Ako zatepliť kurník
Zimu máme na krku a rovnako tak, ako pripravujeme náš dom na chladné počasie, treba tiež poupraviť domov sliepočkám. Potrebujú totiž dostatočné teplo, aby boli zdravé, a tak je nutné pristúpiť k zatepleniu kurníka. V nasledujúcom článku Vám ukážeme, ako na to.
Kedy je nutné zateplenie kurníka?
Zateplenie by rozhodne nemalo chýbať v prípade, že sa sliepočky nachádzajú v oblasti, kde sú bežné veľké mrazy. Vyhýbať by sme sa mu nemali ani v prípade, keď očakávame pravidelnú znášku vajec. Pre sliepočky je totiž najvhodnejšia teplota na znášanie okolo 20 °C. Zároveň sliepky nebudú musieť využívať všetku svoju energiu iba na vlastné zahriatie. Ďalším nesporným dôvodom, prečo by sme mali uvažovať o zateplení kurníka, je ochrana pred prechladnutím a ďalšími chorobami.
Aký izolant využiť?
Existuje viacero variantov, ako zatepliť kurník. Pred samotnou výrobou si dobre rozmyslite, aký izolant na to využijete. Asi ako prvý materiál, ktorý každého napadne, je polystyrén v podobe dosiek. Niet divu, jedná sa o najlacnejší a najefektívnejší izolant, s ktorým sa zároveň jednoducho pracuje.
Ako ďalšie je možné využiť, síce drahšiu, ale dobre fungujúcu, fasádnu vatu. Tá v kurníku vydrží mnoho rokov a má skvelé vlastnosti ako paropriepustnosť alebo nehorľavosť a zároveň je ideálnym izolantom. Pokiaľ však chcete kurník udržať čisto v prírodnom štýle, môžete využiť slamu, ktorá je tiež skvelým pomocníkom.
Postup
Postup, ako zatepliť kurník, zvládne každý stredne zdatný domáci majster. Po výbere ideálneho izolantu sa už stačí iba vrhnúť do práce. Najskôr si kurník nameriame, aby sme vedeli, koľko materiálu budeme potrebovať. Následne sa pustíme do samotného obkladania. Začneme od strechy a postupne sa presunieme k podlahe. Áno, aj tu treba zatepliť, aby sliepočky mali nohy v teple. Najjednoduchším spôsobom je vytvoriť dvojitú drevenú stenu, do ktorej budete vkladať izoláciu. V prípade polystyrénu alebo vaty je možné najskôr steny izolácií obložiť a následne prekryť drevenou doskou alebo palubovkami. Prekrytie izolácie ďalšou vrstvou je nevyhnutné, pretože je dôležité, aby sliepočky neklovali do materiálu.
Pozor na vlhkosť!
Predovšetkým u zateplených kurníkov nezabudnite na pravidelné vetranie, aby sa vo vnútri kurníka nedržala vlhkosť.
Čo myslíte?
Je náš postup, ako zatepliť kurník, náročný? Pevne veríme, že nie. Tak hor sa do toho! Vaše sliepočky sa Vám za dané náležite odvďačia pravidelnou znáškom. A to sa predsa oplatí!
A pokiaľ nechcete všetko robiť svojpomocne, môžete zakúpiť kurník, ktorý je zateplený od výroby. Máme ho v ponuke.
Ďalšie články
19.11.2024
Ako pripraviť králiky na zimu?
Hoci sú králiky pomerne odolné zvieratá, zima prináša určité výzvy pre králiky aj pre nás, ich chovateľov. Aby zimu prežili v zdraví a pohode, je dôležité pripraviť im vhodné prostredie a vyhnúť sa tomu, čo králikom prekáža. V dnešnom článku sa pozrieme na to, ako sa starať o králika a ako by mala takáto príprava na zimu alebo starostlivosť v chladnom počasí vyzerať.
15.11.2024
Môže pes kosti?
Určite ste už niekedy počuli o tom, že psy by nemali konzumovať kosti. Na druhú stranu, niektorí ľudia veria, že kosti psom nijako neškodia. Pravda je niekde uprostred, preto sa poďme spoločne pozrieť na to, aké kosti môžu psy bezpečne konzumovať.
13.11.2024
Ako chrániť psie labky v zime?
Zimné radovánky milujú nielen deti, ale aj naši štvornohí priatelia. Chladné a mrazivé počasie však zároveň prináša nepríjemnosti, ktoré sa týkajú aj psích labiek. Starostlivosť o ne je preto nevyhnutnou súčasťou týchto mrazivých dní. Sneh, posypová soľ a teploty pod bodom mrazu môžu spôsobiť nemalé ťažkosti, ako je podráždenie, praskanie alebo bolestivosť. Ako teda v zime psie labky čo najlepšie chrániť?
Prečítať článok