

Autor: Pavel Frček
28.03.2023
Liahnutie a odchov kurčiat na jar
V prípade, že smerujete liahnutie kurčiat na jar, aby ste ich mohli bez obáv nechať vonku v kurníku, je potrebné sa postarať o to, aby novým roztomilým prírastkom nič nechýbalo a mali optimálne podmienky pre rast a vývoj. Kurčatá sú kvôli nedostatočne vyvinutému imunitnému systému pri nízkych teplotách náchylné na prechladnutie a pokiaľ teploty klesnú naozaj nízko, hrozí im zápal pľúc, ktorý obvykle znamená fatálne následky.
Výhrou je, ak sa o vyliahnutí kurčiat a ich odchov postará kvočna so silnými materskými inštinktmi. Potom chovateľovi odpadá rad starostí. U ľahkých nosných plemien je však kvokací pud potlačený a kurčatá je nutné liahnuť umelo. Chovateľ teda musí zasiahnuť a kurčatám na svet pomôcť tými správnymi vymoženosťami.
Automatické liahne pre bezpracné liahnutie kurčiat
Nepostrádateľným pomocníkom na liahnutie kurčiat sú pre mnoho chovateľov, vrátane tých domácich, automatické liahne, ktoré zaistia ideálne podmienky pre úspešnú premenu vajec na malé kuriatka. Využiť ich pritom môžete nielen pre slepačie vajcia, podľa konkrétneho modelu liahne sa hodí aj pre liahnutie husacích, kačacích alebo prepeličích vajec. Automatické liahne sa starajú v podstate o všetko samé – udržujú okolo vajec ideálnu teplotu a vlhkosť a vajcia sa v nich v pravidelnom intervale otáčajú, stačí len v liahni udržiavať dostatok vody (profesionálne liahne je možné pre maximálnu bezúdržbovosť napojiť na vodovodný rad). Kvalitné liahne sú vybavené presnými snímačmi teploty a vlhkosti a displejom, na ktorom sú vidieť informácie o aktuálnych podmienkach vo vnútri liahne.
Veľkosť alebo kapacitu liahne jednoducho zvolíte podľa toho, koľko vajec do nej plánujete naraz umiestňovať. Do najmenších liahní sa nezmestí ani desať vajec, bežne sa však do liahní určených na domáci chov zmestia desiatky vajec, prípadne až niečo cez stovku týchto škrupín s cenným obsahom. Do profesionálnych skriňových liahní sa potom zmestia dokonca vyššie stovky vajec.
Umelé kvočky ako nepostrádateľný zdroj tepla
Po vyliahnutí kurčatá potrebujú teplo, aby prežili a správne sa vyvíjali. Vzhľadom na to, že v jarných mesiacoch je počasie veľmi premenlivé a teploty sa stále pohybujú príliš nízko, taktiež je pri ich odchove bez kvočny na mieste zasiahnuť a poskytnúť im nejaký umelý zdroj tepla. Vhodným tepelným zdrojom sú umelé kvočky, ktoré pri vývoji kurčiat po vyliahnutí príkladne nahrádzajú funkciu živej kvočky.
Umelé kvočky môžu mať podobu vyhrievacej dosky, ktorá zaisťuje dostatočný prísun tepla pre malé kurčatá, ktoré sa nachádzajú pod ňou. Doska príjemne hreje, ale nie je horúca. Umiestnená je na staviteľných nožičkách, takže ju možno zdvíhať v závislosti od rastu kurčiat. Mala by sa pritom kurčiat vždy priamo dotýkať. Vyhrievacie dosky sú k dostaniu v rôznych veľkostiach, napríklad pod dosku o veľkosti 30 × 30 cm sa zmestí 20–25 kurčiat. Teplota vyhrievania sa dá regulovať buď pomocou regulátora výkonu, alebo nastaviteľných nožičiek - miernym zdvihnutím či znížením dosky.
Umelú kvočnú môžu ďalej byť odchovne, teda vyhrievané boxy, kde je zdrojom tepla väčšinou infralampa. Infralampy s infražiarovkou vydávajú svetelné žiarenie, ktoré preniká hlbšie do tela kurčiat ako teplo z kovových, plastových či keramických vykurovacích telies. Svetelné žiarenie o tej správnej vlnovej dĺžke navyše zlepšuje krvný obeh a imunitu kurčiat, intenzifikuje biochemické aktivity, zvyšuje odolnosť tkanív a urýchľuje proces rastu. Infralampu môže čiastočne zastúpiť keramická žiarovka, ktorá nesvieti, ale iba hreje. Ako infražiarovky, tak keramické žiarovky je možné použiť nielen v odchovniach, ale dajú sa využiť aj ako kúrenie v kurníku.
Na čo ďalšie sa zamerať pri odchove kurčiat
Vedľa tepla si kurčatá potrpia na čerstvý vzduch, dávajte však pozor na prievan. Podlážka by mala byť vystlaná príjemnou suchou podstielkou. Dobrou podstielkou sú hrubé hobliny z mäkkého dreva alebo rezaná slama. Tieto druhy podstielky totiž majú dobré absorpčné vlastnosti, čo prispieva k udržaniu sucha a zamedzuje vzniku zápachu. Zlé sú naopak piliny, ktoré sú prašné a pri požití môžu kurčatám spôsobiť zdravotné problémy. Samozrejmosťou by mal byť neustály prístup k čistej vode a podávanie kvalitného kŕmenia primeraného veku kurčiat.
Ďalšie články

15.05.2025
Aký druh vlny si vybrať? Porovnanie alpaky, kašmíru, merino vlny a ďalších
O tom, že existujú rôzne plemená oviec, už asi počul každý. Ale vedeli ste, že aj vlna môže mať viacero druhov? Nezískavame ju len z oviec, ale aj z lám či dokonca z králikov.
Prečítať článok
14.05.2025
Druhy dojenia a typy dojární
Dojenie je každodennou súčasťou chovu dojníc – spôsoby jeho vykonávania sa však môžu výrazne líšiť. Od tradičného ručného dojenia až po moderné robotické systémy, každá farma si vyberá riešenie, ktoré vyhovuje jej potrebám a možnostiam. Líšia sa aj samotné dojárne – priestory, kde sa dojenie vykonáva. V tomto článku si prejdeme základné typy dojenia a typy dnes používaných dojární.
Prečítať článok
13.05.2025
Ako si vyrobiť domáce jerky?
V poslednom čase sa jerky stáva čoraz obľúbenejšou pochúťkou – a niet sa čomu čudovať. Je chutné, výživné a najmä plné bielkovín. Skvelo sa hodí nielen na túry či výlety, ale aj ako zdravšia alternatíva čipsov k večernému filmu. Ako si túto delikatesu pripraviť doma?
Prečítať článok