
Autor: Juraj Korim
22.02.2024
Čistenie a dezinfekcia kurína
Rovnako ako čistíme náš domov, musíme sa postarať aj o ten sliepok. Zabránime tak rozvoju parazitov, ktorí by mohli kurín napadnúť a taktiež pre sliepočky vytvoríme ideálne prostredie. Upratovanie ani dezinfekciu nepodceňujte, výsledky sa určite odrazia na znáške vajec, a hlavne na zdraví sliepok.
Ako často čistiť kurín?
Kompletné vyčistenie a dezinfekcia kurína by mala prebiehať minimálne dvakrát do roka. A práve teraz, počas príprav kurína na novú sezónu, nastal čas vrhnúť sa do práce. Raz týždenne by potom malo prebiehať menšie čistenie kurína, ktoré zahŕňa vyčistenie obydlia od slepačieho trusu, očistenie bidiel a samozrejmosťou by mala byť aj nová podstielka. Nezabudnite ani na tú v znáškovom hniezde. Napájačky čistite vždy pri výmene vody, kŕmidlá stačí pri viditeľnom znečistení, ideálne aspoň raz týždenne.
Dezinfekcia kurína pre sliepky
Ako už bolo napísané, dezinfikovať by sme mali dvakrát do roka, ale aj zakaždým, keď začíname chovať nové sliepočky. Ako taká dezinfekcia prebieha a čím dezinfikovať kurín?
Najprv z kurína odneste všetko, čo je možné a dôkladne ho očistite od pavučín a trusu. Ako dezinfekčný prípravok využite Savo či dezinfekciu na povrchy a plochy určenú na čistenie zvieracích príbytkov. Prípadne môžete kurín vybieliť vápnom. Hydroxid vápenatý zmiešajte s bielou farbou v pomere 2:1, následne štetkou nanášajte na steny a vyčkajte do úplného zaschnutia. Pre vyšší účinok postup opakujte. Na ochranu proti čmelíkom môžete využiť cielený prostriedok Čmelíkostop, ktorý funguje ako prevencia, ale aj ničí čmelíky v už zamorenom prostredí.
Nezabudnite na dezinfekciu predmetov ako sú napájačky, kŕmidlá a hniezda. Po dezinfekcii opláchnite predmet teplou vodou a nechajte ho vyschnúť na slnku alebo dôkladne osušte.
Hotovo!
A to je všetko. Nezabudnite, že počas dezinfekcie by mali byť Vaše sliepočky v bezpečnej vzdialenosti, aby nedošlo k ich zraneniu. Až ich potom vpustíte do nablýskaného kurína, budú šťastím bez seba.
Ďalšie články

29.04.2025
Je pre psa lepší obojok alebo postroj?
Na trhu nájdete množstvo rôznych typov postrojov a obojkov. Ako však spoznať, ktorý z nich je ten pravý práve pre vášho miláčika? Poďme sa na to spoločne pozrieť.
Prečítať článok
29.04.2025
Ako vyzerá včelársky rok?
Práca včelára sa odvíja od prírody – od počasia, teplôt a predovšetkým od dostupnosti prirodzených zdrojov včelej potravy. Preto je zásadné sledovať ročný cyklus, ktorý zahŕňa kvitnutie tzv. vodiacich rastlín. Každé obdobie má svoje špecifické požiadavky na starostlivosť o včelstvo. Včelársky rok možno rozdeliť do siedmich základných období, pričom každé z nich vyžaduje konkrétne postupy a opatrenia. Poďme sa na ne spoločne pozrieť.
Prečítať článok
27.04.2025
Chov činčíl
Chov činčíl si získava stále väčšiu obľubu vďaka ich roztomilej podobe, priateľskej povahe a mimoriadne hebkej srsti. Tieto malé hlodavce, pôvodom z juhoamerických And, boli v prírode takmer vyhubené kvôli lovu na kožešinu. Dnes sa činčily chovajú prevażne ako domáci miláčikovia. Sú to nočné zvieratá, ktoré väčšinu dňa prespia a aktívne sú až po zotmení. Sú veľmi spoločenské, preto sa odporúa chovať ich aspoň v páre. Priemerná dĺžka života činčíl je 10–15 rokov, pričom výnimočne sa môžu dožiť až 20 rokov.
Prečítať článok