Ako sledovať zdravotný stav vašej hydiny

Autor: Juraj Korim

17.01.2024

Ako sledovať zdravotný stav vašej hydiny

Dôsledné sledovanie zdravotného stavu Vašich sliepok predstavuje kľúčový prvok v prevencii chorôb, najmä v období zimy, keď sa zvyšuje riziko výskytu vtáčej chrípky. Na udržanie zdravia a vitality hydiny je potrebné dbať na niekoľko dôležitých opatrení, ktoré pomáhajú minimalizovať nebezpečenstvo vzniku ochorenia.

Prevencia a hygiena – nutný štandard pre zdravé sliepky

Hygienická starostlivosť a preventívne opatrenia majú významný vplyv na zdravotný stav sliepok. Je nutné zaistiť čisté prostredie a sledovať zdroje pitnej vody a krmiva, aby nedochádzalo k ich kontaminácii trusom divokých vtákov. Obmedzenie kontaktu zdravých sliepok s voľne žijúcimi zvieratami je zásadné pre zníženie eventuálneho prenosu chorôb. Ako účinné ochranné opatrenie je možné využiť zasieťovanie výbehov, čím sa obmedzuje fyzický kontakt hydiny s okolím.

Identifikácia chorých sliepok

Rozpoznanie infekcie môže byť u hydiny ťažké. Choré sliepky totiž môžu v závislosti od najrôznejších faktorov vykazovať široké spektrum symptómov. Medzi príznaky, u ktorých je potrebné spozornieť, patrí hnačka, zvýšený smäd, pokles v produkcii vajec alebo narušené škrupiny. Alarmujúci je samozrejme aj neočakávaný úhyn. Vo chvíli, keď sa objavia akékoľvek podozrivé symptómy, je nutné okamžite informovať veterinárnu správu o stave Vášho chovu.

Šírenie nákazy

Významné riziko šírenia infekcií je spojené so vzájomným kontaktom zdravej a chorej hydiny na trhoch a podobných akciách, kde je na to mimoriadne veľká príležitosť. Nebezpečná môže byť aj kontaminácia náradia, príp. osôb, ktoré sa s hydinou následne dostávajú do styku. Zamedziť tomuto prenosu je možné striktným dodržiavaním hygienických zásad, dezinfekciou a zákazom vstupu nepovolaných osôb do priestorov, kde sú sliepky chované.

Choré sliepky v zime

V zime je riziko závažných chorôb, ako je vtáčia chrípka, vyššie ako inokedy. Aby bolo možné pred ňou zdravé sliepky chrániť, existuje systém sledovania hydiny nakazenej týmto vírusom. Je preto nevyhnutné v prípade podozrenia na zhoršenie zdravotného stavu sliepok o podozrivých symptómoch okamžite informovať veterinárne úrady. To napomáha rýchlej a efektívnej reakcii orgánov na potenciálny výskyt tejto choroby a chráni v konečnom dôsledku aj zdravie Vašej hydiny.

Ďalšie články

Je pre psa lepší obojok alebo postroj?

29.04.2025

Je pre psa lepší obojok alebo postroj?

Na trhu nájdete množstvo rôznych typov postrojov a obojkov. Ako však spoznať, ktorý z nich je ten pravý práve pre vášho miláčika? Poďme sa na to spoločne pozrieť.

Prečítať článok
Ako vyzerá včelársky rok?

29.04.2025

Ako vyzerá včelársky rok?

Práca včelára sa odvíja od prírody – od počasia, teplôt a predovšetkým od dostupnosti prirodzených zdrojov včelej potravy. Preto je zásadné sledovať ročný cyklus, ktorý zahŕňa kvitnutie tzv. vodiacich rastlín. Každé obdobie má svoje špecifické požiadavky na starostlivosť o včelstvo. Včelársky rok možno rozdeliť do siedmich základných období, pričom každé z nich vyžaduje konkrétne postupy a opatrenia. Poďme sa na ne spoločne pozrieť.

Prečítať článok
Chov činčíl

27.04.2025

Chov činčíl

Chov činčíl si získava stále väčšiu obľubu vďaka ich roztomilej podobe, priateľskej povahe a mimoriadne hebkej srsti. Tieto malé hlodavce, pôvodom z juhoamerických And, boli v prírode takmer vyhubené kvôli lovu na kožešinu. Dnes sa činčily chovajú prevażne ako domáci miláčikovia. Sú to nočné zvieratá, ktoré väčšinu dňa prespia a aktívne sú až po zotmení. Sú veľmi spoločenské, preto sa odporúa chovať ich aspoň v páre. Priemerná dĺžka života činčíl je 10–15 rokov, pričom výnimočne sa môžu dožiť až 20 rokov.

Prečítať článok