Ako vidia rôzne zvieratá?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

19.12.2024

Ako vidia rôzne zvieratá?

Zrak je jedným z najdôležitejších zmyslov, ktorý ľuďom a ostatným tvorom umožňuje orientáciu vo svete. A aj keď je náš zrak veľmi dobre vyvinutý, zvieratá majú odlišné spôsoby videnia, ktoré sú často dokonalejšie než tie naše. Evolúcia totiž prispôsobila zvieracie oči tak, aby im v prirodzenom prostredí poskytovali maximálne výhody. Ako teda vidia rôzne druhy zvierat?

Ako vidia mačky?

Aj keď zrak mačiek nie je tak ostrý ako ten náš, majú výhody, ktoré by sme im mohli závidieť. Mačky, ako noční tvorovia, majú oči dokonalo prispôsobené do tmy. Ich sietnica je totiž zostavená inak - na rozdiel od nás majú omnoho väčšie množstvo tyčiniek (jedna z dvoch svetločivných buniek v očnej sietnici). Tyčinky reagujú na nižšiu intenzitu svetla, avšak oproti čipkom (druhá svetločivná bunka) nerozoznávajú farby. Zároveň majú mačky na sietnici špeciálnu vrstvu nazývanú "tapetum lucidum", ktorá funguje ako zrkadlo - vracia svetlo späť na sietnicu, a tým zlepšuje videnie za šera. Vďaka tejto vrstve si môžeme povšimnúť žiariace oči v tme.


Na druhú stranu mačky nevidia tak dobre cez deň. Sú krátkozraké, a tak vzdialenejší obraz vidia rozmazane. Okrem toho sú čiastočne farboslepé. Ich farebné spektrum zahrňuje predovšetkým odtiene šedej, modrej, žltej a zelenej.

Ako vidí pes?

Podobne sú na tom aj psy. Majú dobré nočné videnie, avšak farebné spektrum je značne obmedzené. Aké farby teda vidí pes? Psy dokážu rozlíšiť rôzne odtiene šedej, ale splývajú im farby modrá s fialovou a zelená s červenou, oranžovou a žltou.

Ako vidia vtáky?

Vtáčí zrak je jedným z najlepších v celej živočíšnej ríši. Nie nadarmo sa hovorí: "vidí ako sokol". Vtáky majú vďaka výborne vyvinutej sietnici, ktorá obsahuje omnoho viac fotoreceptorových buniek než ľudské oko, neuveriteľne ostrý zrak. Vďaka štyrom druhom farebných receptorov sú schopní vidieť širšie spektrum farieb, vrátane ultrafialového svetla, ktoré je pre nás neviditeľné. Schopnosť vidieť UV svetlo im pomáha pri hľadaní potravy, identifikácii partnerov a orientácii. Zároveň sa pýšia širokým zorným uhlom, ktorý u niektorých môže byť až 360 stupňov.

Ako vidí hmyz?

Oči hmyzu sa zásadne líšia od očí iných zvierat. Väčšina druhov hmyzu má zložené oči, ktoré sa skladajú z tisícov drobných jednotiek. Každá jednotka zachycuje určitú časť obrazu a dohromady tvoria výsledný mozaikový obraz. Vďaka vnímania obrazu ako množstva drobných častí majú široké zorné pole a veľmi rýchlu reakciu na pohyby.


Aj niektorý hmyz je schopný vidieť UV svetlo. Včelám táto schopnosť umožňuje lepšiu orientáciu medzi kvetinami, ktoré odrážajú UV svetlo, a tak ľahšie dokážu nájsť nektár.

Ako vidia hady?

Niektoré druhy hadov sú schopné vnímať infračervené žiarenie, vďaka čomu dokážu lokalizovať korisť aj v úplnej tme, vyhýbať sa predátorom a vyhľadávať miesta, kde sa môžu vyhrievať.


Zrak je fascinujúci zmysel, ktorý sa viac či menej líši u každého živočícha. Zatiaľ čo ľudia dokážu rozlíšiť pomerne široké spektrum farieb, mnoho živočíchov má zrak v tomto ohľade obmedzený. Za to je ale každé zvieracie oko iné a fascinujúce. Niektoré živočíchy dokážu napríklad vidieť UV svetlo, infračervené žiarenie alebo dokonca vidia v tme. Akú schopnosť by ste ocenili Vy?

Ďalšie články

7 tipov na jarnú údržbu pasienkov

30.04.2025

7 tipov na jarnú údržbu pasienkov

Správna jarná starostlivosť o pasienky je kľúčová pre zabezpečenie kvalitnej a výživnej pastvy počas celej sezóny. V tomto článku sa pozrieme na hlavné kroky, ktoré by mal každý chovateľ pred začiatkom pastevného obdobia urobiť.

Prečítať článok
Je pre psa lepší obojok alebo postroj?

29.04.2025

Je pre psa lepší obojok alebo postroj?

Na trhu nájdete množstvo rôznych typov postrojov a obojkov. Ako však spoznať, ktorý z nich je ten pravý práve pre vášho miláčika? Poďme sa na to spoločne pozrieť.

Prečítať článok
Ako vyzerá včelársky rok?

29.04.2025

Ako vyzerá včelársky rok?

Práca včelára sa odvíja od prírody – od počasia, teplôt a predovšetkým od dostupnosti prirodzených zdrojov včelej potravy. Preto je zásadné sledovať ročný cyklus, ktorý zahŕňa kvitnutie tzv. vodiacich rastlín. Každé obdobie má svoje špecifické požiadavky na starostlivosť o včelstvo. Včelársky rok možno rozdeliť do siedmich základných období, pričom každé z nich vyžaduje konkrétne postupy a opatrenia. Poďme sa na ne spoločne pozrieť.

Prečítať článok