliepka sa v tomto období znova vracia k pravidelnému a hojnému znášaniu, a tak je potrebné dbať na dostatok bielkovín, aby vajcia boli kvalitné a sliepky prosperovali. Stravu doplňte o múčne červy, pomleté škrupiny, varené vajcia, ryby či iné mäsa, to všetko obsahuje proteín, ktorý je veľmi dôležitý pre vaše sliepky.
Ak chováte hydinu kvôli znáške, je dôležité zaistiť stravu bohatú aj na ďalšie živiny, aby sliepky znášali kvalitné vajcia. Nielen proteín, ale aj vápnik je dôležitou súčasťou. Napomáha správnemu tráveniu a má pozitívny vplyv na kvalitu škrupiny. Ďalej doplňte kŕmnu dávku o minerály a vitamíny pre sliepky.
Po zime, počas ktorej trávili väčšinu času sliepky v kurníku, je obvyklá zvýšená aktivita, predovšetkým v prípade, že majú možnosť voľného výbehu. Preto môžu vyžadovať vyšší prísun energie a živín. Myslite na to a doprajte im dostatok kvalitnej stravy, ktorá je kľúčová pre udržanie dobrého zdravotného stavu sliepok.
Reakcia na zmeny
Nezabúdajte na dôkladné a pravidelné pozorovanie správania a zdravotného stavu sliepok. To vám umožní rýchlo identifikovať akékoľvek zmeny v ich stravovacích návykoch. Pokiaľ si všimnete náhle zmeny v spotrebe potravy alebo vzhľade sliepok, poraďte sa s odborníkom a prispôsobte stravu. Môže byť potrebné zmeniť typ krmiva či pridanie doplnkových potravín.
Zmeny v jedálničku sliepok na jar môžu byť dôležité pre zabezpečenie zdravia a výkonnosti. Sledujte stravovacie návyky a potreby Vašich sliepok, aby ste im mohli poskytnúť vhodnú výživu bohatú na vitamíny a minerály. So starostlivou starostlivosťou a pozornosťou pripravíte sliepky na jar bez akejkoľvek ujmy.
Ďalšie články

29.04.2025
Je pre psa lepší obojok alebo postroj?
Na trhu nájdete množstvo rôznych typov postrojov a obojkov. Ako však spoznať, ktorý z nich je ten pravý práve pre vášho miláčika? Poďme sa na to spoločne pozrieť.
Prečítať článok
29.04.2025
Ako vyzerá včelársky rok?
Práca včelára sa odvíja od prírody – od počasia, teplôt a predovšetkým od dostupnosti prirodzených zdrojov včelej potravy. Preto je zásadné sledovať ročný cyklus, ktorý zahŕňa kvitnutie tzv. vodiacich rastlín. Každé obdobie má svoje špecifické požiadavky na starostlivosť o včelstvo. Včelársky rok možno rozdeliť do siedmich základných období, pričom každé z nich vyžaduje konkrétne postupy a opatrenia. Poďme sa na ne spoločne pozrieť.
Prečítať článok
27.04.2025
Chov činčíl
Chov činčíl si získava stále väčšiu obľubu vďaka ich roztomilej podobe, priateľskej povahe a mimoriadne hebkej srsti. Tieto malé hlodavce, pôvodom z juhoamerických And, boli v prírode takmer vyhubené kvôli lovu na kožešinu. Dnes sa činčily chovajú prevażne ako domáci miláčikovia. Sú to nočné zvieratá, ktoré väčšinu dňa prespia a aktívne sú až po zotmení. Sú veľmi spoločenské, preto sa odporúa chovať ich aspoň v páre. Priemerná dĺžka života činčíl je 10–15 rokov, pričom výnimočne sa môžu dožiť až 20 rokov.
Prečítať článok