AKTUÁLNA DODACIA LEHOTA VEĽKÝCH PRODUKTOV - LIHNE, KURNÍKY, ŠKUBAČKY, VÝBEHY, KLIETKY atď.: 1-2 dni

DODACIA LEHOTA KRMIVA: 2 DNI

DODACIA LEHOTA MALÝCH PRODUKTOV - DOPLNKY, MINERÁLY atď.: 5-6 dní

Je pre sliepky dážď nebezpečný?

Autor: Luboš Burda

06.02.2024

Je pre sliepky dážď nebezpečný?

Májový dážď môže predstavovať výnimočný romantický zážitok a príjemne osviežiť. Ako na tom sú naši operení priatelia? Znesú nejakú tú kvapku, alebo by mali byť pred dažďom permanentne schované? V dnešnom článku spoločne vyriešime hádanku sliepok a mokrého počasia.


Vyzerám ako "mokrá sliepka"

Spomínané prirovnanie používame takmer všetci a často. Ako ale táto myšlienka vznikla? Podľa etymológov výraz nemá nič spoločné s kurom domácim a pramení zo slova "zmok", teda bájnej bytosti nosiacej ľuďom peniaze.

Umiestnenie kurníka

Správna lokácia kurníka ovplyvní faktory dažďovej vody, bezpečnosti a vlhkosti v okolí. V ideálnom prípade umiestnite kurník do zákutia, kde bude ochránená pred silným dažďom, ale aj prudkým slnkom v lete. Chybu neurobíte, ak vyberiete vyvýšené miesto, z ktorého dažďová voda stečie.


Lejak vs. dáždik

Je potrebné rozlišovať medzi drobnými prehánkami a silnými búrkami. Ľahké osvieženie, po ktorom mokrá sliepka spravidla bezodkladne uschne, neznamená nijaký problém, kým prietrž mračien kur ohrozuje. Ochráňte svoje sliepky proti búrke a prívalovým dažďom priestranným úkrytom. Hrozbou nie je obyčajné prechladnutie sliepky, ale aj úraz poletujúcimi predmetmi.


Silné dažde so sebou prináša tvorbu bahna, a to aj v slepačích výbehoch. Navlhnutá pôda zmiešaná so slepačím trusom prispieva k výskytu parazitov, ktoré môžu spôsobiť rôzne choroby. Pokiaľ ani s odstupom niekoľkých hodín bahnisko nezmizne, zasypte premokrený výbeh štrkom, pieskom alebo hoblinami, eventuálne vytvorte cestičku z dreva, po ktorej operenci smelo došliapu domov.

Veci sa nemajú ako "za mlada"

Zatiaľ čo mladšia sliepka počas dažďa s chuťou vybehne loviť dážďovky, staršia bude radšej dážď pozorovať iba z okienka kurníka. V každom prípade by sliepky mali mať dostatočne zateplené obydlie (viď článok "Ako zatepliť kurník"), aby sa pri studenom fronte mali kde zahriať a nehrozilo prechladnutie sliepky.


Vlhké prostredie v domovoch hydiny napomáha k tvorbe nebezpečných plesní, teda nesmie do kurníka ani omylom zatekať. Po prírodnom živle je vhodné domovinu sliepok vyvetrať.

Vadí teda sliepkam dážď?

Dážď sa všeobecne nepovažuje za nebezpečný element pre sliepky, záleží však na jeho intenzite. Sliepky sa počas daždivého počasia väčšinou snažia nájsť vhodný úkryt, kde padajúce zrážky prečkajú. Nájdu sa ale aj výnimky, ktoré si môžu užívať rochnenie v čerstvom bahne a hľadanie potravy.


Poskytnite svojim sliepkam možnosť voľby. Zaistite, aby do kurníka nezatekalo, pričom by mal disponovať dostatočným teritóriom pre každú nájomníčku. Vďaka automatickým dvierkam do kurníka zostane obydlie hydiny zabezpečené proti dažďu, zatiaľ čo budú mať kvočny možnosť opustiť svoju chyžu kedykoľvek si to zachcú.

Ďalšie články

Ako pripraviť záhradu na jar?

23.02.2024

Ako pripraviť záhradu na jar?

Zima sa pomaly chýli ku koncu, stromy sa opäť sfarbujú do zelena, rozkvitajú prvé kvety. Jar v záhrade robí divy. A my sa môžeme tešiť, až sa opäť pustíme do práce v záhradke a pripravíme ju na novú sezónu. S prácou neotáľajte, je dobré začať už v priebehu februára a marca. V tomto článku si odpovieme na otázky, ako sa záhrada na jar pripravuje, kedy hnojiť záhradu a aké rastliny sadiť už na začiatku jari.


Ešte pred samotnými prácami sa zoznámte s plánmi, ktoré chcete na záhrade v novej sezóne rozvíjať. Zvážte, čo a kde chcete tento rok pestovať a aké prostriedky na to budete potrebovať (napr. hnojivá).


Prečítať článok
Čistenie a dezinfekcia kurína

22.02.2024

Čistenie a dezinfekcia kurína

Rovnako ako čistíme náš domov, musíme sa postarať aj o ten sliepok. Zabránime tak rozvoju parazitov, ktorí by mohli kurín napadnúť a taktiež pre sliepočky vytvoríme ideálne prostredie. Upratovanie ani dezinfekciu nepodceňujte, výsledky sa určite odrazia na znáške vajec, a hlavne na zdraví sliepok.


Prečítať článok
 Šrotovník na obilie – na čo slúži a prečo je dobré ho mať

20.02.2024

Šrotovník na obilie – na čo slúži a prečo je dobré ho mať

Užitočná pomôcka nielen pre chovateľov kury domácej. Čo o šrotovníku na obilie vieme ďalej? Sila mechanizmu vám dokáže nadrviť aj kukuricu, po ktorej sa v kurníku/kuríne ihneď zapráši. Vydajte sa s nami na potulky šrotovníkmi na kukuricu a obilie a objavte všetky ich prednosti v novom článku.

Prečítať článok

Odoberajte náš newsletter

... a buďte informovaný o super akcích