Ako zistiť, či je králik chorý?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

10.12.2024

Ako zistiť, či je králik chorý?

Králiky patria nepochybne k obľúbeným domácim zvieratám. Najmä zakrslé plemená sa stali maznáčikmi, ktorí nielenže robia radosť našim deťom, ale zároveň sú veľmi nenároční na chov a starostlivosť. Ako však zistiť, či s nimi nie je niečo v poriadku?

Zdravý králik

Králik je spoločenské zvieratko, ktoré primerane reaguje na svojho chovateľa alebo majiteľa (najmä keď mu prinesie nejakú tú maškrtu). Sleduje dianie okolo svojho výbehu alebo králikárne bez toho, aby reagoval príliš unáhlene, vystrašene alebo, naopak, úplne apaticky. O dobrom zdravotnom stave svedčí aj chuť pravidelne prijímať potravu, kvalitná srsť, voľne pohyblivé ušnice a čisté okolie očí a nozdier. Telesná teplota králika sa pohybuje medzi 38,5 a 39,5 °C. Samice králikov bývajú výbornými plodnými matkami a ak sú v poriadku, tak sa o svoje mláďatá veľmi starostlivo starajú.

Aké sú najčastejšie choroby králikov?

  • Králičí mor 

Mor je veľmi závažné vírusové ochorenie divokých a domácich králikov (králiky sú imúnne).Často prebieha veľmi rýchlo a spôsobuje úhyn celých chovov. Najčastejšími príznakmi sú krvácanie z nozdier, dýchacie ťažkosti, apatia alebo nekoordinované pohyby tela. Jediným účinným opatrením je očkovanie, ktoré sa prvýkrát vykonáva vo veku 6 až 10 týždňov, po ktorom nasleduje preočkovanie každých 6 až 12 mesiacov (v závislosti od epidemiologickej situácie). 


  • Myxomatóza u králikov 

Myxomatóza je vírusové ochorenie, ktoré sa prenáša z chorého zvieraťa, ale aj prostredníctvom krmiva, steliva, napájačiek alebo infikovaného hmyzu (komárov). Mláďatá sú náchylnejšie na ochorenie a tiež častejšie hynú. Hlavným príznakom je opuch v oblasti hlavy a vredy, ktoré sa tiež objavujú najmä na hlave. Najdôležitejšou prevenciou je očkovanie, ktoré má podobnú schému ako u králičieho moru; existujú aj kombinované vakcíny. 


  • Kokcidióza

Ďalšie veľmi časté parazitárne ochorenie - kokcidióza králikov - napáda črevá alebo pečeň.

K prenosu zvyčajne dochádza z matky na mláďatá. Problémom je, že dospelý králik môže byť bez príznakov, zatiaľ čo infikované mláďatá často hynú na hnačku alebo vyčerpanie organizmu. Hnačka u králikov môže byť okrem iného spôsobená stresom alebo zlým krmivom. Najmä u brezivých a dojčiacich samíc je preto dobré podávať preventívne prostriedky proti tomuto ochoreniu - Emanox PMX + vhodné krmivo (Králik GOLD FORTE s liečivom).


  • Králičí ušný svrab

Svrab je vysoko nákazlivé parazitárne ochorenie spôsobené roztočmi. Ak sa objaví, je nevyhnutné dôkladne vyčistiť a vydezinfikovať všetky miesta, kde sa nakazené zvieratá pohybovali - parazit prežíva až tri týždne! Choré zvieratá izolujeme, postihnuté miesta môžeme potierať parafínovým olejom a podávať antiparazitiká. Králičí ušný svrab - našťastie je jeho liečba bezpečná a neprenosná na človeka.


  • Tráviace problémy

Tieto problémy môžu byť spôsobené infekciou alebo nesprávne zostavenou kŕmnou dávkou. Z infekcií sú najčastejšie rotavírusy alebo koronavírusy a najnáchylnejšie sú jedince trpiace kokcidiózou (viď vyššie). Kvalitná kŕmna dávka doplnená vhodnými vitamínovými a minerálnymi prostriedkami je veľmi dôležitá.  


  • Nedostatok vitamínov alebo minerálov 

Nedostatok týchto látok vedie k zvýšenej náchylnosti na všetky vyššie uvedené choroby, zníženej plodnosti, problematickému správaniu samíc (požieranie mláďat alebo zanedbávanie ich starostlivosti) a u jedincov vo výkrme k spomaleniu rastu a prírastku hmotnosti. 


  • Stále rastúce zuby

Ďalšia vec, ktorú treba mať na pamäti, je, že králikom narastajú zuby počas celého života, a to rýchlosťou približne 1 cm za mesiac. Preto je dôležité, aby si králiky mohli pravidelne obrusovať zuby potravou. Najvhodnejšie je objemové krmivo s dostatkom vlákniny, najmä seno, napr. seno so žihľavou. Ak sú králiky kŕmené granulovaným krmivom, je to samozrejme v poriadku, ale seno by sa malo ponúkať ako doplnok kŕmnej dávky alebo by sa malo králikom umožniť okusovať konáre stromov. Granule ako také sú mäkké. Neodporúča sa pridávať sušené pečivo - nestačí na obrúsenie zubov a naopak, môže narušiť prirodzenú črevnú mikroflóru, a tým aj tráviace procesy. V lete sú naopak vhodné zelené potraviny a tvrdá zelenina. Prerastené zuby môžu výrazne znížiť príjem potravy, a tým aj úžitkovosť, a pri neriešení problémov môžu viesť až k úhynu.

Zhrnutie

Najdôležitejšie preventívne opatrenia na zabezpečenie dobrého zdravotného stavu králikov: 

Ďalšie články

Separačná úzkosť u psov

17.12.2024

Separačná úzkosť u psov

Separačná úzkosť je jedna z najčastejších porúch správania psov. Ide o problém, ktorý negatívne ovplyvňuje život psa a jeho majiteľa. O čo presne sa jedná a ako sa dá tomuto problému so správaním psa predchádzať?

Prečítať článok
Prečo mačka značkuje?

13.12.2024

Prečo mačka značkuje?

Chovatelia mačiek sa často stretávajú s problémom tzv. “značkovanie”. Poďme sa spoločne pozrieť na to, o čo ide a ako môžeme tento problém riešiť. 

Prečítať článok
Ako zistiť, či je králik chorý?

10.12.2024

Ako zistiť, či je králik chorý?

Králiky patria nepochybne k obľúbeným domácim zvieratám. Najmä zakrslé plemená sa stali maznáčikmi, ktorí nielenže robia radosť našim deťom, ale zároveň sú veľmi nenároční na chov a starostlivosť. Ako však zistiť, či s nimi nie je niečo v poriadku?

Prečítať článok

Odoberajte náš newsletter

... a buďte informovaný o super akcích