Ktoré vtáky odlietajú na zimu?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

20.01.2025

Ktoré vtáky odlietajú na zimu?

Hoci zimy v našom zemepisnom pásme nie sú príliš kruté, príroda sa na príchod tohto obdobia starostlivo pripravuje. Stromy napríklad zhadzujú listy, aby si uchovali cenné živiny, a ani zvieratá nezostávajú pozadu. Niektoré druhy si vytvárajú tukové zásoby, iné si zbierajú potravu, ako sú oriešky, šišky, semená alebo plody ovocných a okrasných drevín. Niektoré zvieratá trávia zimu zimným spánkom, zatiaľ čo ďalšie migrujú za teplom. Táto každoročná cesta za slnkom často znamená prekonanie stoviek tisíc kilometrov.


Viete, ktoré vtáky patria do tejto „dovolenkovej“ skupiny? Pozrime sa na tie najznámejšie.

Lastovičky, lbelorítky a dážďovníky

Tieto 3 druhy vtákov sa zvyčajne spájajú do jedného „kŕdľa“ a pre laika môže byť veľmi ťažké ich rozlíšiť. Spoločný však nemajú len podobný vzhľad, patria tiež do skupiny hmyzožravých vtákov a odlietajú až do subsaharskej Afriky. Na jar sa potom všetky vracajú, aby zahniezdili a vytvorili rodiny.

Bociany

Na jeseň možno bociany často vidieť vo veľkých kŕdľoch pri love hlodavcov. Krátko nato však zmiznú, pretože akonáhle si vytvoria dostatočné tukové zásoby, odlietajú.

Vďaka krúžkovaniu mláďat bocianov vieme, že väčšina z nich od nás odlieta juhovýchodným smerom cez Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko do Turecka a potom pokračuje cez Izrael do Afriky. Niektoré však letia ešte ďalej a zimujú až v Južnej Afrike.

Drozdy a škorce

Tieto spevavé vtáky odlietajú narozdiel od iných druhov na kratšie obdobie. Ich odlet sa nedá prehliadnuť. Obzvlášť škorce lietajú v obrovských kŕdľoch, ktorých pohyb je dokonale synchrónny a zahliadnuť ich môžeme počas jesenných večerov. Oba druhy odlietajú v novembri a vracajú sa už na prelome februára a marca. Kratší výlet sa ale rovná aj kratšej vzdialenosti. Svoju dovolenku trávia pri Stredozemnom mori a po trojmesačnom odpočinku sa vracajú k nám. 

Divoké kačice

Aj keď ste si to možno nevšimli, na jeseň sa „naše“ kačky sťahujú na pobrežie Španielska a Francúzska. Ich miesta však zapĺňajú kačky zo Sibíru, pre ktoré je stredoeurópska zima letnou dovolenkou.

Rozdiely medzi „našimi“ a „severskými“ kačicami sú nepatrné, takže máme pocit, že u nás je ich stále rovnako alebo dokonca aj viac. Vedci totiž vypozorovali, že vďaka miernejším zimám sú kačice lenivejšie a nie všetky v zime opúšťajú svoje domov.

Škovránok poľný

Škovránok poľný je podobným otužilcom. Tento drobný vtáčik nemá príliš v láske prekonávanie dlhých vzdialeností, a preto v miernejších zimách zostáva doma. Zimuje v hniezdach z trávy a lístia ukrytých v hustých kríkoch a podraste na okrajoch polí.

Je zaujímavé, že kým v lete je takmer výlučne hmyzožravý, v zime si vystačí s rastlinnou stravou, ako sú semená, bobule a zvyšky listov. Žiaľ, jeho početnosť v posledných rokoch neustále klesá a existuje reálne riziko jeho vyhynutia.

Pomoc vtákom v zime

Nemali by sme zabúdať na to, že mnohé druhy vtákov zostávajú v našej krajine aj počas tuhých zím. Pomôcť prekonať toto náročné a mrazivé obdobie im môžete aj vy! Stačí si zaobstarať krmítko a pravidelne ho dopĺňať. Ak si lámete hlavu nad tým, kam ho umiestniť alebo čo do neho dať, prečítajte si náš článok „Krmivo pre vonkajšie vtáctvo alebo čo dať do krmítka“. Na jar sa Vám potom vtáčiky odmenia nielen spevom, ale tiež bojom proti mnohým rôznym škodcom vo Vašej záhrade.

Ďalšie články

Je pre psa lepší obojok alebo postroj?

29.04.2025

Je pre psa lepší obojok alebo postroj?

Na trhu nájdete množstvo rôznych typov postrojov a obojkov. Ako však spoznať, ktorý z nich je ten pravý práve pre vášho miláčika? Poďme sa na to spoločne pozrieť.

Prečítať článok
Ako vyzerá včelársky rok?

29.04.2025

Ako vyzerá včelársky rok?

Práca včelára sa odvíja od prírody – od počasia, teplôt a predovšetkým od dostupnosti prirodzených zdrojov včelej potravy. Preto je zásadné sledovať ročný cyklus, ktorý zahŕňa kvitnutie tzv. vodiacich rastlín. Každé obdobie má svoje špecifické požiadavky na starostlivosť o včelstvo. Včelársky rok možno rozdeliť do siedmich základných období, pričom každé z nich vyžaduje konkrétne postupy a opatrenia. Poďme sa na ne spoločne pozrieť.

Prečítať článok
Chov činčíl

27.04.2025

Chov činčíl

Chov činčíl si získava stále väčšiu obľubu vďaka ich roztomilej podobe, priateľskej povahe a mimoriadne hebkej srsti. Tieto malé hlodavce, pôvodom z juhoamerických And, boli v prírode takmer vyhubené kvôli lovu na kožešinu. Dnes sa činčily chovajú prevażne ako domáci miláčikovia. Sú to nočné zvieratá, ktoré väčšinu dňa prespia a aktívne sú až po zotmení. Sú veľmi spoločenské, preto sa odporúa chovať ich aspoň v páre. Priemerná dĺžka života činčíl je 10–15 rokov, pričom výnimočne sa môžu dožiť až 20 rokov.

Prečítať článok