-800x800.jpg)
Nosné sliepky: Aké plemená znášajú najviac vajec
Pokiaľ doma chováte sliepky predovšetkým kvôli tomu, aby ste v kuchyni vždy mali k dispozícii dostatočnú zásobu čerstvých vajec, oplatí sa vybrať to najlepšie slepačie plemeno z hľadiska množstva vajec, ktoré dokáže znášať. Aké nosné plemeno je najlepšie? Plemien, ktoré zvládnu spoľahlivo dopĺňať vašu domácu zásobu vajec, je hneď niekoľko. Preto si v tomto článku predstavíme tie najlepšie nosnice, ktoré znášajú veľa vajec, či už je leto, alebo zima a niektoré navyše ponúknu aj veľa chutného mäsa.
Hybridky
Ak vám ide len o znášanie čo najväčšieho počtu vajec, jednoznačnú voľbu predstavujú hybridky. Nie sú určené na množenie, v ich prípade ide naozaj hlavne o maximálnu produkciu vajec. Od hybridiek sa dočkáte vajec takmer každý deň, keď znáša aj cez 300 vajec s hnedou škrupinou ročne. Označenie hybridky zahŕňa celý rad druhov nosníc schopných takéto znášky. Vo svojom chove môžete jednotlivé druhy kombinovať. Medzi obľúbené druhy hybridiek patria napríklad nosnice Isabrown alebo Dominant. U chovateľov sú obľúbené aj pre svoju odolnosť.
Leghornky
Leghornky sú biele sliepky krásne na pohľad, ktoré však ohromia nielen svojim vzhľadom, ale aj počtom znesených vajec. Za rok sa dočkáte až 250 vajec s čisto bielou škrupinou. Leghornky patria k plachým plemenám, takže sa bohužiaľ nenechajú skrotiť.
Sussexky
Tiež sussexky patria so schopnosťou znášať až 250 vajec ročne medzi najlepšie nosnice, ktoré môžete mať vo svojom chove. Škrupiny vajec nemajú jednotné sfarbenie, môžu mať krémový odtieň až pomerne sýto hnedú farbu. Na čom si okrem hromady vajec pochutnáte je ich mäso, chuťové je naozaj výborné. Na rozdiel od leghornek majú sussexky pokojnú povahu a možno ich teda ľahko skrotiť - potom sa nebudú vyhýbať treba ani zobanie priamo z vašej ruky.
Plymutky
Plymutky je radosť chovat- sú pokojné a prítulné. Znáša okolo 200 vajec za rok, čo je síce o niečo menej ako predchádzajúce plemená, ale zase sa môžu pochváliť vysokou zmäsilosťou, takže až príde čas, budete mať veľa nielen vajec, ale aj mäsa. Nižšiu produkciu vajec v porovnaní s hybridkami aspoň čiastočne nahrádzajú nižšími nárokmi na kŕmenie. Vďaka ich otužilosti potom nebudete mať o vajcia núdzi ani v zime.
Správne kŕmenie je základ
Nakoniec sa pristane pripomenúť, že bez dostatočného množstva kvalitného kŕmenia nemôžete očakávať veľa vajec ani od tých najlepších nosníc. Iba správne kŕmenie a ideálne životné podmienky v spojení s nosnicami niektorého z najlepších nosných slepačích plemien zaručia, že budete v kurníku každý deň zbierať veľké čerstvé vajcia s dokonalou chuťou. Nosné sliepky jednoducho potrebujú mať toľko kŕmenia, čo ich zobáky ráčia.
Základom kvalitnej kŕmnej dávky sú obilniny, dobrou voľbou je u nás hojne využívaná pšenica. Samotná pšenica však ani napriek vhodnému zloženiu a dietetické parametre nie je dostačujúca, mj. má vplyv na tvorbu suchého mäsa, a preto je vhodné ju doplniť. Chýbať by sliepkam nemalo ani proso, ktoré je veľmi bohatým zdrojom minerálnych látok.
Ďalšie články

29.04.2025
Je pre psa lepší obojok alebo postroj?
Na trhu nájdete množstvo rôznych typov postrojov a obojkov. Ako však spoznať, ktorý z nich je ten pravý práve pre vášho miláčika? Poďme sa na to spoločne pozrieť.
Prečítať článok
29.04.2025
Ako vyzerá včelársky rok?
Práca včelára sa odvíja od prírody – od počasia, teplôt a predovšetkým od dostupnosti prirodzených zdrojov včelej potravy. Preto je zásadné sledovať ročný cyklus, ktorý zahŕňa kvitnutie tzv. vodiacich rastlín. Každé obdobie má svoje špecifické požiadavky na starostlivosť o včelstvo. Včelársky rok možno rozdeliť do siedmich základných období, pričom každé z nich vyžaduje konkrétne postupy a opatrenia. Poďme sa na ne spoločne pozrieť.
Prečítať článok
27.04.2025
Chov činčíl
Chov činčíl si získava stále väčšiu obľubu vďaka ich roztomilej podobe, priateľskej povahe a mimoriadne hebkej srsti. Tieto malé hlodavce, pôvodom z juhoamerických And, boli v prírode takmer vyhubené kvôli lovu na kožešinu. Dnes sa činčily chovajú prevażne ako domáci miláčikovia. Sú to nočné zvieratá, ktoré väčšinu dňa prespia a aktívne sú až po zotmení. Sú veľmi spoločenské, preto sa odporúa chovať ich aspoň v páre. Priemerná dĺžka života činčíl je 10–15 rokov, pričom výnimočne sa môžu dožiť až 20 rokov.
Prečítať článok