
Čo robia včely v zime?
Ak ste doteraz žili v presvedčení, že včely v zime spia, tak ste sa mýlili! Títo malí a užitoční pracovníci sa vlastne celý rok pripravujú na zimu, počas ktorej prežívajú v chumáči. Samostatné včely hynú už pri -5 °C, avšak včelstvá, ktoré žijú v úľoch, dokážu prežiť až -35 °C. Ako to teda v úľoch vyzerá počas zimného odpočinku?
Ako prebiehajú prípravy?
Aby bolo všetko na zimu riadne nachystané, včely po celý rok ukladajú zásoby peľu a medu do plastov. Pre nás ako včelárov začínajú prípravy v priebehu augusta, kedy sa rodia dlhoveké zimné generácie včiel, ktoré majú tukové teliesko, vďaka ktorému úspešne prežijú dlhú zimu. Je teda nutné včelstvu dodať zásoby. Najideálnejší je med obsahujúci všetky potrebné látky. Preto je nutné cca 15 kg medu nechať v úli. Zvyšok je možné zásobiť vo forme cukrového roztoku (pomer vody a cukru na zimné kŕmenie 2:3).
Hibernácia sa nekoná
Základom všetkých včiel je uchrániť kráľovnú pred zimou. Vďaka krídielkom sú schopné zahriať ako seba, tak práve kráľovnú. Vytvorí chumáč, guľu vo vnútri úľa, okolo kráľovnej, na ktorého vonkajších stranách sa striedajú, aby sa mohli zahriať vo vnútri. Chumáč postupne presúvajú po plastoch tam, kde majú zásoby. V tomto zoskupení okolo včelej matky sú schopné udržať teplo okolo 20 až 30 °C v stredu, po okrajoch minimálne 10 °C. Pokiaľ počas zimy teplota vyšplhá nad 10 °C, odoberajú sa včely na prieskum okolia s cieľom vyprášenia a vyprázdnenia výkalových vačkov, vďaka ktorým neznečisťujú plasty a znižujú riziko prenosu chorôb. Ak trvajú mrazy dlho, včely sú ohrozené nákazou z výkalov.
A čo robia včelári?
Ani včelári nemajú v tomto období pohov. Dôležité je vytvoriť včelám pokojné prostredie, preto je dobré ich čo najmenej rušiť. Aj tak sa ale nevyhnú návšteve úľa, pri ktorej treba zozbierať mal, odpad na dne úľa, z ktorého včelár zistí, či majú včely dostatok zásob. Následne sa mal posiela na laboratórne testy, aby sa zistilo, či včelstvo netrpí infekčným ochorením, varroázou. Už v marci začínajú prebiehať prvé jarné prehliadky, počas ktorých sa hľadia na dostatok zásob, prípadne sa včely dokrmujú.
Včely si vytvorili mechanizmus, vďaka ktorému sú schopné prežiť aj dlhú a krutú zimu. Vzhľadom na to, že im ale med odoberáme, musíme ho nahradiť inak, aby mali dostatočné zásoby. Doprajte im teda dostatok potravy, aby sa včelstvu darilo a na jar Vás obdarilo výborným medom.
Pokiaľ plánujete začať s včelárením, mrknite na našu ponuku potrieb pre včelárov, pevne veríme, že tu nájdete všetko potrebné.
Ďalšie články

29.04.2025
Je pre psa lepší obojok alebo postroj?
Na trhu nájdete množstvo rôznych typov postrojov a obojkov. Ako však spoznať, ktorý z nich je ten pravý práve pre vášho miláčika? Poďme sa na to spoločne pozrieť.
Prečítať článok
29.04.2025
Ako vyzerá včelársky rok?
Práca včelára sa odvíja od prírody – od počasia, teplôt a predovšetkým od dostupnosti prirodzených zdrojov včelej potravy. Preto je zásadné sledovať ročný cyklus, ktorý zahŕňa kvitnutie tzv. vodiacich rastlín. Každé obdobie má svoje špecifické požiadavky na starostlivosť o včelstvo. Včelársky rok možno rozdeliť do siedmich základných období, pričom každé z nich vyžaduje konkrétne postupy a opatrenia. Poďme sa na ne spoločne pozrieť.
Prečítať článok
27.04.2025
Chov činčíl
Chov činčíl si získava stále väčšiu obľubu vďaka ich roztomilej podobe, priateľskej povahe a mimoriadne hebkej srsti. Tieto malé hlodavce, pôvodom z juhoamerických And, boli v prírode takmer vyhubené kvôli lovu na kožešinu. Dnes sa činčily chovajú prevażne ako domáci miláčikovia. Sú to nočné zvieratá, ktoré väčšinu dňa prespia a aktívne sú až po zotmení. Sú veľmi spoločenské, preto sa odporúa chovať ich aspoň v páre. Priemerná dĺžka života činčíl je 10–15 rokov, pričom výnimočne sa môžu dožiť až 20 rokov.
Prečítať článok