Čo je to kokcidióza králikov?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

23.08.2024

Čo je to kokcidióza králikov?

Kokcidióza je závažné ochorenie postihujúce predovšetkým králikov, ale tiež napríklad hydinu či jahniatka a teliatka. Je spôsobené parazitickými prvokmi rodu Eimeria. Toto ochorenie je veľmi rozšírené, vysoko nákazlivé a môže spôsobiť nemalé straty. Ako sa kokcidióza u králika prejavuje a ako sa na ňu pripraviť?

Pôvodca a prenos

Pôvodcom tohto ochorenia sú parazity kokcídie rodu Eimeria. Podľa druhu kokcídie, ktorá králika nakazí, delíme toto ochorenie na črevné a pečeňové. Črevná forma postihuje sliznicu tenkého a hrubého čreva, zatiaľ čo pečeňová forma sa usadzuje v pečeni.

A ako sa kokcidióza králikov prenáša? Králiky sa nakazia konzumáciou potravy alebo vody kontaminovanej oocystami týchto prvokov. Tie sa do prostredia dostávajú prostredníctvom výkalov infikovaných zvierat a dokážu prežiť aj niekoľko mesiacov. Zdrojom infekcie je teda chorý jedinec, prenášač, ktorý nevykazuje žiadne známky ochorenia, ale môžu nimi byť tiež vtáky, potkany a ďalšie.

Najčastejšie sú napadnuté mláďatá vo veku 1-3 mesiace, ale tiež zvieratá s oslabenou imunitou a v období odstavu.

Choroby králikov - príznaky

Príznaky sa líšia v závislosti na forme ochorenia. Pokiaľ sa jedná o formu chronickú, je veľmi pravdepodobné, že si nevšimnete, že králika niečo trápi. V prípade akútnej formy pozorujeme predovšetkým nechutenstvo, úbytok hmotnosti, zapáchajúcu hnačku, ktorá môže obsahovať stopy krvi, naježené chlpy, nafúknuté brucho a celkovú slabosť. Pri pečeňovej forme dochádza k zväčšeniu pečene a žltačke.

Diagnostika prebieha formou laboratórnych testov, pri ktorých je mikroskopicky vyšetrený trus.

Kokcidióza králikov - liečba a prevencia

Liečba kokcidiózy je veľmi náročná, často tiež neúspešná. Kľúčové je podchytiť ochorenie včas a čo najskôr začať s liečbou. Tá spočíva v podávaní antikokcidík. Aby bola liečba účinná a ušitá na mieru Vášmu králikovi, vždy všetko konzultujte s veterinárom. Na Vás je zaistiť čisté a dezinfikované prostredie, aby sa zamedzilo ďalšiemu prenosu. Pozornosť venujte tiež strave králika. Tá by mala byť zložená predovšetkým zo sena a zeleniny.

Aby sa chorobe v chove predchádzalo, je dôležité venovať sa prevencii. Pravidelne králikov kontrolujte a ich trus posielajte na rozbory. Tak ochorenie zachytíte už v zárodku. Dôležité je zamerať sa na hygienu. Klietka a všetky doplnky v nej by mali byť vždy čisté, rovnako ako podstieľka. Zamerajte sa tiež na výživu, ktorá by mala byť vyvážená. Preventívne je možné zakúpiť krmnú zmes s obsahom kokcidiostatík, ktoré napomáhajú v predchádzaní ochorenia.

Kokcidióza je závažné ochorenie, ktoré sa bohužiaľ v chovoch objavuje veľmi často. Pokiaľ však budete venovať pozornosť prevencii, minimalizujete riziko prepuknutia ochorenia, prípadne ho zachytíte včas a zvýšite pravdepodobnosť vyliečenia.

Ďalšie články

Záhradný kalendár - kedy čo zasadiť?

18.03.2025

Záhradný kalendár - kedy čo zasadiť?

Lámali ste si niekedy hlavu nad tým, kedy a čo zasadiť, aby to nebolo príliš skoro alebo neskoro? Určite nie ste sami, a práve preto sme pripravili prehľad, ktorý Vám s tým pomôže. Pozrieme sa na jednotlivé mesiace v roku a vyzdvihneme pár kľúčových tipov, čo v každom z nich urobiť, aby bol Váš záhradnícky rok čo najúspešnejší. 

Prečítať článok
Mačky a mlieko

12.03.2025

Mačky a mlieko

Keď sa povie mačka, určite si ju mnohí z Vás predstavia s miskou mlieka. Tieto dve veci sú odnepamäti spájané dokopy, má to však svoje úskalia. Ako to teda v skutočnosti je?

Prečítať článok
Senáž vs. Siláž

10.03.2025

Senáž vs. Siláž

Fermentované krmivá pre hospodárske zvieratá hrajú kľúčovú úlohu v ich výžive a zdraví. Sú plné prospešných látok a ich kvalita sa pozorne sleduje – od konzistencie a vône až po DM či pH. Stretnúť sa môžeme s dvomi pojmami, ktoré sú si na prvý pohľad podobné, avšak rozdiel medzi nimi v skutočnosti je. Poďme sa na to pozrieť.

Prečítať článok