
Autor: Juraj Korim
28.09.2023
Ako sa starať o mačku v byte
Premýšľate o kúpe domáceho maznáčika, ale máte strach, že nebude v byte spokojný? Mačka vyzerá nenáročne, ale tiež má svoje potreby, o ktorých dosť často majitelia nevedia. Nestačí kúpiť pelech a dúfať, že to je všetko, čo potrebuje. Pre správny vývoj a spokojnosť treba mačičke venovať špeciálnu starostlivosť.
Výber plemena
Niektoré mačky sa dožívajú aj 25 rokov, preto treba jej kúpu náležite premyslieť. Všetko začína výberom plemena, ktoré je vhodné do bytu. Medzi tie obvyklé, ktoré sa správajú v byte patrí napríklad britská, perzská, siamská alebo ragdoll. Určite neurobíte chybu, pokiaľ sa najskôr poradíte s predchádzajúcim majiteľom či útulkom.
Čo by nemalo chýbať
Samozrejmosťou je kvalitné krmivo a dostatočný príjem vody. Krmivo by malo obsahovať vysoký podiel mäsa a potrebné vitamíny a minerály. Základom jedálnička sú granule, ktoré sa dopĺňajú o mäsové kapsičky a konzervy. Potravu je lepšie rozdeliť na viac denných prídelov, na to môžete využiť automatický dávkovač, ktorý stanovuje presnú dávku a v určitú dennú dobu granule vypustí. Tým sa vyhnete obezite, ktorá mačke vzhľadom na menšiu frekvenciu pohybu hrozí. Na vodu je ideálna vodná fontánka, s ktorou sa mačka vyhrá, dodržiava pitný režim a voda zostane neustále čerstvá.
Pelech by mal byť teplý a mäkký, a predovšetkým umiestnený na pokojnom mieste, kde mačku nebude nič rušiť. Nebojte sa po byte umiestniť pelechov viac, aby mačka mohla zložiť hlavu tam, kde práve chce.
Rovnako ako pelech, aj mačacia toaleta by mala byť umiestnená na pokojnom mieste. Na trhu sa objavuje viacero variantov a záleží, na čo bude zvyknutá Vaša mačička. Toaleta by sa mala čistiť každý deň, stelivo je vhodné vymeniť cca 1x za týždeň. Pre neblahý zápach môžete zakúpiť deodorant do toalety.
Ak sa chcete vyhnúť zničenému nábytku, kúpte mačke škrabadlo, ktoré potrebuje na obrúsenie pazúrikov. Ideálom je umiestniť dané na stabilnom mieste s tým, že je vhodné zvoliť skôr vyššie ako samotná mačka. Zaobstarať môžete škrabadlá aj s odpočinkovými miestami.
Starostlivosť
Síce si mačky samé obrusujú pazúriky, aj tak ich ale treba ich zastrihnúť, aby nezostali vôbec ostré. Použite špeciálne kliešte. Dávajte pozor, aby ste nezastrihli veľmi hlboko a neporanili mačke lôžko. Starať sa musí tiež o srsť, ktorú je dobré pravidelne vyčesávať.
Zdravie
Starať sa samozrejme musíte aj o zdravie, pravidelné návštevy veterinára, očkovanie a odčervovanie, to by mala byť rutina. Zvážiť by ste tiež mali vykastrovanie. Mačky pohlavne a sexuálne dozrievajú okolo 5. mesiaca, kocúri okolo 6. mesiaca. Keď trpia, (nemôžu nikam von) postihne Vás to v podobe mrúskania a značkovania si územia močom.
Hračky
Zabúdať by ste nemali na hranie sa s mačkou, tým skôr, ak je v byte. Nájdite si 15 minút 2x denne a venujte mačke svoju energiu. Vďaka hrám rozvíja prirodzený inštinkt lovu. Ak sa s mačkou hrať nebudete, riskujete poruchy správania. Hračiek je na trhu veľké množstvo, od rôznych loptičiek a myšiek po interaktívne laserové hračky.
Skrátka a dobre mačka môže byť skvelým priateľom a pokiaľ jej venujete dostatok lásky a starostlivosti, náležite sa Vám odvďačí.
Ďalšie články

29.04.2025
Je pre psa lepší obojok alebo postroj?
Na trhu nájdete množstvo rôznych typov postrojov a obojkov. Ako však spoznať, ktorý z nich je ten pravý práve pre vášho miláčika? Poďme sa na to spoločne pozrieť.
Prečítať článok
29.04.2025
Ako vyzerá včelársky rok?
Práca včelára sa odvíja od prírody – od počasia, teplôt a predovšetkým od dostupnosti prirodzených zdrojov včelej potravy. Preto je zásadné sledovať ročný cyklus, ktorý zahŕňa kvitnutie tzv. vodiacich rastlín. Každé obdobie má svoje špecifické požiadavky na starostlivosť o včelstvo. Včelársky rok možno rozdeliť do siedmich základných období, pričom každé z nich vyžaduje konkrétne postupy a opatrenia. Poďme sa na ne spoločne pozrieť.
Prečítať článok
27.04.2025
Chov činčíl
Chov činčíl si získava stále väčšiu obľubu vďaka ich roztomilej podobe, priateľskej povahe a mimoriadne hebkej srsti. Tieto malé hlodavce, pôvodom z juhoamerických And, boli v prírode takmer vyhubené kvôli lovu na kožešinu. Dnes sa činčily chovajú prevażne ako domáci miláčikovia. Sú to nočné zvieratá, ktoré väčšinu dňa prespia a aktívne sú až po zotmení. Sú veľmi spoločenské, preto sa odporúa chovať ich aspoň v páre. Priemerná dĺžka života činčíl je 10–15 rokov, pričom výnimočne sa môžu dožiť až 20 rokov.
Prečítať článok