Chov sliepok na malom priestore – na čo si dať pozor

Autor: Luboš Burda

13.11.2023

Chov sliepok na malom priestore – na čo si dať pozor

Starostlivosť o kur domácu nutne neznamená, že musíte vlastniť dom s veľkou záhradou, na ktorej by bol vyčlenený rozsiahly priestor pre sliepky. Za určitých predpokladov ste schopní stať sa vášnivými chovateľmi aj v mestskej zástavbe či v menších príbytkoch na dedine. Nevhodné podmienky a nerešpektovanie okolia však môžu zapríčiniť problémy nielen samotnej hydine, ale aj vám.

Domov, nie väzenie

Akýkoľvek zvierací spoločník si nárokuje svoje teritórium a pocit domova. Chov sliepok na malom priestore si vyžaduje, aby ste si sliepočky zaobstarali iba menší počet. Každá by totiž mala mať v kurníku určitú plochu len pre seba (uvádza sa 40 x 40 cm, ale taktiež závisí od veľkosti hydiny). Pokiaľ to je len trochu možné, poskytnite im aj vonkajší výbeh. Platí tu ale pravidlo, že čím väčší priestor pre sliepky bude, tým lepšie.

Správne umiestnenie kurníka

Svetlo, ale… Dostatok slnečného svitu sliepkam prospieva, tak ako človeku ovplyvňuje ich psychické naladenie. Pokiaľ ale máte radi opaľovanie, buďte si istí tým, že u hydiny to tak nie je. Ďaleko prospešnejšie bude umiestnenie kurníka do tieňa. Teplo by mohlo spôsobiť tepelný stres, ktorý by v najhoršom prípade mohol skončiť aj uhynutím. Naopak na pobyt v chládku sú oveľa lepšie adaptované – pokiaľ nemáte k dispozícii iné miesto vhodné na chov, využite rôzne predmety na zatienenie slepačieho obydlia. Daždivé počasie si zase žiada, aby bola ich domovina čo najlepšie schovaná a zabránila tak premoknutiu vašich zvieracích priateľov. Skvelou voľbou sú kurníky so zastrešeným výbehom, ako napríklad kurník Berlín alebo kurník Valencia.


Sprístupnenie kurníka bude výhodou najmä aj pri pravidelnom doplňovaní krmiva a vody. Aj v tejto súvislosti je potrebné adekvátne usadiť zázemie tak, aby bolo kam umiestniť napájačky a kŕmidlá.

Každý druh má svoju povahu

Na začiatku je dôležité si rozmyslieť, aké plemeno sliepok si zaobstarať. Líšia sa nielen znášanlivosťou, veľkosťou znesených vajec, ale aj svojimi špecifickými požiadavkami – tie ich pre chov sliepok na malom priestore môžu predurčovať, alebo nie. Čím väčší typ hydiny, tým rozľahlejší priestor pre sliepky. Aj preto teda zvážte, či bude lepšie si zaobstarať menej veľkých sliepok alebo naopak. Napríklad plymutky sú pokojnej povahy a veľmi otužilé, hybridky oproti tomu môžu zniesť až okolo 300 vajec ročne.

Buďte ohľaduplní

Berte do úvahy svoje okolie, či už žijete v meste alebo na dedine. Každopádne vo väčšine oblastí nemusíte ohľadom sliepok vôbec nič nahlasovať, túto skutočnosť si však overte - výhodou tu sú drevené kurníky, na ktoré nepotrebujete stavebné povolenie. Dajte si ale pozor na susedov a povedzte im o vašom úmysle vopred. Zabráňte, aby sliepočky utiekli na cudzí pozemok – podľa vyhlášky nesmú chované zvieratá ohrozovať a obťažovať spoluobčanov. Viac o faktore okolitých obyvateľov a s čím počítať pri chove v urbanistickom prostredí sme napísali v článku „Ktoré hospodárske zvieratá je možné chovať aj v meste?“.

Tak poďme do toho!

Chov sliepok na malom priestore môže stále znamenať pokojný a dôstojný život pre hydinu. Pri dodržiavaní všetkých zásad budete mať možnosť pozorovať ich spokojnosť a zdravý vzhľad, navyše budú pravidelne znášať kvalitné vajcia a spríjemňovať náplň vášho dňa.

Ďalšie články

Je pre psa lepší obojok alebo postroj?

29.04.2025

Je pre psa lepší obojok alebo postroj?

Na trhu nájdete množstvo rôznych typov postrojov a obojkov. Ako však spoznať, ktorý z nich je ten pravý práve pre vášho miláčika? Poďme sa na to spoločne pozrieť.

Prečítať článok
Ako vyzerá včelársky rok?

29.04.2025

Ako vyzerá včelársky rok?

Práca včelára sa odvíja od prírody – od počasia, teplôt a predovšetkým od dostupnosti prirodzených zdrojov včelej potravy. Preto je zásadné sledovať ročný cyklus, ktorý zahŕňa kvitnutie tzv. vodiacich rastlín. Každé obdobie má svoje špecifické požiadavky na starostlivosť o včelstvo. Včelársky rok možno rozdeliť do siedmich základných období, pričom každé z nich vyžaduje konkrétne postupy a opatrenia. Poďme sa na ne spoločne pozrieť.

Prečítať článok
Chov činčíl

27.04.2025

Chov činčíl

Chov činčíl si získava stále väčšiu obľubu vďaka ich roztomilej podobe, priateľskej povahe a mimoriadne hebkej srsti. Tieto malé hlodavce, pôvodom z juhoamerických And, boli v prírode takmer vyhubené kvôli lovu na kožešinu. Dnes sa činčily chovajú prevażne ako domáci miláčikovia. Sú to nočné zvieratá, ktoré väčšinu dňa prespia a aktívne sú až po zotmení. Sú veľmi spoločenské, preto sa odporúa chovať ich aspoň v páre. Priemerná dĺžka života činčíl je 10–15 rokov, pričom výnimočne sa môžu dožiť až 20 rokov.

Prečítať článok