Ako na strihanie oviec
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

12.07.2024

Ako na strihanie oviec

Viete, že zo zákona je stanovená povinnosť strihať ovce aspoň raz do roka? Strihanie oviec má totiž zásadný význam pre starostlivosť o ovce a spracovanie vlny. V tomto článku sa pozrieme ako také strihanie prebieha.

Ako často a kedy strihať ovce?

Teraz si povieme všetko o tom, kedy sa strihajú ovce a ako to spoznať. Ako sa už spomenulo v úvode, zo zákona máte povinnosť minimálne raz za rok Vaše ovce ostrihať. Niektoré plemená je, samozrejme, vhodné vziať ku kaderníkovi aj viackrát. Ide o tie ovce, čích vlna za rok dosiahne viac ako 12 cm. Ak k strihaniu nebude pravidelne dochádzať, hrozia zdravotné komplikácie. Aká je teda najvhodnejšia ročná doba na nový zostrih? Vžité obdobie skoro pred bahnením alebo hneď po pôrode je už za nami. V tejto dobe totiž nie je dobré ovečku stresovať. Najvhodnejšou dobou je apríl až október pre tie, ktoré celý rok bývajú vonku. Inak dlhšiu dobu po pôrode, aby ovečka mala pevnú kožu a tým sa znížila pravdepodobnosť zranenia. Strihanie vykonáva buď Vami povolaný odborník, prípadne Vy sami.

Príprava

Pred samotným strihaním si pripravte všetky potrebné nástroje. Čím strihať ovce, aby celý proces prebehol hladko? Použiť môžeme buď strihací strojček alebo nožnice, kefu na odstránenie vlny a prípade akékoľvek ďalšie vybavenie. Uistite sa, že všetko je v dobrom stave a funguje. Odporúčame tiež dostatočne olejovať strihacie nože, aby nedochádzalo k neuspokojivým výsledkom.

Ďalej je potrebné zaistiť vhodný, dostatočne veľký priestor, ktorý by mal byť pokojný, bezpečný, čistý a suchý.

A ako by mala prebiehať príprava? Ovce musia byť suché, aby nedochádzalo k problémom so strojčekom a následnému poraneniu. Aby bola ovečka pokojnejšia, musí byť 12 - 24 hodín bez jedla. Ďalej je nutné, aby bola odčervená, bez zdravotných problémov, zbavená obojkov a ďalších vecí, ktoré by mohli komplikovať strihanie. Taktiež ich majte pripravené napríklad v menšom výbehu, aby boli jednoducho prístupné.

Ovce - strihanie

Pred samotným strihaním je dôležité upokojiť ovce a udržiavať ich čo najpokojnejšie počas celého procesu, zachádzajte s nimi teda jemne a pokojne. Ak máte s niektorými problémy, skúste prizvať ďalších pomocníkov, ktorí Vám budú nápomocní. Vo väčšine prípadov sa začína od brucha a následne postupujeme ďalej. Strihací nástroj držte v správnom uhle tak, aby ste minimalizovali riziko poranenia a strihajte proti smeru rastu vlny.

Starostlivosť o ovčiu vlnu

Ostrihanú vlnu je treba očistiť. Ďalej ju triedime podľa kvality, najkvalitnejšia je z bokov a z chrbta. Následne je zvlášť rozdeľovaná čistá vlna napríklad z krku, brucha. Od nej oddeľujeme nečistoty a splsnatenú vlnu. Deliť môžeme taktiež podľa farby a dĺžky vlny. Ovčia vlna sa skladuje na suchom a vzdušnom mieste v uzavretých žokoch. Ak nie je uzavretá, je nutné ju do roka spracovať, aby nebola napadnutá moľami.

Ďalšie články

7 tipov na jarnú údržbu pasienkov

30.04.2025

7 tipov na jarnú údržbu pasienkov

Správna jarná starostlivosť o pasienky je kľúčová pre zabezpečenie kvalitnej a výživnej pastvy počas celej sezóny. V tomto článku sa pozrieme na hlavné kroky, ktoré by mal každý chovateľ pred začiatkom pastevného obdobia urobiť.

Prečítať článok
Je pre psa lepší obojok alebo postroj?

29.04.2025

Je pre psa lepší obojok alebo postroj?

Na trhu nájdete množstvo rôznych typov postrojov a obojkov. Ako však spoznať, ktorý z nich je ten pravý práve pre vášho miláčika? Poďme sa na to spoločne pozrieť.

Prečítať článok
Ako vyzerá včelársky rok?

29.04.2025

Ako vyzerá včelársky rok?

Práca včelára sa odvíja od prírody – od počasia, teplôt a predovšetkým od dostupnosti prirodzených zdrojov včelej potravy. Preto je zásadné sledovať ročný cyklus, ktorý zahŕňa kvitnutie tzv. vodiacich rastlín. Každé obdobie má svoje špecifické požiadavky na starostlivosť o včelstvo. Včelársky rok možno rozdeliť do siedmich základných období, pričom každé z nich vyžaduje konkrétne postupy a opatrenia. Poďme sa na ne spoločne pozrieť.

Prečítať článok