
Môže pes kosti?
Určite ste už niekedy počuli o tom, že psy by nemali konzumovať kosti. Na druhú stranu, niektorí ľudia veria, že kosti psom nijako neškodia. Pravda je niekde uprostred, preto sa poďme spoločne pozrieť na to, aké kosti môžu psy bezpečne konzumovať.
Benefity a úskalia
Skrmovanie kostí prináša svoje benefity, ale aj značné úskalia. Kosti sú skvelým zdrojom prírodných minerálov, ako je vápnik a fosfor, ich žuvanie posilňuje žuvacie svalstvo a naviac fungujú ako prírodná zubná kefka. Na druhú stranu však môžu predstavovať nebezpečenstvo v podobe zápchy, iných tráviacich problémov alebo zlomeného zuba.
Na čo si dať pozor?
Nikdy by sa psovi nemali podávať pečené kosti. Kosti tým zmenia svoju štruktúru - stvrdnú a pri rozhryznutí sú ostré a krehké, čo môže spôsobiť množstvo problémov. Varené kosti pre psa tiež rozhodne nie sú vhodné. Psy majú prirodzene vyvinutý ihlový reflex, ktorý chráni žalúdok a črevá pred ostrými predmetmi. Tento reflex sa však postupom času vymiznú u psov, ktorí boli celý život kŕmení len granulami alebo konzervami.
Ďalej by sme mali venovať pozornosť tomu, aké kosti chceme psovi podávať. Králičie kosti sú nevhodné kvôli svojej ostrosti. Pri zverinových hrozí riziko nákazy parazitmi, preto nie je vhodné ich psovi podávať. Morkové kosti sú veľmi tvrdé a morek vo vnútri je veľmi tučný, preto pozor na vylomené zuby a prekrmovanie týmito kosťami.
Aké kosti sú vhodné pre psa?
Kosti by sa mali podávať zásadne surové, najlepšie ešte so zvyškami mäsa, čím sa v žalúdku správne naštartuje trávenie. Keďže sú surové kosti pre psa vhodné, zostáva sa už len zamerať na to, ktoré druhy by sme mu mali podávať. Odporúča sa najmä teľacie alebo hovädzie mäso, avšak vhodné sú taktiež napríklad kuracie a kačacie krky.
Na záver
Možno povedať, že podávanie kostí môže byť prospešné, ale aj veľmi nebezpečné. Vždy je dôležité dbať na zásady správneho podávania a poznať návyky svojho psa. Tiež dbajte na to, že kosti pre psa nie sú plnohodnotnou stravou, ale len pochúťkou, ktorá by nemala byť psovi podávaná každý deň.
Ďalšie články

30.04.2025
7 tipov na jarnú údržbu pasienkov
Správna jarná starostlivosť o pasienky je kľúčová pre zabezpečenie kvalitnej a výživnej pastvy počas celej sezóny. V tomto článku sa pozrieme na hlavné kroky, ktoré by mal každý chovateľ pred začiatkom pastevného obdobia urobiť.
Prečítať článok
29.04.2025
Je pre psa lepší obojok alebo postroj?
Na trhu nájdete množstvo rôznych typov postrojov a obojkov. Ako však spoznať, ktorý z nich je ten pravý práve pre vášho miláčika? Poďme sa na to spoločne pozrieť.
Prečítať článok
29.04.2025
Ako vyzerá včelársky rok?
Práca včelára sa odvíja od prírody – od počasia, teplôt a predovšetkým od dostupnosti prirodzených zdrojov včelej potravy. Preto je zásadné sledovať ročný cyklus, ktorý zahŕňa kvitnutie tzv. vodiacich rastlín. Každé obdobie má svoje špecifické požiadavky na starostlivosť o včelstvo. Včelársky rok možno rozdeliť do siedmich základných období, pričom každé z nich vyžaduje konkrétne postupy a opatrenia. Poďme sa na ne spoločne pozrieť.
Prečítať článok