-800x800.jpg)
Hodvábničky zaujmú svojim vzhľadom aj správaním
Hodvábničky sú slepačie plemená s pomerne špecifickým vzhľadom, charakteristická je pre nich najmä neobvyklá štruktúra peria, v dôsledku ktorej perie hodvábničiek pripomína chlpy. Často sa nechovajú ani tak pre úžitok, ale práve pre svoj neobvyklý vzhľad, aj keď ich chovu prítomnosť dokáže prospieť. Ide o staré plemeno sliepok, keď ich predchodcovia s rovnakou štruktúrou peria žili v Číne už pred 1000 rokmi. Do Európy ich možno prvýkrát priviezol známy cestovateľ a kupec Marco Polo, u nás sa však chovajú až od začiatku 20. storočia.
Jedinečný vzhľad
Pre hodvábničky je typický menší vzrast. Chovajú sa buď zdrobnené s hmotnosťou okolo pol kilogramu, alebo veľké, ktoré majú zavalitý trup a vážia až cez jeden a pol kilogramu. Vidieť ich môžete s perím rôznej farby. Najčastejšie majú perie v odtieňoch bielej, žltej, oranžovej a čiernej farby. Ako už bolo spomenuté, ich operenie je dosť zvláštne a perie sa podľa jeho štruktúry dá ľahko zameniť za srsť. Oproti väčšine slepačím plemenám sa ďalej odlišujú tým, že majú päť prstov namiesto štyroch, nie sú však jediným plemenom s piatimi prstami. Zaujímavosťou je tiež to, že majú namodralú kožu, nohy, zobák a malý hrebienok.
Hodvábničky sú slušne vychované
Pokiaľ doma chováte „bežné“ sliepky, oplatí sa porozmýšľať o tom, či k nim nepridať aj niekoľko hodvábničiek. Okrem toho, že si ich každý zamiluje, majú pre chov užitočné vlastnosti. Dospelí jedinci nemajú problém vyniesť svoje ani cudzie kurčatá, a dokonca aj malé prepelice, bažanty alebo kačice – dobre vyjdú so všetkými druhmi hydiny. Hodvábničky skrátka vďaka svojej pokojnej povahe veľmi dobre zapadnú do každého chovu, dajú sa ľahko skrotiť a pritom vám nebudú robiť problémy. Nelietajú, nehrabú a celkovo bývajú pokojné, takže ich nebudete musieť nikde naháňať. Navyše nevyžadujú žiadnu zvláštnu starostlivosť. Snáď len vzhľadom na ich veľkosť a absolútnu nelietavosť je dobré zariadiť to, aby sa v kurníku bez problémov dostali na bidlo.
Chutné mäso aj vajcia
Aj keď si ich možno zaobstaráte iba kvôli tomu, ako roztomilo vyzerajú, ich zaradenie do chovu so sebou prináša aj úžitok. Okrem toho, že hodvábničky vezmú pod svoje krídla všetky opustené hydinové mláďatá vrátane sliepok z vášho súčasného chovu, sa samozrejme budete môcť tešiť z vajec a mäsa.
Mäso hodvábničiek, pokiaľ ide o chuť, v sebe skrýva nádych zveriny. Čo sa týka vajec, tak po znôške sa hodvábničky poctivo usadia na vajciach a pripravujú sa na rodičovskú rolu. Pokiaľ by ste im všetky vajcia odobrali, zostanú sedieť v hniezde pokojne naprázdno, takže je dobré ich aspoň nejaké vajcia nechať vysedieť. V najlepšom prípade znesú až okolo 90 vajec za rok, obvykle však znášajú 60–80 vajec ročne.
Ďalšie články

30.04.2025
7 tipov na jarnú údržbu pasienkov
Správna jarná starostlivosť o pasienky je kľúčová pre zabezpečenie kvalitnej a výživnej pastvy počas celej sezóny. V tomto článku sa pozrieme na hlavné kroky, ktoré by mal každý chovateľ pred začiatkom pastevného obdobia urobiť.
Prečítať článok
29.04.2025
Je pre psa lepší obojok alebo postroj?
Na trhu nájdete množstvo rôznych typov postrojov a obojkov. Ako však spoznať, ktorý z nich je ten pravý práve pre vášho miláčika? Poďme sa na to spoločne pozrieť.
Prečítať článok
29.04.2025
Ako vyzerá včelársky rok?
Práca včelára sa odvíja od prírody – od počasia, teplôt a predovšetkým od dostupnosti prirodzených zdrojov včelej potravy. Preto je zásadné sledovať ročný cyklus, ktorý zahŕňa kvitnutie tzv. vodiacich rastlín. Každé obdobie má svoje špecifické požiadavky na starostlivosť o včelstvo. Včelársky rok možno rozdeliť do siedmich základných období, pričom každé z nich vyžaduje konkrétne postupy a opatrenia. Poďme sa na ne spoločne pozrieť.
Prečítať článok