-800x800.png)

Autor: Pavel Frček
20.03.2025
Čo je to cékotrofia?
Počuli ste už niekedy o tom, že králik požiera svoj trus? Ak nie a táto informácia vás vydesila, nemusíte sa báť. Ide o úplne bežnú aktivitu, ktorá je veľmi dôležitou súčasťou procesu trávenia u králika. Prečo je to tak, sa pokúsime vysvetliť v tomto článku.
Špecifické trávenie králikov
Dôležitou súčasťou trávenia králika je tvorba dvojakého trusu – tvrdého a mäkkého. Tvrdé, okrúhle výkaly obsahujú nestráviteľné zvyšky potravy a sú produkované cez deň. V nočných hodinách dochádza k vylučovaniu mäkkých výkalov obalených hlienom. Nazývame ich cékotrofy a králik ich požiera priamo od análneho otvoru. Cékotrofy sú produktom nedokonalého trávenia v slepom čreve. Obsahujú veľké množstvo živín, prevažne bielkoviny a vitamíny B a K, ktoré by inak boli vylúčené z tela bez možnosti vstrebania do organizmu. Cékotrofia je teda proces, ktorý pomáha maximálne využiť všetky prijaté živiny.
Na rozdiel od tvrdých výkalov, s ktorými sa chovateľ bežne stretáva pri čistení, cékotrofy by za normálnych okolností nemali zostávať v klietke. Ak by sa stalo, že dospelý králik cékotrofy nepožiera, niečo nie je v poriadku a môže to znamenať zdravotný problém, ktorý je potrebné riešiť. Príčinou môže byť napríklad infekčné ochorenie alebo aj obezita, ktorá spôsobuje, že sa králik nedokáže ohnúť k análnej oblasti.
Záver
Ďalšie články

16.05.2025
Prečo krava stále prežúva a pes hltá? Trávenie zvierat pod lupou
Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo dobytok trávi hodiny prežúvaním a pes naopak potravu takmer ani nežuje? Je to kvôli rozdielnemu typu trávenia. Zatiaľ čo niektoré živočíchy majú jednoduchý žalúdok, iné si evolúcia vybavila viacerými oddielmi, mikrobiálnym trávením alebo dokonca pomocou kamienkov. Aké sú hlavné rozdiely medzi jednotlivými skupinami zvierat?
Prečítať článok
15.05.2025
Aký druh vlny si vybrať? Porovnanie alpaky, kašmíru, merino vlny a ďalších
O tom, že existujú rôzne plemená oviec, už asi počul každý. Ale vedeli ste, že aj vlna môže mať viacero druhov? Nezískavame ju len z oviec, ale aj z lám či dokonca z králikov.
Prečítať článok
14.05.2025
Druhy dojenia a typy dojární
Dojenie je každodennou súčasťou chovu dojníc – spôsoby jeho vykonávania sa však môžu výrazne líšiť. Od tradičného ručného dojenia až po moderné robotické systémy, každá farma si vyberá riešenie, ktoré vyhovuje jej potrebám a možnostiam. Líšia sa aj samotné dojárne – priestory, kde sa dojenie vykonáva. V tomto článku si prejdeme základné typy dojenia a typy dnes používaných dojární.
Prečítať článok