

Autor: Pavel Frček
23.08.2024
Čo je to kokcidióza králikov?
Kokcidióza je závažné ochorenie postihujúce predovšetkým králikov, ale tiež napríklad hydinu či jahniatka a teliatka. Je spôsobené parazitickými prvokmi rodu Eimeria. Toto ochorenie je veľmi rozšírené, vysoko nákazlivé a môže spôsobiť nemalé straty. Ako sa kokcidióza u králika prejavuje a ako sa na ňu pripraviť?
Pôvodca a prenos
Pôvodcom tohto ochorenia sú parazity kokcídie rodu Eimeria. Podľa druhu kokcídie, ktorá králika nakazí, delíme toto ochorenie na črevné a pečeňové. Črevná forma postihuje sliznicu tenkého a hrubého čreva, zatiaľ čo pečeňová forma sa usadzuje v pečeni.
A ako sa kokcidióza králikov prenáša? Králiky sa nakazia konzumáciou potravy alebo vody kontaminovanej oocystami týchto prvokov. Tie sa do prostredia dostávajú prostredníctvom výkalov infikovaných zvierat a dokážu prežiť aj niekoľko mesiacov. Zdrojom infekcie je teda chorý jedinec, prenášač, ktorý nevykazuje žiadne známky ochorenia, ale môžu nimi byť tiež vtáky, potkany a ďalšie.
Najčastejšie sú napadnuté mláďatá vo veku 1-3 mesiace, ale tiež zvieratá s oslabenou imunitou a v období odstavu.
Choroby králikov - príznaky
Príznaky sa líšia v závislosti na forme ochorenia. Pokiaľ sa jedná o formu chronickú, je veľmi pravdepodobné, že si nevšimnete, že králika niečo trápi. V prípade akútnej formy pozorujeme predovšetkým nechutenstvo, úbytok hmotnosti, zapáchajúcu hnačku, ktorá môže obsahovať stopy krvi, naježené chlpy, nafúknuté brucho a celkovú slabosť. Pri pečeňovej forme dochádza k zväčšeniu pečene a žltačke.
Diagnostika prebieha formou laboratórnych testov, pri ktorých je mikroskopicky vyšetrený trus.
Kokcidióza králikov - liečba a prevencia
Liečba kokcidiózy je veľmi náročná, často tiež neúspešná. Kľúčové je podchytiť ochorenie včas a čo najskôr začať s liečbou. Tá spočíva v podávaní antikokcidík. Aby bola liečba účinná a ušitá na mieru Vášmu králikovi, vždy všetko konzultujte s veterinárom. Na Vás je zaistiť čisté a dezinfikované prostredie, aby sa zamedzilo ďalšiemu prenosu. Pozornosť venujte tiež strave králika. Tá by mala byť zložená predovšetkým zo sena a zeleniny.
Aby sa chorobe v chove predchádzalo, je dôležité venovať sa prevencii. Pravidelne králikov kontrolujte a ich trus posielajte na rozbory. Tak ochorenie zachytíte už v zárodku. Dôležité je zamerať sa na hygienu. Klietka a všetky doplnky v nej by mali byť vždy čisté, rovnako ako podstieľka. Zamerajte sa tiež na výživu, ktorá by mala byť vyvážená. Preventívne je možné zakúpiť krmnú zmes s obsahom kokcidiostatík, ktoré napomáhajú v predchádzaní ochorenia.
Kokcidióza je závažné ochorenie, ktoré sa bohužiaľ v chovoch objavuje veľmi často. Pokiaľ však budete venovať pozornosť prevencii, minimalizujete riziko prepuknutia ochorenia, prípadne ho zachytíte včas a zvýšite pravdepodobnosť vyliečenia.
Ďalšie články

30.04.2025
7 tipov na jarnú údržbu pasienkov
Správna jarná starostlivosť o pasienky je kľúčová pre zabezpečenie kvalitnej a výživnej pastvy počas celej sezóny. V tomto článku sa pozrieme na hlavné kroky, ktoré by mal každý chovateľ pred začiatkom pastevného obdobia urobiť.
Prečítať článok
29.04.2025
Je pre psa lepší obojok alebo postroj?
Na trhu nájdete množstvo rôznych typov postrojov a obojkov. Ako však spoznať, ktorý z nich je ten pravý práve pre vášho miláčika? Poďme sa na to spoločne pozrieť.
Prečítať článok
29.04.2025
Ako vyzerá včelársky rok?
Práca včelára sa odvíja od prírody – od počasia, teplôt a predovšetkým od dostupnosti prirodzených zdrojov včelej potravy. Preto je zásadné sledovať ročný cyklus, ktorý zahŕňa kvitnutie tzv. vodiacich rastlín. Každé obdobie má svoje špecifické požiadavky na starostlivosť o včelstvo. Včelársky rok možno rozdeliť do siedmich základných období, pričom každé z nich vyžaduje konkrétne postupy a opatrenia. Poďme sa na ne spoločne pozrieť.
Prečítať článok