SEZÓNA 2024: NAVÝŠILI SME KAPACITU SKLADU A EXPEDÍCIE. VAŠE OBJEDNÁVKY NA TOVAR SKLADOM EXPEDUJEME DO 48 HODÍN.

Elektrický ohradník - ako funguje?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

08.07.2024

Elektrický ohradník - ako funguje?

Elektrický ohradník je účinné zariadenie, ktoré sa využíva ako bariéra, aby zviera neutekalo. Slúžiť samozrejme môže tiež na ochranu pred nevítanými hosťami. Viete však, ako zapojiť elektrický ohradník a aké princípy stoja za ich vysokou účinnosťou? 


Princíp fungovania

Ako funguje elektrický ohradník? Predovšetkým je dôležité dodržať schému zapojenia elektrického ohradníka. Ohradníky fungujú na princípe uzavretého elektrického obvodu medzi zemou a ohradníkovým vodičom. Hlavnou časťou je sieťový generátor, ktorý vytvára krátke elektrické impulzy s nízskym výkonom. Tie sú vysielané do ohradníka, ktorý je napnutý okolo obvodu zóny, ktorú chceme chrániť. Pokiaľ sa zviera drôtu dotkne, dostane ranu elektrickým ohradníkom, ktorá nie je nijak nebezpečná. Elektrický prúd ďalej prechádza do zeme a cez zemniace tyče sa vracaia do generátora. 


Hlavné komponenty

Pokiaľ sa chystáte na výstavbu elektrickej ohrady, nikdy by Vám nemali chýbať tieto komponenty. Veľmi dôležitý je generátor vytvárajúci elektrické napätie, ktoré je vo vodičoch ohrady. Tento zdroj na elektrický ohradník sa môže rôzne líšiť v spôsobe napájania a vo výkone. Môžu teda byť napríklad sieťové, ktoré sa zapájajú priamo do zásuvky, alebo kombinované, ktoré navyše môžu byť napájané pomocou batérie. 

Aby všetko fungovalo, ako má, je podstatné zaistiť vhodný vodič. Najčastejšie sa využíva ocelové lanko, pozinkovaný drôt či plastový povraz s kovovými vláknami. Vodič je ďalej nutné umiestniť tak, aby bol oddelený od zeme. K tomuto sa využívajú nevodivé stĺpiky, na ktorých je umiestnený. 

Pre správne fungovanie ohradníka je ďalej nevyhnutné, aby bol dobre uzemnený. Preto je potrebné využiť zemniacu tyč, vďaka ktorej sa uzavrie okruh a elektrický impulz sa dostane späť do zdroja. 

Pozrite sa na naše kompletné sety, vďaka ktorým nezabudnete na žiadnu dôležitú súčiastku. 


Ako zvieratá vnímajú elektrický ohradník?

Keď sa zviera dotkne ohradníka, impulz spôsobí krátky a nepríjemný šok, ktorý samozrejme nevytvára žiadne riziko. Tento nepríjemný pocit spôsobí, že sa zviera od ohradníka odtiahne a neskôr ho bude rešpektovať. 


Bezpečnosť a údržba

Pri správnej inštalácii a následnej údržbe sú elektrické ohradníky bezpečné pre ľudí aj pre zvieratá. Je teda dôležité pravidelne kontrolovať stav drôtov, napojenie na zemniace tyče a generátor. Pokiaľ je generátor napájaný batériou, je potrebné ju tiež pravidelne kontrolovať a vymieňať podľa potreby. 

Elektrické ohradníky sú účinným riešením pre udržanie zvierat v bezpečnom priestore či pre ochranu pred škodou. Ich využitie je úplne bezpečné a zvieratám nespôsobuje žiadne zranenia. Správnou inštaláciou a pravidelnou údržbou zaistíme ich dlhodobú efektivitu. 

Ďalšie články

Ako sa zbaviť klieštikovcov u sliepok?

24.07.2024

Ako sa zbaviť klieštikovcov u sliepok?

Klieštikovec kurí je drobný parazit, ktorý napáda hydinu, ale tiež holuby a ďalšie vtáctvo. Jeho prítomnosť v chove môže spôsobovať značné problémy, dá sa s nimi však účinne bojovať. Pozrite sa s nami na niekoľko praktických rád, ako sa zbaviť klieštikovcov v kurníku a ako predchádzať ich opätovnému výskytu.

Prečítať článok
Koľko vajec znesie sliepka za rok?

22.07.2024

Koľko vajec znesie sliepka za rok?

Vajíčka sú neodmysliteľnou súčasťou našich jedálníčkov. Nie je tak divu, že sú sliepočky jedným z najčastejšie chovaných druhov domácich zvierat. Dokážete si však predstaviť, ako také vajce vzniká a čo všetko to obnáša? Ako prebieha znáška pri sliepkach a koľko takých vajíčok nám je za rok schopná dať sa dozviete nižšie. Pokiaľ Vás vývoj kuraťa vo vajci neláka, môžete sliepku chovať aj bez kohúta, avšak kohút zohráva veľmi dôležitú ochranársku a oblodzovaciu funkciu.

Prečítať článok
Čo v sebe skrýva prepeličie vajíčko?

18.07.2024

Čo v sebe skrýva prepeličie vajíčko?

Viete, čo sa skrýva pod malou škrupinkou s jemnými škvrnami? Malý zázrak. Prepeličie vajíčka sú síce na pohľad menších rozmerov, za to ale obsahujú vitamíny a plno výživy. Navyše si svoje miesto, vďaka ich výbornej chuti, vybojovali dokonca aj v svetovej gastronómii a kultúre.

Prečítať článok

Odoberajte náš newsletter

... a buďte informovaný o super akcích