Ako pripraviť záhradu na jar?

Autor: Juraj Korim

23.02.2024

Ako pripraviť záhradu na jar?

Zima sa pomaly chýli ku koncu, stromy sa opäť sfarbujú do zelena, rozkvitajú prvé kvety. Jar v záhrade robí divy. A my sa môžeme tešiť, až sa opäť pustíme do práce v záhradke a pripravíme ju na novú sezónu. S prácou neotáľajte, je dobré začať už v priebehu februára a marca. V tomto článku si odpovieme na otázky, ako sa záhrada na jar pripravuje, kedy hnojiť záhradu a aké rastliny sadiť už na začiatku jari.


Ešte pred samotnými prácami sa zoznámte s plánmi, ktoré chcete na záhrade v novej sezóne rozvíjať. Zvážte, čo a kde chcete tento rok pestovať a aké prostriedky na to budete potrebovať (napr. hnojivá).


Jarné upratovanie

Jarné upratovanie je nevyhnutným prvým krokom, pokiaľ ste tak už neurobili pred zimou. Treba zhrabať opadané lístie, odstrániť popadané konáre a burinu zo záhonov. Prejdite záhradu a zlikvidujte všetko, čo pod nápormi mrazov neprežilo. Zistite stav záhradného nábytku a pustite sa do opráv. Nezabudnite tiež na kontrolu záhradníckeho náčinia, ktoré budete potrebovať.


Príprava pôdy

Pôda je základom zdravej záhrady. Skontrolujte jej kvalitu a podľa potreby ju upravte. Pokiaľ ste sa tomu venovali už na jeseň, máte teraz o niečo menej práce. To budete mať aj v prípade, že ste cez zimu chránili záhony prírodným mulčom. Materiál iba zapracujte do hĺbky 10-20 cm. Takto je zemina dostatočne pripravená.


Ak ste záhony nechali odkryté, prichádza čas na prevzdušnenie pôdy pomocou rýľa a odstránenie buriny s korienkami. Pôdu zrýľte približne do 30 cm. Tiež nezabudnite na jarné hnojenie. Pôdu premiešajte s kompostom alebo s hnojivami, aby sa zlepšila štruktúra a životnosť. Nechajte cirka tri týždne odpočívať, až potom sa vrhnite na sadenie.


Príprava trávnika

Rovnako ako sa venujete príprave záhonov, nesmiete zabudnúť aj na trávnik. Správny čas nastáva vo chvíli, keď pôda rozmrzne a bude dostatočne vyschnutá. Medzitým môžete záhradu prejsť a pozorovať, či sa na trávniku nerozšírila niektorá z chorôb (napr. pleseň snežná) či trávnik na niektorých miestach neodumrel. V tom prípade trávu v týchto miestach vytrhajte a vysejte novú. Pridať môžete trávnikový substrát, ktorý zlepší kvalitu pôdy. Predovšetkým u trávnikov starších ako tri roky je dobré vykonať vertikuláciu, aby došlo k prevzdušneniu. A nezabudnite pohnojiť.


Kedy hnojiť záhradu?

Hnojivo do záhrady neodmysliteľne patrí. Malo by byť používané pravidelne, dvakrát až trikrát za rok, aby rastliny mali dostatok živín. A práve na jar, keď všetko začína rásť, prichádza ten čas. Najčastejšie sa užívajú hnojivá bohaté na dusík, fosfor a draslík.


Sadenie a siatie

Pôda je pripravená, plná živín, a tak prichádza ďalší krok - výsadba a výsev rastlín. Majte na pamäti vhodný čas pre každú rastlinu a dbajte na správnu hĺbku a odstup medzi rastlinami. V priebehu marca prichádza postupne čas na predpestovanie sadeníc paprík, brokolice, paradajok a melónov. Na prelome marca a apríla sa pustite do výsadby reďkoviek, mrkvy, petržlenu, cibule, cesnaku a ďalších. V apríli je možné na záhony vysievať takmer všetky druhy zeleniny a bylín.


Stromy a kríky

Na jar je najvyšší čas prerezať ovocné stromy a okrasné kríky. Tým ich zbavíme starých vetiev a zvýšime plodnosť. Sústreďte sa na jablone, hrušky, slivky, broskyne a marhule. Naopak je to pri višniach a čerešniach, ktoré sa prerezávajú až po zbere. Jar je vhodná aj na výsadbu niektorých stromov a kríkov – napríklad nektárinka, malina, marhuľa, ihličnany a niektoré okrasné listnaté stromy.


Príprava záhrady na jar nie je iba o fyzickej práci, ale aj o plánovaní a premýšľaní. Vďaka starostlivej príprave sa môžete tešiť na kvitnúcu a zdravú záhradu po celú sezónu.

Ďalšie články

Je pre psa lepší obojok alebo postroj?

29.04.2025

Je pre psa lepší obojok alebo postroj?

Na trhu nájdete množstvo rôznych typov postrojov a obojkov. Ako však spoznať, ktorý z nich je ten pravý práve pre vášho miláčika? Poďme sa na to spoločne pozrieť.

Prečítať článok
Ako vyzerá včelársky rok?

29.04.2025

Ako vyzerá včelársky rok?

Práca včelára sa odvíja od prírody – od počasia, teplôt a predovšetkým od dostupnosti prirodzených zdrojov včelej potravy. Preto je zásadné sledovať ročný cyklus, ktorý zahŕňa kvitnutie tzv. vodiacich rastlín. Každé obdobie má svoje špecifické požiadavky na starostlivosť o včelstvo. Včelársky rok možno rozdeliť do siedmich základných období, pričom každé z nich vyžaduje konkrétne postupy a opatrenia. Poďme sa na ne spoločne pozrieť.

Prečítať článok
Chov činčíl

27.04.2025

Chov činčíl

Chov činčíl si získava stále väčšiu obľubu vďaka ich roztomilej podobe, priateľskej povahe a mimoriadne hebkej srsti. Tieto malé hlodavce, pôvodom z juhoamerických And, boli v prírode takmer vyhubené kvôli lovu na kožešinu. Dnes sa činčily chovajú prevażne ako domáci miláčikovia. Sú to nočné zvieratá, ktoré väčšinu dňa prespia a aktívne sú až po zotmení. Sú veľmi spoločenské, preto sa odporúa chovať ich aspoň v páre. Priemerná dĺžka života činčíl je 10–15 rokov, pričom výnimočne sa môžu dožiť až 20 rokov.

Prečítať článok