SEZÓNA 2024: NAVÝŠILI SME KAPACITU SKLADU A EXPEDÍCIE. VAŠE OBJEDNÁVKY NA TOVAR SKLADOM EXPEDUJEME DO 48 HODÍN.

Kam umiestniť králikáreň
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

26.06.2024

Kam umiestniť králikáreň

Rozhodli ste sa chovať králiky, ale neviete, kam umiestniť králikáreň, aby spĺňala všetky požiadavky? Nie každé miesto je vhodné. Je na nás ako na chovateľoch, aby sme králikom zabezpečili čo najlepšie podmienky. Na čo si treba dať pozor a ako by taká králikáreň mala vyzerať, nájdete nižšie.

Výber králikárne

Prvým a najdôležitejším bodom je výber správnej králikárne. Patrí sem bežná králikáreň, poschodová králikáreň alebo vonkajšia králikáreň s výbehom. Je potrebné zvážiť, aké druhy králikov budete chovať. Iný domček sa vyberie na chov zakrpatených králikov, iný na chov stredných a veľkých plemien. Od toho bude závisieť veľkosť králikárne. Pre stredne veľké plemená by mala mať búda rozmery približne 80 × 120 × 70 cm, pre veľké plemená 80 × 140 × 80 cm. Králik musí byť schopný postaviť sa v koterci na chrbát a urobiť aspoň tri kroky. Dôležitý je aj počet chovaných králikov. Každý samec a samica potrebujú vlastnú búdu a jednu alebo dve búdy pre mláďatá.

Umiestnenie králikárne

Výber ideálneho miesta pre králikáreň nie je jednoduchý. Umiestnenie má svoje pravidlá, ktoré je dobré dodržiavať. Najprv sa rozhodnite, či chcete chovať králiky vo vnútri alebo vonku. Väčšina plemien sa však dokáže vyrovnať s miestnymi klimatickými podmienkami, takže sa nemusíte obávať, že by vonku neprežili. Vonkajšia králikáreň by mala byť najlepšie umiestnená smerom na juh až juhovýchod. To znamená, že ráno budú koterce osvetlené slnečným svetlom, ale popoludní, keď je najteplejšie, budú v tieni. Takto budú mláďatá chránené aj pred zrážkami, keďže väčšina dažďových kvapiek prichádza zo západu. Miesto by malo byť tiež tiché a pokojné, najmä keď sa mláďatá narodia. Ak matka v tomto čase nie je pokojná, mohla by sa v najhoršom prípade prestať o mláďatá starať.

Príslušenstvo pre králikáreň

Králikáreň musí mať napájačku, ku ktorej musí mať králik neustále prístup. Môžete použiť ťažké keramické misky alebo napájačky, ktoré udržia vodu dlhšie čistú. Nezabudnite na kŕmidlo - napríklad závesné kŕmidlo, keramickú alebo nerezovú misku. Okrem toho sú dobrou voľbou jasle, ktoré oddeľujú seno od podstielky a udržiavajú ho bez nečistôt.

Výbeh

Ak chcete, aby Vaše králiky boli mimoriadne šťastné, nezabudnite na bezpečný výbeh. Králiky sú veľmi aktívne zvieratá a ocenia voľnosť pohybu. Môžete použiť samostatné výbehy alebo si zaobstarať králikáreň s výbehom.

A to je všetko. Ak zabezpečíte, aby králikáreň nebola na priamom slnečnom svetle a uši boli suché, máte takmer hotovo. Potom už len musíte zabezpečiť pravidelný prísun krmiva a čistej vody. Výsledkom budú šťastné a zdravé králiky.

Ďalšie články

Ako sa zbaviť klieštikovcov u sliepok?

24.07.2024

Ako sa zbaviť klieštikovcov u sliepok?

Klieštikovec kurí je drobný parazit, ktorý napáda hydinu, ale tiež holuby a ďalšie vtáctvo. Jeho prítomnosť v chove môže spôsobovať značné problémy, dá sa s nimi však účinne bojovať. Pozrite sa s nami na niekoľko praktických rád, ako sa zbaviť klieštikovcov v kurníku a ako predchádzať ich opätovnému výskytu.

Prečítať článok
Koľko vajec znesie sliepka za rok?

22.07.2024

Koľko vajec znesie sliepka za rok?

Vajíčka sú neodmysliteľnou súčasťou našich jedálníčkov. Nie je tak divu, že sú sliepočky jedným z najčastejšie chovaných druhov domácich zvierat. Dokážete si však predstaviť, ako také vajce vzniká a čo všetko to obnáša? Ako prebieha znáška pri sliepkach a koľko takých vajíčok nám je za rok schopná dať sa dozviete nižšie. Pokiaľ Vás vývoj kuraťa vo vajci neláka, môžete sliepku chovať aj bez kohúta, avšak kohút zohráva veľmi dôležitú ochranársku a oblodzovaciu funkciu.

Prečítať článok
Čo v sebe skrýva prepeličie vajíčko?

18.07.2024

Čo v sebe skrýva prepeličie vajíčko?

Viete, čo sa skrýva pod malou škrupinkou s jemnými škvrnami? Malý zázrak. Prepeličie vajíčka sú síce na pohľad menších rozmerov, za to ale obsahujú vitamíny a plno výživy. Navyše si svoje miesto, vďaka ich výbornej chuti, vybojovali dokonca aj v svetovej gastronómii a kultúre.

Prečítať článok

Odoberajte náš newsletter

... a buďte informovaný o super akcích