Ako naučiť sliepky chodiť do kurníka

Autor: Juraj Korim

30.10.2023

Ako naučiť sliepky chodiť do kurníka

Priviezli ste si domov nové sliepočky a neviete si rady s tým, ako ich naučiť chodiť do kurníka? Rôzne sa tradujú mýty o tom, že je potrebné nechať ich tri dni zatvorené v kurníku a je to vyriešené. Nie je to však nutné a tento postup všeobecne neodporúčame. Sliepky sú totiž veľmi inteligentné a vedia, čo je pre nich najlepšie. Stačí im teda všetko párkrát ukázať, dobre kurník pripraviť a máte vyhrané. Poďte sa s nami pozrieť, ako naučiť sliepky do kurníka.

Dobrá príprava je základ

Neotáľajte a dobre pripravte domov sliepočkám ešte pred ich kúpou. Bezpečný a pohodlný priestor neskôr ocenia a budú sa doňho radi vracať. Kurník slúži ako chránené miesto, kam nemôže prekĺznuť žiadny dravec, poctivo ho teda zaistite, rovnako ako výbeh okolo kurníka.

Čo robiť po prevoze?

Po príchode ukážte sliepočkám ich domov a preložte ich do kurníka. Dostatok vody a jedla je samozrejmosťou. Tento prvok nie je radno zabudnúť, dané im pomôže k aklimatizácii na nové prostredie. Môžete ich jeden deň v kurníku ponechať, aby spoznali svoje bezpečné miesto. Možno zo začiatku nebudú chcieť vyliezť na bidlá, pretože je to pre nich neznáme, postupne si ale prídu na to, že je dané prirodzenejšie. Druhý deň ráno otvorte kurník a nechajte sliepky, aby sa samy rozhodli, kedy budú chcieť spoznávať okolie. A ako naučiť sliepky do kurníka večer? Vlastne nijako, pri zotmení sa už budú samy pomaly riadkovať v kurníku, ktorý už považujú za svoj domov.

Jedlom nikdy nepohrdnú

Ak ste sliepočky vypustili do širšieho okolia a potrebujete ich zahnať späť, je to často trochu oriešok. Ako naučiť sliepky do kurníka, keď sa im pastva na veľkom priestore veľmi páči? Dá sa na nich vyzrieť jedlom. Pripravte si pre nich maškrty, ktoré im ukážete a verte, že sa za Vami div nerozbehnú. Veľkou pochutinou sú napríklad cestoviny alebo pšenica. Postupom času si zvyknú aj na obyčajný zvuk, ktorý vydáva napríklad plechovka so zrnom a to pre nich bude jasné znamenie. Zároveň by nikdy nemali chýbať zásoby vody a kŕmenia priamo v alebo pri kurníku. Do tejto oblasti by mali mať prístup po celý deň.

A čo keď to nefunguje?

Existuje mnoho dôvodov, prečo sa sliepočka nechce vrátiť do kurníka a náš článok, ako naučiť sliepky chodiť do kurníka, príde zdanlivo nadarmo. Väčšinou je to tým, že sliepočke niečo chýba alebo sa necíti bezpečne. Je možné, že ju nejaká šelma vydesila, trápia ju parazity v kurníku alebo sa stala obeťou šikanovania od ostatných sliepok. Pozorujte jej správanie av prípade potreby neváhajte navštíviť veterinára.

A to je všetko.

Všeobecne platí, že sliepočky sú natoľko múdre, že si cestu k bezpečnému domovu väčšinou sami nájdu. Na Vás je ukázať im smer a pripraviť dobré podmienky. Tak hor sa do toho!

Ďalšie články

Aký druh vlny si vybrať? Porovnanie alpaky, kašmíru, merino vlny a ďalších

15.05.2025

Aký druh vlny si vybrať? Porovnanie alpaky, kašmíru, merino vlny a ďalších

O tom, že existujú rôzne plemená oviec, už asi počul každý. Ale vedeli ste, že aj vlna môže mať viacero druhov? Nezískavame ju len z oviec, ale aj z lám či dokonca z králikov.

Prečítať článok
Druhy dojenia a typy dojární

14.05.2025

Druhy dojenia a typy dojární

Dojenie je každodennou súčasťou chovu dojníc – spôsoby jeho vykonávania sa však môžu výrazne líšiť. Od tradičného ručného dojenia až po moderné robotické systémy, každá farma si vyberá riešenie, ktoré vyhovuje jej potrebám a možnostiam. Líšia sa aj samotné dojárne – priestory, kde sa dojenie vykonáva. V tomto článku si prejdeme základné typy dojenia a typy dnes používaných dojární.

Prečítať článok
Ako si vyrobiť domáce jerky?

13.05.2025

Ako si vyrobiť domáce jerky?

V poslednom čase sa jerky stáva čoraz obľúbenejšou pochúťkou – a niet sa čomu čudovať. Je chutné, výživné a najmä plné bielkovín. Skvelo sa hodí nielen na túry či výlety, ale aj ako zdravšia alternatíva čipsov k večernému filmu. Ako si túto delikatesu pripraviť doma?

Prečítať článok