Kuna, postrach ulice

Autor: Juraj Korim

16.10.2023

Kuna, postrach ulice

Kuna skalná čiže domáca dokáže potrápiť každého z nás. Či už sa pustia do hadičiek vo Vašom aute alebo do strešnej izolácie, často za sebou zanechá veľkú spúšť. Skúšali ste množstvo babských rád, ktoré by mali kunu odlákať, ale žiadne nezaberajú? Nestrácajte nádej, máme pre Vás prichystané nástroje, ktoré Vám pomôžu.

Ako spoznať, že k vám zavítala kuna?

Zdá sa Vám, že sa do Vášho domu či auta nasťahoval nepozvaný hosť? Starostlivo prejdite podozrivé miesto a sledujte tieto javy:

  1. Na mieste je cítiť zápach zdochliny a zhnitého jedla, ktoré si zhromažďuje. 

  2. V noci je počuť silný dupot, ktorý je spôsobený pobehovaním po streche. 

  3. Značenie teritória v podobe moču a trusu. 

  4. Rozhryzená izolácia domu, kabeláž a ďalšie. 

Ak ste narazili na tieto príznaky, nie je čas na premýšľanie. Musí sa začať boj s kunou.

Pozor na legislatívu

Dávajte si pozor na obdobie, kedy sa chystáte kunu odchytiť, pretože je väčšinu roka hájená a nesmie sa chytať ani do sklopca. Možný odchyt je iba od novembra do februára (podľa legislatívy SR, v ostatných štátoch môže sa dané líšiť). Ak ste sa teda trafili do správneho obdobia, môžete lov začať.

Prvotná ochrana

Najprv je dobré skontrolovať, kadiaľ sa do Vášho obydlia kuna dostala. Pokúste sa večer po zotmení, keď sa kuna vydáva na potravu, utesniť všetky otvory. Postačí jej otvor o veľkosti tenisovej loptičky, myslite teda aj na tú najmenšiu skulinu.

Šetrne a spoľahlivo?

Sklopné pasce sú šetrnou a spoľahlivou pomôckou na odchyt. Všetko, čo musíte urobiť, je nastražiť pascu na miesto, kde sa predátor obvykle pohybuje, vložiť do nej návnadu (napríklad slepačie vajcia, ovocie…) a počkať. Keď sa chytí, odvezte ju ďaleko (aspoň 10 km od domu), aby sa za pár hodín nevrátila späť.


Rovnaký výsledok docielite aj pomocou pachového ohradníka, ktorý ochráni Váš dom, auto aj Vaše sliepočky. Kuna, ako je známe, reaguje na množstvo pachov v priestore, takže akonáhle náš protivník zacíti pachové látky, vydesí sa a nebude mať odvahu sa vrátiť. Často sa spomínajú pachy naftalinových či chlórových tabliet, voda po holení alebo pach veľkých šeliem. Toto však nemusí vždy fungovať.

A čo ďalej?

Skvele fungujú aj ultrazvukové plašiče, medzi ktorými vyberajte predovšetkým také, ktoré využívajú premenlivé frekvencie. Keby frekvencia zostávala rovnaká, nepriateľ by si po chvíľke mohol zvyknúť a ďalej prebývať vo Vašom dome. 


Možností, ako sa kuny zbaviť, je skutočne veľa. Na prvýkrát to nemusí vyjsť, buďte ale trpezliví a vyskúšajte viac možností. Myslite však na legislatívu, zvieraťu neubližujte a taktiež ho netrápte. Ani kuna za svoju povahu skrátka nemôže.

Ďalšie články

Agresivita u psov

27.05.2025

Agresivita u psov

Každý z nás sa určite aspoň raz v živote stretol s agresívnym správaním u psa. Toto správanie môže mať mnoho príčin a prejavov. Je dôležité pochopiť, prečo k takémuto správaniu dochádza, ako ho môžeme riešiť a ako mu predchádzať. Tento článok slúži práve na to.


Prečítať článok
Ako ochrániť ovce a kozy pred vlkmi

26.05.2025

Ako ochrániť ovce a kozy pred vlkmi

Určite sa už aj k vám dostala správa, že sa k nám vracajú vlci. Ochranári to považujú za pozitívnu správu – ale čo chovatelia oviec a kôz? Tí už z toho takí nadšení nie sú. Vlci sa usádzajú v našej krajine a nedostatočne zabezpečené stádo je pre nich ľahkou nočnou večerou.

Prečítať článok
Prečo krava stále prežúva a pes hltá? Trávenie zvierat pod lupou

16.05.2025

Prečo krava stále prežúva a pes hltá? Trávenie zvierat pod lupou

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo dobytok trávi hodiny prežúvaním a pes naopak potravu takmer ani nežuje? Je to kvôli rozdielnemu typu trávenia. Zatiaľ čo niektoré živočíchy majú jednoduchý žalúdok, iné si evolúcia vybavila viacerými oddielmi, mikrobiálnym trávením alebo dokonca pomocou kamienkov. Aké sú hlavné rozdiely medzi jednotlivými skupinami zvierat?

Prečítať článok