Ako sa postarať o sliepky, aby prečkali zimu bez problémov?

Autor: Juraj Korim

23.10.2023

Ako sa postarať o sliepky, aby prečkali zimu bez problémov?

Ak chcete, aby Vaše sliepočky zimu prečkali bez úhony, venujte pozornosť správnej príprave počas jesene a následnej starostlivosti, ktorá bude potrebná počas chladných dní. Toto obdobie je totiž pre sliepky veľmi náročné. Tak im uľahčite prácu a pomôžte s tým, čo potrebujú.

Príprava kurníka

Základom je prispôsobenie kurníku chladu a vetra. Všetko začína už pred zimou, kedy je ako prvá potreba vyčistiť a vydezinfikovať kurník, napájačky, krmítka a bidielko. Vzhľadom na to, že sa v teplom a vlhkom kurníku rozmnožujú parazity, je dobré využiť čmelíkostop ako prevenciu proti zamoreniu. Využiť môžete aj domáci roztok z vody a octu. 


Ďalej sa zamerajte na stav kurníka. Pokiaľ niekde objavíte vadu, opravte ju, správna izolácia je základ. Teplota vo vnútri by sa v chladnom období mala pohybovať okolo 15-20 °C, je teda nutné sliepočkám domov zatepliť (využite polystyrén, vatu či slamu), prípadne vyhriať za pomoci keramických žiaroviek či infražiaroviek. Podlahu je vhodné izolovať vrstvou slamy alebo drevenými hoblinkami. To platí predovšetkým u chovateľov, ktorí bývajú na odľahlých miestach, kde sú zimy krutejšie ako v meste. 


Nezabúdajte na pravidelné upratovanie, ktoré by sa v tomto období malo odohrávať aspoň raz týždenne. Má to prostý dôvod, vzhľadom na to, že sliepočky budú tráviť veľa času v kurníku, bude väčšina trusu práve tam. Trus sa rýchlo rozkladá a uvoľňuje dusík, čo vedie k zápachu a rizikovej vlhkosti. Preto sa samozrejme musí aj pravidelne vetrať. Relatívna vlhkosť by vo vnútri mala byť okolo 50 až 70 %. 


Aby sliepka aj naďalej znášala jedno vajce denne, potrebuje okolo 12 hodín svetla. Ako to v zime zariadiť? Jednoducho rozsvieťte ideálne 2-3 hodiny ráno pred svitaním. Nebojte, vstávať nemusíte. Svetlo môžete regulovať pomocou časového spínača.

A čo výbeh?

Určite sa nemusíte báť v zime sliepočky vypustiť von. Keď teploty neklesnú pod -10 °C, rady sa pozrú po okolí. Avšak pri nižších teplotách ich radšej nechajte zatvorené. Pokiaľ bude vo výbehu napadaný sneh, pravdepodobne sa do toho žiadna z nich veľmi nepohrnie, avšak keď sneh odstránite, pôjdu s chuťou. 

Voda, základ všetkého

Čistú a čerstvú vodu zaisťujte po celý rok a na tom sa ani v zime nič nemení. Kontrolovať a meniť by ste ju ale mali každý deň, pretože môže zamrznúť. Tomu sa môžete vyhnúť pomocou vykurovacích vyhrievacích dosiek pod napájačky, ktoré udržujú teplotu vody. 

Kŕmna dávka musí byť vyššia

V zime počítajte s tým, že sliepočky majú vyšší energetický výdaj kvôli udržaniu telesnej teploty, preto je potrebné zvýšiť kŕmnu dávku o asi 10% oproti letu. Pridajte im teda aj niečo navyše ku kŕmnej zmesi, predsa len v zime si nevyzbierajú vonku to, čo potrebujú. Môžete zvoliť napríklad kukuricu alebo slnečnicu, čo sú bohaté zdroje energie. Samozrejmosťou by mali byť minerálne doplnky a seno (najlepšie sušené žihľavy alebo sušené lucerny), zaradiť môžete aj zemiaky, pšenicu či ovsené vločky.

Pozor!

Pokiaľ sú sliepky vystavené dlhodobému mrazu a vlhku, hrozia omrzliny hrebeňov a lalokov. Mažte ich preto každý deň vazelínou, indulónom alebo tukom. 


Čistý a zateplený kurník, čerstvá voda a zvýšená kŕmna dávka, to sú najdôležitejšie body, ktoré by si mal pamätať každý chovateľ hydiny a poctivo sa nimi každú zimu riadiť. Výsledkom budú zdravé a šťastné sliepočky. 

Ďalšie články

Je pre psa lepší obojok alebo postroj?

29.04.2025

Je pre psa lepší obojok alebo postroj?

Na trhu nájdete množstvo rôznych typov postrojov a obojkov. Ako však spoznať, ktorý z nich je ten pravý práve pre vášho miláčika? Poďme sa na to spoločne pozrieť.

Prečítať článok
Ako vyzerá včelársky rok?

29.04.2025

Ako vyzerá včelársky rok?

Práca včelára sa odvíja od prírody – od počasia, teplôt a predovšetkým od dostupnosti prirodzených zdrojov včelej potravy. Preto je zásadné sledovať ročný cyklus, ktorý zahŕňa kvitnutie tzv. vodiacich rastlín. Každé obdobie má svoje špecifické požiadavky na starostlivosť o včelstvo. Včelársky rok možno rozdeliť do siedmich základných období, pričom každé z nich vyžaduje konkrétne postupy a opatrenia. Poďme sa na ne spoločne pozrieť.

Prečítať článok
Chov činčíl

27.04.2025

Chov činčíl

Chov činčíl si získava stále väčšiu obľubu vďaka ich roztomilej podobe, priateľskej povahe a mimoriadne hebkej srsti. Tieto malé hlodavce, pôvodom z juhoamerických And, boli v prírode takmer vyhubené kvôli lovu na kožešinu. Dnes sa činčily chovajú prevażne ako domáci miláčikovia. Sú to nočné zvieratá, ktoré väčšinu dňa prespia a aktívne sú až po zotmení. Sú veľmi spoločenské, preto sa odporúa chovať ich aspoň v páre. Priemerná dĺžka života činčíl je 10–15 rokov, pričom výnimočne sa môžu dožiť až 20 rokov.

Prečítať článok