Autor: Pavel Frček
28.03.2023
Ako vybrať klietku pre papagája a kam ju umiestniť
Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte papagája? Ešte predtým ako si ho priveziete domov, mu musíte zariadiť vhodné bývanie - klietku, v ktorej sa papagáj bude cítiť dobre. Bez klietky by ste ho naháňali minimálne po celej miestnosti a ľahko by vám mohol uletieť úplne. Pozrite sa na to, ako by taká klietka pre papagája mala vyzerať a kam ju umiestniť.
Veľkosť – čím väčšia klietka, tým lepšie
Klietka pre papagája by samozrejme mala byť dostatočne priestranná, aby mal papagáj v stiesnenom obydlí aspoň nejaký priestor na pohyb. Vhodná veľkosť klietky sa odvíja od veľkosti a druhu operenca. Nech už sa však rozhodnete pre akýkoľvek druh papagája, tak platí, že čím väčšia klietka bude, tým lepšie. Pri výbere klietky musíte vziať do úvahy to, kam ju plánujete umiestniť. Keby sa vám na dané miesto nezmestila, tak to samozrejme znamená problém. V prípade, že doma máte miestnosť s množstvom nevyužitého priestoru, môžete pochopiteľne zvážiť obstaranie či vlastnoručnú stavbu voliéry namiesto klietky.
Tvar – stavte na hranatú klietku
Úlohu hrá aj tvar klietky. Neodporúča sa kupovať kruhové klietky s malým priemerom, pretože papagájom znemožňujú aj krátky let. Zrejme práve z tohto dôvodu majú podľa vedcov kruhové klietky negatívny vplyv na psychiku vtákov chovaných v zajatí. Lepšie tak je zaobstarať čo najširšiu a najvyššiu hranatú klietku.
Mriežky – pozor na rozteč drôtov mreží
Ďalším kritériom výberu je rozstup drôtov mreží. Predovšetkým u menších papagájov si dávajte pozor, aby rozteč nebola príliš veľká, inak by z klietky mohli ľahko uniknúť, prípadne sa v mreži zaseknúť. Pre menšie papagáje je dobré vybrať klietku s medzerou medzi jednotlivými drôtmi mreží o veľkosti zhruba 1 centimeter. Väčšinou rozteč drôtov zodpovedá veľkosti klietky a tým pádom aj druhom papagájov, pre ktoré ju ich majitelia obvykle kupujú, ale predsa len sa oplatí na kontrolu tohto parametra nezabudnúť.
Spracovanie - pevná klietka sa oplatí
Tak ako pri mnohých iných produktoch je dôležitá kvalita spracovania. Klietka by mala byť dostatočne pevná a nesmie v nej byť nič, čo by ohrozovalo zdravie vtákov vo vnútri, napríklad nejaké ostré hrany alebo vystrčené drôty. Vhodným materiálom na výrobu klietky je nerezová oceľ, ktorá je veľmi odolná, netoxická a ľahko sa čistí. Dlho vám teda vydrží a stále bude vo výbornej kondícii. Chybu neurobíte ani s práškovo lakovanou kovovou klietkou a problém nepredstavuje ani spodná vanička z plastu, ktorou je vybavený rad najmä menších klietok – pri týchto prevedeniach však musíte počítať s tým, že sa na nich rýchlejšie objavia stopy používania a môžu časom pôsobiť trochu zašle.
Vybavenie klietky pre pohodlie a zábavu
Keď budete mať klietku doma, nezabudnite ju patrične vybaviť. Nemalo by v nej chýbať bidielko, miska na zrno a napájačka. Radosť papagájovi urobíte aj doplnky, ktoré ho zabavia. Vhodnou voľbou sú rôzne rebríky, hojdačky a preliezky, po ktorých môže liezť alebo sa na nich hojdať. Radosť vo výsledku prinesú aj vám, pretože pohľad na šantiaceho papagája stojí za to.
Kam umiestniť klietku pre papagája
Čo sa týka vhodného umiestnenia klietky, ideálne je miesto čo najďalej od okien a mimo prievanu. Klietka patrí do miestnosti, v ktorej sa pomerne často pohybujete, aby ste s papagájom boli v pravidelnom kontakte. Takému popisu síce väčšinou zodpovedá aj kuchyňa, ale tam klietku rozhodne nedávajte, pretože papagáje sú veľmi citlivé na výpary z teflónového riadu a prekážajú im tiež mastné pary. Šklbajú si kvôli nim perie, často do krvi, a prítomnosť papagájov v tomto prostredí môže mať aj fatálne následky.
Ďalšie články
19.11.2024
Ako pripraviť králiky na zimu?
Hoci sú králiky pomerne odolné zvieratá, zima prináša určité výzvy pre králiky aj pre nás, ich chovateľov. Aby zimu prežili v zdraví a pohode, je dôležité pripraviť im vhodné prostredie a vyhnúť sa tomu, čo králikom prekáža. V dnešnom článku sa pozrieme na to, ako sa starať o králika a ako by mala takáto príprava na zimu alebo starostlivosť v chladnom počasí vyzerať.
15.11.2024
Môže pes kosti?
Určite ste už niekedy počuli o tom, že psy by nemali konzumovať kosti. Na druhú stranu, niektorí ľudia veria, že kosti psom nijako neškodia. Pravda je niekde uprostred, preto sa poďme spoločne pozrieť na to, aké kosti môžu psy bezpečne konzumovať.
13.11.2024
Ako chrániť psie labky v zime?
Zimné radovánky milujú nielen deti, ale aj naši štvornohí priatelia. Chladné a mrazivé počasie však zároveň prináša nepríjemnosti, ktoré sa týkajú aj psích labiek. Starostlivosť o ne je preto nevyhnutnou súčasťou týchto mrazivých dní. Sneh, posypová soľ a teploty pod bodom mrazu môžu spôsobiť nemalé ťažkosti, ako je podráždenie, praskanie alebo bolestivosť. Ako teda v zime psie labky čo najlepšie chrániť?
Prečítať článok