Ako sa zbaviť myší v dome?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

30.04.2024

Ako sa zbaviť myší v dome?

Myši v dome môžu byť naozaj nepríjemné. Nielenže sú rýchle, ale aj mazané. Neberte ich preto len tak za samozrejmosť. Ak ste si všimli ich prítomnosť, je dôležité rýchlo konať, aby ste zabránili ich šíreniu a spôsobovaniu ďalších nepríjemností. Pozrite sa s nami na to, ako vyhnať myši z Vášho domova.

Ako zistím, že mám v dome myš?

Verte nám, ich prítomnosť si určite všimnete. Vo chvíli, keď začnete po dome nachádzať rozhrýzené jedlo, drôty a trus, je to takmer isté. Postupne budete počuť aj ich piskot, škrabanie a samostatný pohyb.


Uzavretie prístupov

Najprv je dôležité zabrániť ďalšiemu vnikaniu myší do domu. Skontrolujte aj tie najmenšie trhliny v stenách, otvory a otvory okolo dverí a okien. Potom zabráňte ďalšiemu prístupu utesnením otvorov vhodným materiálom, ako je betón, tmel alebo sadra.

Čistota je nevyhnutná

Myši priťahuje jedlo, odpadky a neporiadok, preto udržiavajte svoj dom v čistote. Nenechávajte jedlo otvorené, najlepšie ho skladujte v uzatvárateľných nádobách a upratujte omrvinky a zvyšky jedla, ktoré by mohli byť lákadlom.

Prírodné repelenty

A čo myši neznášajú? Môžete vyskúšať mnohé staré babské rady na domáce pasce na myši. Tie sa zameriavajú najmä na ich čuch. Skúste po dome rozsypať harmanček, cesnak alebo listy vlašských orechov. Odpudzujúcim účinkom je známy napríklad aj mätový olej. Stačí do neho namočiť bavlnenú látku a umiestniť ju na miesta, kde sa myši často vyskytujú.

Spoľahnúť sa môžete aj na prirodzených predátorov. Najjednoduchším spôsobom je zaobstarať si mačku, ktorá je prirodzeným lovcom myší. Navyše už samotný pach našich domácich miláčikov pôsobí ako odpudzovač. Myši bude vyberať aj sokol myšiar , kaňa alebo sova. 

Ultrazvukový plašič myší

Podobne ako kuny, aj myši sú ovplyvnené ultrazvukovými signálmi, ktoré sú pre hlodavce veľmi nepríjemné. Ultrazvukový plašič môže meniť frekvencie, takže nehrozí, že by si hlodavec po čase na zvuk zvykol. Zariadenie je pre ľudské ucho úplne bezpečné.

Pasce na myši

Pasce sú klasickým riešením. Je to účinná a bezpečná metóda odchytu myší. Existujú rôzne typy vrátane tradičných, elektronických alebo domových pascí. A čo do pasce na myši umiestniť? Kľúčom k úspechu je, samozrejme, vhodná návnada na myši. Môžete vyskúšať kúsok syra, orechy, chlieb alebo iné pečivo, sušienky alebo slaninu. V minulosti sa hojne používali aj lepivé pasce na myši. Tie však boli pre svoju drastickosť zakázané. Lepkavé pasce na myši zabíjali myši obzvlášť trýznivým spôsobom a často chytali aj iné zvieratá.


Profesionálna pomoc

V prípade neúspešných pokusov o vyhubenie alebo pri veľkom premnožení myší zvážte odbornú pomoc. Títo odborníci majú dostatok znalostí a špeciálnych metód, aby Vám poskytli účinné riešenie.

Dlhodobá prevencia proti myšiam

Po úspešnom odstránení myší je dôležité prijať opatrenia na dlhodobú prevenciu. Pravidelne kontrolujte svoj domov, či sa v ňom nenachádzajú ďalšie myši, udržiavajte ho čistý a uprataný, aby ste minimalizovali riziko ich návratu.

Myši v dome sú nepríjemným problémom, s ktorým môžete bojovať veľmi dlho. Keďže sú prefíkané, niektoré pasce nemusia fungovať. Preto vyskúšajte viacero možností a verte, že myš sa u Vás dlho nezdrží.

Ďalšie články

Je pre psa lepší obojok alebo postroj?

29.04.2025

Je pre psa lepší obojok alebo postroj?

Na trhu nájdete množstvo rôznych typov postrojov a obojkov. Ako však spoznať, ktorý z nich je ten pravý práve pre vášho miláčika? Poďme sa na to spoločne pozrieť.

Prečítať článok
Ako vyzerá včelársky rok?

29.04.2025

Ako vyzerá včelársky rok?

Práca včelára sa odvíja od prírody – od počasia, teplôt a predovšetkým od dostupnosti prirodzených zdrojov včelej potravy. Preto je zásadné sledovať ročný cyklus, ktorý zahŕňa kvitnutie tzv. vodiacich rastlín. Každé obdobie má svoje špecifické požiadavky na starostlivosť o včelstvo. Včelársky rok možno rozdeliť do siedmich základných období, pričom každé z nich vyžaduje konkrétne postupy a opatrenia. Poďme sa na ne spoločne pozrieť.

Prečítať článok
Chov činčíl

27.04.2025

Chov činčíl

Chov činčíl si získava stále väčšiu obľubu vďaka ich roztomilej podobe, priateľskej povahe a mimoriadne hebkej srsti. Tieto malé hlodavce, pôvodom z juhoamerických And, boli v prírode takmer vyhubené kvôli lovu na kožešinu. Dnes sa činčily chovajú prevażne ako domáci miláčikovia. Sú to nočné zvieratá, ktoré väčšinu dňa prespia a aktívne sú až po zotmení. Sú veľmi spoločenské, preto sa odporúa chovať ich aspoň v páre. Priemerná dĺžka života činčíl je 10–15 rokov, pričom výnimočne sa môžu dožiť až 20 rokov.

Prečítať článok