-800x800.png)

Autor: Pavel Frček
20.03.2025
Čo je to cékotrofia?
Počuli ste už niekedy o tom, že králik požiera svoj trus? Ak nie a táto informácia vás vydesila, nemusíte sa báť. Ide o úplne bežnú aktivitu, ktorá je veľmi dôležitou súčasťou procesu trávenia u králika. Prečo je to tak, sa pokúsime vysvetliť v tomto článku.
Špecifické trávenie králikov
Dôležitou súčasťou trávenia králika je tvorba dvojakého trusu – tvrdého a mäkkého. Tvrdé, okrúhle výkaly obsahujú nestráviteľné zvyšky potravy a sú produkované cez deň. V nočných hodinách dochádza k vylučovaniu mäkkých výkalov obalených hlienom. Nazývame ich cékotrofy a králik ich požiera priamo od análneho otvoru. Cékotrofy sú produktom nedokonalého trávenia v slepom čreve. Obsahujú veľké množstvo živín, prevažne bielkoviny a vitamíny B a K, ktoré by inak boli vylúčené z tela bez možnosti vstrebania do organizmu. Cékotrofia je teda proces, ktorý pomáha maximálne využiť všetky prijaté živiny.
Na rozdiel od tvrdých výkalov, s ktorými sa chovateľ bežne stretáva pri čistení, cékotrofy by za normálnych okolností nemali zostávať v klietke. Ak by sa stalo, že dospelý králik cékotrofy nepožiera, niečo nie je v poriadku a môže to znamenať zdravotný problém, ktorý je potrebné riešiť. Príčinou môže byť napríklad infekčné ochorenie alebo aj obezita, ktorá spôsobuje, že sa králik nedokáže ohnúť k análnej oblasti.
Záver
Ďalšie články

02.07.2025
Užitočné živočíchy v záhrade
Záhradkárčenie je veľmi obľúbené – takmer každý pozná niekoho, kto pestuje vlastnú zeleninu, kvety alebo bylinky. Pestovanie vlastnej úrody prináša radosť, relaxáciu aj pocit sebestačnosti. V záhradách sa však nevyskytujú len rastliny – sú tu aj ďalší obyvatelia, ktorí si zaslúžia našu pozornosť.
Prečítať článok
01.07.2025
Ako kŕmiť ošípané?
Ošípané patria medzi nenáročné hospodárske zvieratá, no aj pri nich platí, že kvalita krmiva sa výrazne odráža na raste, zdraví a úžitkovosti. Či už chováte prasiatka, prasnice alebo výkrmové ošípané, správne zostavená kŕmna dávka a dostatok čistej vody sú úplným základom. V tomto článku sa pozrieme na kľúčové zásady výživy ošípaných v domácich podmienkach.
Prečítať článok
24.06.2025
Druhy syrov a odkiaľ pochádzajú
Syr nie je len eidam na chlebe. Na svete existujú stovky druhov syrov – plesňové, tvrdé, čerstvé, parené... Každý región má svoj typický syr, ktorý odráža miestnu tradíciu aj chuť. Pozrime sa, odkiaľ niektoré slávne syry pochádzajú.
Prečítať článok