
Autor: Juraj Korim
07.12.2023
Domáca výroba sviečok
Poznáte to tiež? V zime prichádzame z práce až za tmy a jediné, čo nás láka, je spríjemniť si zimný večer a užiť si útulnú atmosféru domova. K tomu neodmysliteľne patrí aj zapálená sviečka. A čo potom taká, ktorú si vyrobíte sami?
Krok za krokom
Na domácej výrobe sviečok nie je nič zložité a nezaberie Vám toľko času, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Výroba spočíva iba vo výbere vhodného materiálu a nádob, kúpe knôtov a voľby ideálnej vône, farby. Domáca výroba sviečok je nielen relaxačnou aktivitou, ale taktiež vám umožňuje vytvoriť jedinečné dekoratívne prvky pre váš domov alebo ideálny darček pre Vašich blízkych. Poďte sa s nami pozrieť na postup krok po kroku.
Výber vosku je polovica úspechu
Základom je výber vosku, ktorý chcete využiť. Najčastejšie sa využíva parafín, a to predovšetkým pre jeho vlastnosti ako je jednoduché dofarbenie a skvelú schopnosť udržať vôňu. Ide však o vedľajší ropný produkt, teda obsahuje látky ako acetón, benzén a toluén. Tieto látky sa uvoľňujú práve pri zahrievaní parafínu a u niektorých jedincov môžu spôsobovať napríklad dýchacie ťažkosti. Vhodnejším voskom je teda vosk sójový, ktorý je čisto prírodný a po zahriatí nádherne prevonia celú miestnosť. Pokiaľ by ste však preferovali alternatívu, skúste aj vosk kokosový, ktorý má vlastnosti veľmi podobné ako ten sójový. A ak máte radi medovú vôňu, skúste vosk včelí.
Na rad prichádza zručnosť
Keď máme vo výbere vosku jasno, pripravíme si ostatné materiály. Budeme potrebovať knôty, farbivá a esenciálne oleje pre vôňu. Ďalej vhodné nádoby, ktoré budú odolné proti teplu. Na výrobu voľne stojacej sviečky príde vhod silikónová forma. Teraz sa môžeme vrhnúť na samotnú výrobu.
Hurá, ide sa tvoriť
Na rozohriatie vosku si pripravíme vodný kúpeľ. Do spodného hrnca nalejeme vodu, do vrchného vložíme vosk a za stáleho miešania privedieme hmotu do tekutej formy. Každý vosk by mal dosiahnuť inú teplotu, riaďte sa teda podľa pokynov na návode. Na dno nádoby nalepte pomocou lepidla alebo roztaveného vosku knôt s kovovým plieškom. V prípade využitia silikónovej formy prevlečte knôt pomocou prevliekacej ihly spodnou stranou formy. Na oboch stranách nechajte o niekoľko centimetrov viac. Knôt napnite a podporte dočasne napríklad pomocou štipca na bielizeň, ktorý po dokončení sviečky odstránite alebo čohokoľvek, čo ho zafixuje tak, aby držal rovno. Do rozpusteného vosku vmiešame vybrané oleje a farby, nebojte sa experimentovať napríklad aj so sušenými kvetmi. Následne môžeme nalievať do nádobiek či foriem.
Máme skoro hotovo
A teraz už zostáva iba čakať, až nám sviečky vytvrdnú. Odporúčame počkať dva dni, kým poriadne stuhnú, a až potom odstrihnúť prebytočný knôt. Sviečku môžete doplniť o rôzne dekorácie - trblietky, bylinky, kvety a ďalšie. Len si dávajte pozor na bezpečnosť a vždy nakupujte iba špecializované produkty, ktoré sa na výrobu sviečok odporúčajú. Teraz už zostáva len zapáliť sviečku a užiť si atmosféru, ktorú ste sami vytvorili.
Ďalšie články

30.04.2025
7 tipov na jarnú údržbu pasienkov
Správna jarná starostlivosť o pasienky je kľúčová pre zabezpečenie kvalitnej a výživnej pastvy počas celej sezóny. V tomto článku sa pozrieme na hlavné kroky, ktoré by mal každý chovateľ pred začiatkom pastevného obdobia urobiť.
Prečítať článok
29.04.2025
Je pre psa lepší obojok alebo postroj?
Na trhu nájdete množstvo rôznych typov postrojov a obojkov. Ako však spoznať, ktorý z nich je ten pravý práve pre vášho miláčika? Poďme sa na to spoločne pozrieť.
Prečítať článok
29.04.2025
Ako vyzerá včelársky rok?
Práca včelára sa odvíja od prírody – od počasia, teplôt a predovšetkým od dostupnosti prirodzených zdrojov včelej potravy. Preto je zásadné sledovať ročný cyklus, ktorý zahŕňa kvitnutie tzv. vodiacich rastlín. Každé obdobie má svoje špecifické požiadavky na starostlivosť o včelstvo. Včelársky rok možno rozdeliť do siedmich základných období, pričom každé z nich vyžaduje konkrétne postupy a opatrenia. Poďme sa na ne spoločne pozrieť.
Prečítať článok