Ako si vybrať vhodný domček pre mačku?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

16.04.2024

Ako si vybrať vhodný domček pre mačku?

Mačka môže spať až neuveriteľnych 18 hodín denne. Preto je veľmi dôležité pripraviť jej pohodlné a pokojné miesto na odpočinok. Každé domáce zviera žije v iných podmienkach a má svoje vlastné potreby. Poďte sa preto s nami pozrieť, aké máte možnosti a ako vybrať domček alebo pelech pre mačku.

Veľkosť a typ

Veľkosť domčeka pre mačky a iných mačacích pelechov by mala zohľadňovať potreby Vášho chlpatého priateľa. Musí poskytovať dostatok priestoru na pohodlné ležanie, otáčanie a vstávanie. Musíte zvážiť aj typ domčeka pre mačky, pretože existuje mnoho rôznych štýlov a typov. Najčastejšie sa stretnete s klasickým otvoreným pelechom pre domáce zvieratá, ktorý je zvyčajne látkový. Ten sa používa najmä vo vnútorných priestoroch, ktoré sú dobre vykurované. Tento pelech pre mačky tiež plne uspokojuje potrebu mačky pozorovať všetko, čo sa deje. Ďalšou možnosťou je koterec, v ktorom je mačka chránená zo všetkých strán, na rozdiel od otvoreného pelechu. Táto možnosť poskytne Vášmu domácemu miláčikovi ochranu pred prievanom a hlukom, ale stále nie je vhodná na umiestnenie vonku. Jedná sa o domček pre mačky. Ten poskytne vhodné miesto na odpočinok a tiež úkryt pred nepriaznivým počasím. Mačka tu nájde potrebný pokoj, bezpečie a tieň. Vonkajší domček pre mačky si môžete zaobstarať aj v štýlovom vyhotovení so schodíkmi a hornou terasou, z ktorej môžu pozorovať okolie. Kombinácia škrabadla a domčeka dokonale zapadne do interiéru. Na jednom mieste nájde Vaša mačka príležitosť na oddych a zábavu.

Materiál

Domčeky pre mačky sú k dispozícii z rôznych materiálov. Vo väčšine prípadov sú interiérové pelechy, striešky a domčeky pre mačky vyrobené z textilnej tkaniny. Domčeky pre mačky, ktoré sú primárne určené na vonkajšie použitie, sú najčastejšie vyrobené z dreva. Tento typ je veľmi obľúbený pre svoj prírodný vzhľad a odolnosť. Domčeky vyrobené z ekologického plastu sú tiež obľúbenou možnosťou, pretože sú odolné a ľahko sa udržiavajú. Ak Váš domáci miláčik zotrváva vonku aj v zimných mrazoch, zateplený domček pre mačky bude skvelou voľbou.

Umiestnenie

Umiestnenie domčeka je rozhodujúce pre pokoj a bezpečnosť Vašej mačky. Majú predsa rady súkromie a ticho, ale zároveň chcú vedieť o všetkom, čo sa okolo nich šuchotá. V interiéri umiestnite mačací pelech na pokojné miesto, ktoré Vaša mačka rada navštevuje. Vyhnite sa priechodom, ktoré sú veľmi rušné. Tam sa mačka môže cítiť ohrozená a je nepravdepodobné, že pôjde do mačacieho pelechu. Ideálny je pokojný roh miestnosti. Vonkajší pelech umiestnite na miesto v blízkosti domu. Napríklad terasa, balkón alebo prah, kde bude mať mačka pocit, že ste nablízku.

Pri výbere domčeka pre mačky je dôležité zvážiť veľkosť, typ, materiál, ale aj umiestnenie. V správnom domčeku bude mať Váš domáci miláčik vhodné útočisko a miesto na odpočinok, kam sa bude rád vracať. Vyberajte teda pelech pre mačky starostlivo, prispejete tým k pohode a šťastiu Vašej mačky.

Ďalšie články

Je pre psa lepší obojok alebo postroj?

29.04.2025

Je pre psa lepší obojok alebo postroj?

Na trhu nájdete množstvo rôznych typov postrojov a obojkov. Ako však spoznať, ktorý z nich je ten pravý práve pre vášho miláčika? Poďme sa na to spoločne pozrieť.

Prečítať článok
Ako vyzerá včelársky rok?

29.04.2025

Ako vyzerá včelársky rok?

Práca včelára sa odvíja od prírody – od počasia, teplôt a predovšetkým od dostupnosti prirodzených zdrojov včelej potravy. Preto je zásadné sledovať ročný cyklus, ktorý zahŕňa kvitnutie tzv. vodiacich rastlín. Každé obdobie má svoje špecifické požiadavky na starostlivosť o včelstvo. Včelársky rok možno rozdeliť do siedmich základných období, pričom každé z nich vyžaduje konkrétne postupy a opatrenia. Poďme sa na ne spoločne pozrieť.

Prečítať článok
Chov činčíl

27.04.2025

Chov činčíl

Chov činčíl si získava stále väčšiu obľubu vďaka ich roztomilej podobe, priateľskej povahe a mimoriadne hebkej srsti. Tieto malé hlodavce, pôvodom z juhoamerických And, boli v prírode takmer vyhubené kvôli lovu na kožešinu. Dnes sa činčily chovajú prevażne ako domáci miláčikovia. Sú to nočné zvieratá, ktoré väčšinu dňa prespia a aktívne sú až po zotmení. Sú veľmi spoločenské, preto sa odporúa chovať ich aspoň v páre. Priemerná dĺžka života činčíl je 10–15 rokov, pričom výnimočne sa môžu dožiť až 20 rokov.

Prečítať článok